Najpogostejše poškodbe pri smučanju

4. 2. 2012
Deli
Smučanje in varnost (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Za ljubitelje zime je smučanje in deskanje na snegu prava radost. V nedeljo vas vabimo na turni smuk na Galetovec, da pa se ne bo uživanje na snegu spreobrnilo v nočno moro, vam ponujamo še nekaj nasvetov.

Čeprav statistike kažejo majhne možnosti poškodbe, ne smemo tako zlahka pozabiti na lastno varnost in tudi varnost drugih. Pomembna je dobra fizična pripravljenost, poznavanje lastnih sposobnosti, upoštevanje smučarskih pravil in obzirnost do drugih.

Katerim nevarnostim in poškodbam se izpostavljamo

Strgana prednja križna vez je gotovo najbolj zoprna poškodba kolena. Pogosti smučarski poškodbi kolena sta še strganje notranje in stranske vezi ter poškodba notranjega meniskusa. Rehabilitacija takšnih poškodb lahko traja mesece.

Poškodbe lahko preprečimo z dobro telesno pripravljenostjo, priporočljiva pa sta tudi splošna kondicija in utrjevanje mišic v fitnesu. Vsekakor ne smemo pozabiti na dobro in pravilno oskrbovano smučarsko opremo.

Ne pozabite na čelado

Ta ni le modna muha. Pri smučanju se lahko poškodujemo pri padcih, naletih v druge smučarje ali v drevo in pri udarcih sidra. Poškodbe glave so lahko zelo resne: odrgnine, odprte rane in pretresi možganov, ki so včasih tudi smrtne.

Smučarski palec

Pri padcu na roko, v kateri še vedno držimo smučarsko palico, le-ta potisne palec navzven in strga se ulnarna stranska vez palca. Pojavi se nestabilnost in bolečina v osnovnem sklepu palca. Pred padcem poskušajte palico izpustiti.

Druge pogoste poškodbe

Izpah ramenskega sklepa, zlom goleni, zlom ključnice ter razni zvini in natrganine.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?