S FMS metodo se ocenjuje učinkovitost gibalnega sistema (stabilnost in mobilnost), kar igra pomembno vlogo pri preventivi poškodb športnikov in rekreativcev, z zmanjševanjem slednjih pa se omogoči tudi podaljšanje športne kariere.
Funkcionalna ocena gibanja
Čeprav menijo, da začetek te diagnostične metode sega v leto 1995, se je njena uporaba šele v zadnjih letih dodobra razmahnila in je zagotovo neizogibno sredstvo za napredek vrhunskih športnikov po vsem svetu.
Z metodo ocenjujejo učinkovitost gibalnega sistema, zlasti z ocenjevanjem
- stabilnosti (upiranje neželenim silam kot tudi sposobnost kontrole in moči) in
- mobilnosti različnih delov telesa (ki ustrezajo obsegu gibanja v posameznem sklepu).
Prav tako pa z metodo opazujejo tudi vsa odstopanja od pravilno izvedene vadbe glede na ravnotežje, hitrost, skladnost gibanja in podobno, pri čemer vadba zahteva najmanjši vložek energije.
Osnovna naloga metode FMS (Functional Movement Screen) temelji na postopku, ki predvideva, kako morata vsaka mišica in sklepni sistem opravljati svojo delovno funkcijo, da bi celotno telo doseglo visoko stopnjo funkcionalnosti.
Test je sestavljen iz sedmih poglavitnih nalog:
- globoki počep,
- izpadni korak,
- skleca,
- dvig noge leže na hrbtu,
- korak prek ovire,
- test mobilnosti ramen in
- stabilizacija rotatorjev pri enonožnem uporu v klečečem položaju.
Tako zastavljeno testiranje ponuja informacije o stopnji deficita v odnosu dominantna/podrejena in sprednja/zadnja stran telesa, kot tudi niz drugih podatkov, ki so pomembni za konstruiranje/korekcijo programa treningov (eventualne slabe točke, razlogi za pojavitev bolečin pri določenih gibih, razlogi za ponavljajoče se poškodbe istih delov telesa itd.).
Prednosti metode FMS pri rekreaciji
Za metodo FMS ni treba veliko različnih naprav in je dostopna skoraj vsakomur.
Metoda FMS je zagotovo vir pomembnih informacij, in sicer v smislu rekreacije za boljši telesni videz ali ohranjanje zdravja, kot so:
- stopnja deficita podrejene strani telesa ob prevladujoči, ki lahko povzroča rahel premik v človekovi drži;
- zaznavanje in korekcija slabših delov telesa, ki omogočata hitrejše okrevanje po poškodbi, ki je bila zavedena v vsakdanjem življenju;
- razlogi oteženega/nemogočega izvajanja na videz enostavnih struktur gibanja ipd.
Prav tako se v zahodnih državah dogaja, da se posamezniki želijo vključiti v skupinsko vodene vadbe (zumba, aerobika ipd.), vendar tem programov zaradi različnih razlogov ne morejo slediti. Nekateri pri tem uporabijo metodo FMS za diagnosticiranje izvora problema ter njihovo korekcijo, po kateri se brez težav lahko vključijo v želeni program vadbe.
Manj aktivni rekreativci so zaradi slabše pripravljenosti logično bolj izpostavljeni poškodbam na treningih v primerjavi s popolno pripravljenimi športniki.
Nič nenavadnega ni, na primer v Kanadi ali Združenih državah Amerike, da nekateri rekreativci opravijo FMS test ali podobno diagnostično metodo, preden se začnejo ukvarjati s športom, zato da bi zmanjšali morebitno možnost za hitro poškodbo.
Na primer:
- s pogostimi prezahtevnimi obremenitvami telesa rekreativec s slabšo fleksibilnostjo v sklepu kolka le stopnjuje težavo poškodbe. FMS metoda pomaga, da se odkrije vzrok in lokacija zmanjšane fleksibilnosti, kot tudi uporabo primernih korekcijskih vadb, kar bo omogočilo manjše možnosti poškodb ali pa tudi povečalo učinkovitost posamezne vadbe med treningom.
Uporaba FMS metode v vrhunskem športu
FMS metoda je izredno pomembna tudi v vrhunskem športu, kjer jo uporabljajo z različnimi komponentami.
Poleg hitrejšega in učinkovitejšega napredka zaradi ciljnih korekcij možnega deficita je lahko pri nekaterih športih usodnega pomena med zmago in porazom.
Uporaba te metode omogoča uresničitev maksimalnih sposobnosti športnika, saj se z odpravo napak pri osnovnih vajah (ki so pomembne za napredek) lahko opravljajo druge vaje v takšnem obsegu, ki ne bi bil možen brez ugotavljanja in reševanja nastalega deficita. To je vsekakor lahko eden od razlogov neželenega zaostajanja športnikov v primerjavi s konkurenco, predvsem v določenih etapah sezone.
Prilagoditev metode FMS posameznim fazam športnih priprav se odraža v različnih informacijah, ki so pomembne za kakovostno izvedbo nalog vsake faze.
Na primer:
- V prehodnem obdobju se (v primerjavi s predtekmovalnim) v nekoliko bolj sproščenem tonu lahko posvetijo povečanju obsega gibanja v sklepih ramen.
- Pridobitev informacij o tem, kako bodo dodatne vaje izvajali, poleg že programiranih v osnovnem obdobju priprav.
Kot korekcija neuravnoteženosti v razvoju simetrije je metoda FMS učinkovita pri vsakem športu.
Na primer:
- Prevelika stopnja asimetrije leve in desne strani telesa pri mlajših smučarjih bo posledice pomnožila pri tistih delih vožnje, ki zahtevajo visoko hitrost. Takrat se bodo sile gibalnega sistema znatno povečale, zaradi česar lahko pride do težjih poškodb pri spreminjanju smeri, in sicer s premikanjem telesne teže z ene na drugo nogo, če je neuravnoteženost med njima prevelika. Te posledice lahko povzročijo odsotnost smučarjev na tekmi za nekaj mesecev, prav tako pa je lahko eden od potencialnih vzrokov tudi nezadostna simetrija telesa.
- V veslaškem osmercu imajo preveliko asimetrijo telesa dva ali trije člani ekipe. S tem lahko bistveno vplivajo na končni rezultat in onemogočijo uspeh tistim članom ekipe, katerih trenerji so med treningi namenjali pozornost simetričnosti telesa.
Preprostost izvajanja metode FMS, ki v zameno projicira veliko število pomembnih informacij, trenerjem omogoča eno sredstvo več, saj se oni odločajo, kako bodo uporabili določene lastnosti pri vsakem posameznem športu. Metodo je priporočljivo tudi nadgraditi s preostalimi testi, ki so karakteristični za določen šport in ki nudijo še dodaten uvid v trenutno stanje športnika.
Pri športih, za katere je značilno trajno premikanje, je končni rezultat lahko odvisen od delčka sekunde, lahko pa se tekma konča že v začetnih sekundah izvedbe, saj so lahko določeni telesni deficiti ključnega pomena.
Pri športih, ki trajajo dlje časa, je prevelika stopnja asimetrije prav tako determinirana s slabimi reakcijami v pomembnih trenutkih tekmovanja (tenis, cestno kolesarstvo, nogomet, odbojka itd.).
Zaključek
Metoda FMS ima pomembno vlogo pri preventivi poškodb športnikov in rekreativcev. Glede na njeno vse pogostejšo uporabo v zahodnih državah jo je vsekakor priporočljivo preučiti.
Poleg preventive ponuja veliko pomembnih informacij za:
- pripravo/korekcijo programa treningov,
- določen delež pri rehabilitaciji,
- usmerjanje na temeljne pomanjkljivosti pri športnem treningu ipd.
Z uporabo (diagnoza in korekcijske vaje) tako zastavljene metode se lahko ustvarijo kapacitete, ki bodo usodnega pomena med samim športnim tekmovanjem. Poleg navedenega pa se lahko z zmanjševanjem poškodb omogoči tudi podaljšanje športne kariere.
Luka Leško, društvo Drite (študenti kineziologije v znanstveno-strokovnem delu) in dolgoletni član hrvaške reprezentance v judu
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?