Športne poškodbe: kdaj pomagajo hladni in kdaj topli obkladki?

12. 10. 2019
Deli
Športne poškodbe: kdaj pomagajo hladni in kdaj topli obkladki? (foto: Profimedia)
Profimedia

Hladni in topli obkladki so prva misel za domačo terapijo, ko si zvijemo nogo ali nas boli trebuh. A seveda se vsaka težava ne zdravi na isti način. Kdaj pomaga hladno in kdaj moramo poškodbe greti?

Od vrste težave pa je odvisna izbira ustrezne temperature. Hladen obkladek poskrbi za zožitev žil in zmanjšanje prekrvavitve. Na tak način se blažijo vnetja, otekline in s tem povezane bolečine. Hladen obkladek je zato nadvse primeren pri akutnih vnetjih sklepov, udarninah, zvinih in tudi pri težavah z venami.

 Hladni obkladki blažijo akutna vnetja in podplutbe

Poleg hladnih obkladkov lahko uporabite tudi posebna hladilna pršila. Hladne komprese ali pa terapija v hladilni komori lahko ustavijo akutne pojave revme. Hladni obkladki za meča so zanesljivo sredstvo za zniževanje telesne temperature. Za utrjevanje telesa se nekateri lotijo tudi posebnih »hladilnih« terapij, kot na primer knajpanje in pa kratek skok v hladno vodo.

Toplota pospeši prekrvavitev 

Topli obkladki pa na drugi strani razširjajo žile in pospešijo prekrvavitev. Tako se snovi, ki povzročajo bolečino in presnovni produkti hitreje izločijo iz tkiva, ki je nato bolje oskrbljeno s kisikom in hranilnimi snovmi. Toplota tako pomaga pri artrozi, se pravi pri pojavih obrabe sklepov, če le ti še niso vneti. Toplota je zelo dobrodejna tudi pri bolečinah v trebuhu, ki jih spremljajo krči in napetih mišicah. Blažilno deluje topla kopel, obsevanje z rdečo svetlobo, toplotni obliž ali pa topla blazina s češnjevimi pečkami. 

 Ohlajene blazinice z želejem zaustavijo otekanje pri akutnih športnih poškodbah.

Preberite še: Zakaj LeBron in Ronaldo prisegata na pilates in nimata veliko poškodb? ali Katere slabe navade vam kratijo spanec? 

Pripravila: L. T. 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?