V filmu 7doUSPEHA, ki je premiero doživel 25. novembra, je Sandi Murovec - Muri v sodelovanju s Tino Maze razkril skrivnosti tehnike, s katerimi je naša šampionka dosegala rekorde.
»Ne bom peglal, ko sem v odnosu. Zakaj? Ker ne vidim potrebe, da bi moški postal ženska in obratno! Narava nam je dala neke danosti. Tudi pri reprodukciji.«
V teh časih zna biti takšna izjava zelo nevarna. Toda Sandi Murovec je človek, ki vselej pove, kar misli. Ampak ne smemo ostati le pri besedah iz uvoda. To je le prvi del razmišljanja enega izmed najboljših demonstratorjev smučanja na svetu.
Za popolno sliko o njegovem pogledu na odnose med spoloma potrebujemo še zaključek njegovega razmišljanja: »Danes lahko pogosto prebiramo številna mnenja o tem, da smo si ženske in moški enaki. Moje mnenje je drugačno. Moški imamo radi ženske zato, ker so ženske. Pogosto v telovadnicah vidim dekleta, ki poskušajo tekmovati z moškimi. Zakaj? Sam nikoli ne bi imel punce, ki ima večje mišice od mojih. Narava je moške obdarila z močnejšimi mišicami z določenim namenom. Zakaj bi rušili naravno ravnotežje. Ženske imajo drugačne naloge. Nikoli nisem dejal, da so manj inteligentne ali da ne morejo uspeti v poslu. Ne. Toda verjamem v različne vloge. V odnosu nikoli ne bom peglal, bom pa vedno poskrbel, da bom jaz tisti, ki bo v snežnem metežu nataknil verige na avto ali pa doma zamenjal žarnico.«
Kletvice in perfekcija
Zakaj ta uvod? Ker si je težko predstavljati, da bi takšen možakar brez dlake na jeziku lahko uspešno sodeloval z zelo odločno žensko, ki je premikala meje mogočega. Z rekorderko, ki je v sezoni 2013 osvojila 2.414 točk. Za primerjavo, najboljši moški v zgodovini, Hermann Maier, jih je nanizal 'le' 2000.
Seveda Sandi Murovec oziroma Muri, kot ga kličejo znanci in prijatelji, priznava, da imajo odlične tekmovalke svoje muhe. Tudi Tina Maze, najuspešnejša slovenska športnica vseh časov: »Tina je perfekcionistka v vseh pogledih. Zato je vedno iskala rezerve v svoji tehniki. Načine, da bi bila še hitrejša. Pri tem se je poskušala približati tudi moškemu načinu smučanja. Še posebej v slalomu. Ampak tudi z njo sva trčila ob naravne zakone, ko sem ji povedal, da so moški slalomisti bistveno močnejši in zato so njihovi nagibi smuči lahko tako ekstremni.«
Ampak vrnimo se še malce v zgodovino.
Danes je zgodba o uspehu pred leti »odpisane Tine Maze« dobro znana. Manj znano pa je, da je imel pomembno vlogo pri njeni šampionski vrnitvi tudi Muri. Njen skriti adut. Človek, ki ji je kot demonstrator pokazal, kje na progi lahko poišče skrite stotinke in desetinke.
Zdaj je s pomočjo njene ekipe tudi sam dosegel svojevrsten rekord. Posnel je film, kakršnega v zgodovini še ni bilo: »Veliko je športnih filmov, ampak 7 to Heaven je nekaj posebnega. Zakaj? Gre za film, ki natančno prikazuje in razkriva prav vse ključne skrivnosti tehnike uspeha vrhunske športnice. Nič ne ostane skrito. Demonstratorji in trenerji pogosto poslušamo, da smo močni v teoriji, ki v praksi navadno nima potrditve. S tem filmom smo dokazali nasprotno!«
Glede na to, da je Tina Maze znana tudi kot oseba, ki zna imeti svoje muhe, ni naključje, da je avtor filma v dneh pred premiero 25. novembra odgovarjal tudi na veliko vprašanj, povezanih s to temo: »Ravno pred najinim srečanjem sem si film prvič ogledal v družbi Tine in Andree. To so bili resnično adrenalinski trenutki. Oba sta v življenju popolna perfekcionista in pri delu ne priznavata kompromisov. Toda na koncu mi je odleglo, saj sta bila s filmom zadovoljna. Glede samega snemanja in mojega odnosa s Tino pa je tako. Mislim, da sva odlično sodelovala tudi zato, ker sva oba ravno prav zajeb... Gre za medsebojno spoštovanje. Narava snemanja ima svoje posebnosti. To pomeni, da je zadeve treba velikokrat ponavljati. Seveda je bilo veliko kletvic. Ampak čudovito je bilo sodelovati s takšno profesionalko in perfekcionistko, kot je Tina Maze.«
Romanca s Tino Maze?
V življenju ne manjka stereotipov. Eden izmed takšnih je povezan s smučarskimi učitelji in njihovo uspešnostjo pri predstavnicah lepšega spola. Demonstratorji so v tem pogledu »najvišje v prehranjevalni verigi«.
Glede na to, da je trener, ki je patentiral svojo metodo učenja smučanja UPS, po izobrazbi arhitekt in tudi uspešen modni oblikovalec, v zakulisju ni manjkalo tudi manj diskretnih govoric: »Moj odnos s Tino nikoli ni presegel zasebne meje. Imam zadosti kilometrine in tovrstnih izkušenj. Življenje te marsikaj nauči, tako da bom vedno izbral dekle, ki ne izhaja iz mojega športa. Še manj pa iz vrhunskega. Vendar s tem ne mislim nič slabega. Moj karakter je premočen, da bi s takšnim človekom lahko shajala. Takšen odnos se spremeni v tekmo. Vse je potem tekma. Kdo bo sedel na levi strani kavča, kdo bo vozil avto ...«
Sogovornik, ki je nekoč zbudil precej burnih odzivov, ko je lepa dekleta primerjal s hitrimi avtomobili, pa po drugi strani poudarja: »Resnica je daleč od bistva, ko nas imajo za največje plejboje in 'rušilce'. Res je, nisem imel samo ene ženske, toda po drugi strani tudi nikoli nisem delal črtic. Če si ekstrovertirana oseba, je temu primerno tudi veliko priložnosti. Lahko jih izkoristiš ali ne. To je odločitev posameznika. Toda pri tem je nevarno, da izgubiš stik z realnostjo. Zdaj sem zelo vesel, da imam družino. Veliko je debat tudi na račun Slovenk. Osebno bi rekel, da so radožive ravno toliko kot katerakoli druga dekleta. Vedno najdeš tiste, ki gredo s tabo na prvo žogo, druge, ki čakajo na poroko, in tretje, pri katerih je vedno prostora za dva. Mislim, da je povsod tako.«
Muri pri marsikaterem predstavniku »močnejšega spola« na smučišču pogosto ne vzbuja zavisti le po zaslugi brezhibne smučarske tehnike, temveč tudi zato, ker je vedno brezhibno urejen. Kar pa, glede na njegove vzornike, ni presenetljivo: »V športnem smislu je moje življenje gotovo najbolj povezano z Ingemarjem Stenmarkom. Zaradi njega sem pravzaprav sploh začel smučati. Navduševal me je s svojo tehniko in eleganco na smučeh, ki sem jo poskušal posnemati. Najprej, preden sem sploh vedel s čim se ukvarja, pa z njegovim imenom. Ingemar Stenmark. Ali sploh obstaja boljše ime? V vseh pogledih je bil perfekcionist. Enako velja za mojega drugega vzornika, košarkarja Michaela Jordana. V garderobi so ga klicali tudi Mr. Clean. Na vseh področjih ničesar ni prepuščal naključju. Tudi pri svoji obleki ne. Vsako tekmo je odigral s povsem novimi supergami. Če analizirate najboljše, boste videli, da niso najboljši po naključju. Kdor je šlampast pri malenkostih, ne more biti vrhunski niti pri pomembnih rečeh. Tega pristopa se poskušam v življenju držati tudi sam.«
Jasmin Stavros gre 'na kanto'
Kot kaže uspeh njegove športne kolekcije, je pri tem uspešen. Spomnimo se le vseh težav, povezanih z dresi slovenskih športnikov, v preteklosti. Še posebej živahni so bili pogovori za šankom v času predstavitev reprezentanc na olimpijskih igrah, ko ni manjkalo kritik na račun oblačil slovenskih udeležencev.
Zdaj je slika drugačna. Uradna olimpijska oblačila Slovencev so tudi v tujini postala zelo priljubljeni rekviziti. Še več. Naš sogovornik je dobil vabilo uradnega opremljevalca slovenskih olimpijskih reprezentanc (ki spada med največja tovrstna podjetja na Kitajskem), da bi postal njihov hišni dizajner za zimske kolekcije.
Skratka, Sandi Murovec ima ogromno dela. Letos bo na snegu pomagal tudi naši moški reprezentanci v hitrih disciplinah, prijatelji pa ga sprašujejo, kdaj bo z Jasminom Stavrosom (njun video lahko najdete na Youtubu) spet nastopal v kakšnem duetu. To je tisti hrvaški glasbenik, ki mu je Muri pokazal, kako se smuči postavi 'na kanto', druženje na snegu pa je preraslo v dolgoletno prijateljstvo: »Nisem glasbenik, ne ukvarjam se z glasbo. Pesmi, ki sva jih zapela s Stavrosom, so plod najinega prijateljstva. Nisem multipraktik. Nekorektno bi bilo, da bi se prestavljal kot glasbenik. Seveda pa bi bil nor, če bi zavrnil povabilo takšne legende, saj je glasba moj dolgoletni hobi. Šlo je za zabavo oziroma kot poje Tina – My way is my decision.«
Besedilo: Boštjan Belčič. Fotografije: arhiv Sandija Murovca.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?