Zakaj med tekom zbada pod rebri

12. 3. 2014
Deli
Zakaj med tekom zbada pod rebri (foto: Profimedia)
Profimedia

Zbadanje pod rebri ali bodec je mišični krč oziroma bolečina, ki jo povezujemo z naporom. Z njo pa se ne srečujejo le tekači.

Bolečina je zelo pogosta nadloga in se navadno pojavi tik pod rebri, vendar natančen vzrok, kako nastane, še ni znan. Obstaja več teorij.

Ena teh pravi, da se bolečina pojavi zaradi gibanja želodca in jeter, kar obremeni vezi trebušne prepone in/ali vezi, ki držijo druge organe v trebušni votlini.

Druga povezuje bolečino s kondicijo in z napačnim dihanjem. Bolečino naj bi povzročilo istočasni izdih in 'udarec' desne noge ob tla pri teku. Do nepravilnega dihanja pride tudi, če med rekreacijo veliko govorimo.

Dejavniki, ki naj bi prav tako vplivali na pojav bodca so še:

  • Nezadosten pretok krvi glede na presnovne potrebe.
  • Poln želodec.
  • Sladki sadni sokovi, ki vsebujejo visoke odmerke glukoze oziroma ogljikovih hidratov, so pokazale raziskave.

Nadloga vseh rekreativnih športnikov

Bolečina pod rebri je nadloga vseh rekreativnih športnikov, ne le tekačev.

Naredili so celo raziskavo z 965 športniki iz različnih športov: kolesarstvo, plavanje, tek, aerobika, košarka in jezdenje.

V enem letu treniranja in tekmovanj so bodec največkrat občutili:

  • plavalci (75 %),
  • tekači (69 %),
  • jezdeci (52 %),
  • aerobičarji (52 %),
  • košarkarji (47 %) in
  • kolesarji (32 %).

Kar 14 % športnikov je čutilo bolečino na spodnji konici ene od lopatic. Slednja je pomembna točka izvora bodca, ker je konica lopatice mesto, kamor seva bolečina, ki izvira v najmočnejši dihalni mišici, katera ločuje prsno od trebušne votline – trebušni preponi.

Kako se bolečini izogniti?

1. Trebušno dihanje

Tako prsni koš ostane statičen.

Vaja: Lezite na hrbet in si na trebuh položite knjigo. Ko dihate, se mora pri vdihu knjiga čim bolj dvigniti in pri izdihu čim bolj spustiti. Enako vajo naredite še stoje, šele nato poskusite med tekom.

2. Čvrste trebušne mišice

S povečanjem tonusa trebušne muskulature podprete in učvrstite položaj notranjih organov.

3. Čas hranjenja pred vadbo

Tri ure pred vadbo ne jejte. Poln želodec se med tekom z večjo težo obeša na prepono.

Ko začutite zbadanje ob strani, priporočamo slednji ukrep: Zaustavite se, naslonite se naprej in pokrčite trebušne mišice ali okrog pasu stisnite pas.

Kako se bolečini izogniti pri teku?

Teči pričnite v zmernem tempu in s tako intenzivnostjo, da se med tekom lahko še pogovarjate in ob tem niste zadihani. S preveč intenzivnim tekom, a krajšim, bo napredek počasnejši, zadihanost pa močnejša kot z zmernim tekom, ki aktivira predvsem aerobne sisteme.

Zelo pomembno je, da temeljito izdihnete, saj tako omogočite, da pri naslednjem vdihu v pljuča prodre veliko svežega in čistega zraka.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?