Maja Benedičič: "Razmišljala sem, če bom sploh živela še eno leto"

25. 4. 2025
Maja Benedičič: "Razmišljala sem, če bom sploh živela še eno leto" (foto: AM Ljubljana)
AM Ljubljana

Maja Benedičič nam je zaupala, da se je skozi svojo športno kariero borila z motnjami hranjenja.

V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami Maja Benedičič, nekdanja vrhunska tekmovalka v teku na smučeh. Pred leti nas je Maja zastopala na številnih tekmovanjih, med drugim tudi na olimpijskih igrah v Torinu leta 2006. A pred kratkim je za javnost razkrila, da njena kariera ni bila tako rožnata, kot je bilo morda videti: borila se je namreč z motnjami hranjenja.

Vse skupaj se je začelo pri 17. letih

Maja nam je v pogovoru razkrila, da se je njena izkušnja z motnjami hranjenja pričela, ko je bila stara 17 let. "Takrat sem zagotovo imela kakšen kilogram preveč. Do takrat nisem pretirano pazila na prehrano. Jedli smo vse in nismo imeli striktno določeno, kaj jesti in kaj ne. Potem pa nam je naš klubski zdravnik dal neke smernice zdrave prehrane in povedal, kaj je priporočljivo jesti po treningu," se spominja.

Takrat je Maja začela nekoliko bolj 'paziti' na prehrano, a so stvari kmalu eskalirale. "Ko so kilogrami začeli kopneti, sem takoj dobila komentarje da dobro izgledam, rezultati na treningih so bili boljši in lažje sem tekla v klanec.  Ko sem videla, da zgubljam kilograme in da sem na treningih boljša ter tudi, da dobivam pohvale, je to meni dalo ogromen zagon, da sem še bolj pazila na prehrano," pojasnjuje.

Motivacija je bila vse večja, zaradi česar je Maja vse manj jedla in še več trenirala. "Ko je moja kilaža šla že čez tisto normalno, zdravo mejo, je moja motivacija samo še naraščala," ob tem dodaja.

Po začetnem obdobju strogega omejevanja se je Maja začela posluževati tudi bruhanja. V krempljih motenj hranjenja je bila kar nekaj let, kar je pustilo tudi resne posledice na njenem telesu.

V pogovoru nam je Maja pojasnila, kaj se je pravzaprav dogajalo, kaj vse je počela v želji po boljših rezultatih, kako so na njene težave reagirali starši, kako lahko pri športnikih pravzaprav prepoznamo motnje hranjenja in še veliko več.

Celotnemu pogovoru prisluhnite tukaj: