Strokovnjakinja nam je pojasnila, zakaj je uporaba hormonske kontracepcije nevarna in kakšna je naravna alternativa.
V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami Katja Čarman, svetovalka za simptotermalno metodo NFPTA, ki na družbenih omrežjih deluje pod profilom @zavedanjeplodnosti. S svojim delom Katja poučuje o temah, kot so plodnost in naravne metode zanositve.
Sama se je z naravnimi metodami kontracepcije spoznala v mladosti. Nekaj časa je jemala hormonsko kontracepcijo v obliki tabletk, nato pa si je zaželela spremembe: "Začela sem raziskovati druge oblike kontracepcije in videla, da to sicer obstaja, ampak se je v to bilo treba nekoliko bolj poglobiti."
Tako se je Katja podala na pot raziskovanja naravne kontracepcije in hkrati odkrila resnico o hormonski kontracepciji: ta prinaša številne stranske učinke. Obenem je bila presenečena, zakaj se o naravnih oblikah kontracepcije praktično ne govori.
"Počutila sem se kar malo 'opeharjeno': obstaja neka zanesljiva oblika kontracepcije, ki jo lahko prakticiram, a mi noben tega ni povedal," se spominja.
Ob tem dodaja, da po eni strani sicer razume, zakaj tega informiranja med mladimi ni. "To bi lahko kdo narobe razumel, ali se pretirano zanašal... Veliko lažje je mladim pač reči, da ženska lahko vsak dan v ciklusu zanosi, čeprav to ni res."
Kaj pravzaprav je naravna kontracepcija?
"Naravna kontracepcija pomeni, da ženska spremlja svoj menstrualni ciklus in znake plodnosti in na podlagi teh informacij določi, ali je dan ploden ali ni ploden. Če se gremo kontracepcijo, se na plodni dan izogibamo spolnim odnosom, na neplodni dan pa ne," pojasnjuje Katja.
Praviloma bi se ob naravni kontracepciji ob plodnih dneh popolnoma izogibali spolnim odnosom, a Katja poudarja, da je to seveda odločitev vsakega posameznika oziroma para.
Ko govorimo o naravnih metodah, pogosto pomislimo na koledarsko metodo, a Katja poudarja, da obstaja veliko več modernejših metod. Sama je strokovnjakinja za simptotermalno metodo. "Gre za metodo, ki zajema spremljanje sluzi materničnega vratu, spremljanje bazalne telesne temperature, lahko pa spremljamo tudi položaj materničnega vratu. Na podlagi teh znakov in pravil mi določamo plodne in neplodne dni," dodaja.
Negativni učinki hormonske kontracepcije
Hormonska kontracepcija je res lahko učinkovita in Katja poudarja, da je v določenih primerih najbolj smiselna izbira. Po drugi strani pa lahko prinaša kar nekaj negativnih učinkov na telo.
V pogovoru nam je Katja razkrila, kaj se pravzaprav dogaja v telesu, ko jemljemo hormonsko kontracepcijo, kdaj je uporaba kontracepcije smiselna in kdaj ne, katere prednosti prinaša naravna kontracepcija in še veliko več.
Celotnemu pogovoru prisluhnite tukaj: