Riž je krasno živilo - hitro je skuhano, je nasitno, lahko je priloga ali kot rižota glavna jed in paše praktično povsod in vedno. A z rižem je tudi kup težav - vedno skuhamo preveliko količino, hitro je razkuhan in močnat, mimogrede je preveč suh, brez okusa … Redko nam uspe skuhati popolno skledo riža. Poglejmo, kje vsi delamo napake.
1. Pravilno razmerje med vodo in rižem
Zelo malo ljudi natančno izmeri razmerje med količino vode in riža, čeprav je to zelo pomembno. Če je vode preveč, se bo riž razkuhal in postal močnat, če pa jo je premalo, se bo riž prijel dna posode in zažgal. Natančno preberite navodila na embalaži ter se jih držite.
2. Različne vrste riža
Obstaja več različnih vrst riža, ki se kuhajo na nekoliko drugačen način. Nekatere vrste riža (rjavi) potrebujejo več vode in tudi kuha se dalj časa. Basmati in jasminov dišeči riž se predhodno namoči v mrzlo vodo, saj s tem skrajša čas kuhanja, riž pa posledično zadrži več arome.
3. Sol
Voda se soli, podobno kot pri testeninah, ko zavre in tik preden vanjo damo riž. Razmerje po občutku ali pol čajne žličke soli na skodelico riža.
4. Riž se kuha pokrit s pokrovko
Posoda v kateri se kuha riž ali bolje duši, mora biti pokrita. Pustite, da se riž kuha pokrit vsaj deset minut in vmes ne vzdigujte pokrovke, da para ne uide ven.
5. Temperatura kuhanja
Riž se kuha na majhnem ognju ali nizki temperaturi, saj v pokriti posodi ne potrebuje veliko energije.
6. Ne mešajte
Riža med kuhanjem ne mešajte, pustite ga, da se skuha sam v pokriti posodi na majhnem ognju. Pri kuhanju rižote je seveda drugače, saj riž mešamo in ne kuhamo pod pokrovko, poleg tega pa jed zalivamo z vodo ali juho.
7. Naj posedi nekaj minut
Ko je riž skuhan, ga odstavite in ga pustite pri miru od 5 do 15 minut ter šele nato servirajte na krožnike. Skuhan riž lahko z vilicami narahlo premešate.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven