Starejše osebe morajo biti prav tako fizično aktivne, saj to izboljša njihovo psihofizično stanje in posledično podaljšuje in izboljšuje njihovo življenje. Poleg tega aktivni starostniki svoje zdravje, dobro počutje in kakovost življenja ocenjujejo veliko bolj pozitivno kot neaktivni.
Če se na stara leta nameravate preleviti v športnika in do sedaj niste bili veliko aktivni, se o tem prej posvetujte s svojim zdravnikom. Med vadbo poslušajte sebe in svoje telo, saj je cilj vadba večkrat tedensko, zato je pomembno da ne pretiravate.
Vadba v starosti ...
- preprečuje kardiovaskularne bolezni
- znižuje holesterol
- preprečuje in obvladuje diabetes tipa 2
- znižuje krvni tlak
- zmanjšuje možnost za možgansko kap
- krepi mišice in pripomore k močnejšim kostem
- dviguje imunski sistem
- zmanjšuje in preprečuje stres ter deluje antidepresivno
- dobro vpliva na prebavo
- poskrbi za boljši spanec
Kateri športi so najbolj primerni?
Hoja
Hoja je med najpogostejšimi oblikami športnega udejstvovanja pri starejših. Priljubljena je zato, ker je napor zmeren, a traja dalj časa in čas je nekaj, kar starejši imajo. Je tudi družabna aktivnost, saj niste toliko zadihani, da ne bi mogli čebljati. Prav tako je hoja lahko pestra, saj lahko izbirate različne kraje ter hodite po ravnem, čez drn in strn ali pa v klanec. Za lažjo in bolj varno hojo priporočamo hojo s pohodnimi palicami, mimogrede pa boste krepili še mišice trupa in rok.
Tek
Seveda teče veliko starejših oseb, toda če niste navajeni, začnite postopoma, na primer menjajte minuto hoje in minuto teka. Vaše telo pri teku »pretrese« drugače kot pri hoji, kar pomeni, da lahko pričakujete bolečine v nekaterih mišicah. Prav tako so sklepi bolj obremenjeni, zato vam predlagamo tek po mehkejši podlagi v dobri športni obutvi.
Fitnes – telovadba
Veliko nekdanjih profesionalnih športnikov priznava, da morajo po končani karieri nujno vzdigovati uteži in telovaditi, saj se njihovo utrujeno športno telo počuti veliko bolje, če ostane v dostojni pripravljenosti. Starejši ljudje imajo krhke kosti, torej jim krepitev mišičnega tonusa okoli njih nedvomno godi. Na fitnesih obstajajo vodene vadbe za starejše z utežmi in seveda tudi vodena telovadba, pilates, joga ... Bolje, da vas telo boli od vadbe, kot pa od sedenja.
Odbojka
Profesor William G. Morgan, izumitelj odbojke, je imel v mislih igro, ki ni tako atletska, kot sta bili košarka in ameriški nogomet, da bi z njo privabil k športu atletsko manj nadarjene učence. Seveda se je odbojka kasneje razvila v zelo dinamično in eksplozivno igro. Rekreativna odbojka pa je od ekipnih športov vseeno najbolj primerna za starejše ljudi, saj ni fizičnega stika.
Tenis, namizni tenis, badminton
Na tenisu lahko opazite kakšnega osemdesetletnika, ki si glede na starost izjemno dobro izmenjuje žogice s svojim partnerjem, čeprav se ne premika veliko. Poleg dobrega partnerja boste potrebovali tudi odlično teniško znanje. Za začetnike sta verjetno veliko primernejša namizni tenis in badminton. Vendar pozor, zaradi hitrih zamahov vas lahko boli zapestje, prav tako pa bodo zelo aktivne mišice na hrbtu.
Plavanje in vodna telovadba
Je eden najboljših športov za starejše. Voda še dodatno blagodejno vpliva na telo. Obstajajo tudi vodene vadbe v vodi.
Kolesarjenje
Kolesarjenje je zelo priporočljivo za starejše. Sklepi so ob vrtenju pedalov praktično neobremenjeni. Če niste prav sproščeni in prepričani v vožnji s kolesom po cesti, mestu ali naravi, je odličen nadomestek sobno kolo. Ob vrtenju pedal boste lahko pogledali priljubljeno mehiško ali kakšno drugo serijo, poleg tega so padci zelo zelo redki. Prav tako sta primerna tudi steper kot orbitrek.
Golf
Za golf nikoli ni nikoli prepozno, vendar je pot do dobrega golfista vseeno zelo dolga. A bolje prebiti čas na igrišču za golf, kot pasti dolgčas doma ali v bifeju.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?