7 nasvetov, kako se elegantno izogniti rakavim obolenjem

30. 6. 2005
Deli
7 nasvetov, kako se elegantno izogniti rakavim obolenjem (foto: Profimedia)
Profimedia

Farmacevtske firme za zdaj še ne morejo patentirati paradižnika. Še dobro.

Samo predstavljajte si, kako bi bilo, če bi velike farmacevtske družbe odkrile luknjo v zakonu in bi živila, ki delujejo kot naravne zdravilne učinkovine, umaknili s prodajnih polic in jih prestavili v lekarne, kjer bi jih kupovali samo z receptom in v obliki tablet, kapsul, mazil, svečk, sirupov itd. Da bi lahko prostati in srcu ponudili zdravje, bi morali k zdravniku po recept za paradižnik ali lososa. Ha, predstavljajte si, kaj bi pisalo na vsaki pločevinki fižola kot neželeni učinek: "Zaradi vetrov možna popolna izpraznitev nekaterih javnih prostorov …"

Te bojazni še ni, saj ga ni junaka, ki bi si ljudem upal prepovedati jesti in se s tem braniti ali bojevati proti najrazličnejšim obolenjem, tudi rakavim.

Razlika med zdravili, ki jih lahko v lekarni kupite brez recepta ali jih dobite na recept, in hrano je v tem, da so zdravila namenjena zdravljenju, hrana pa preprečevanju najrazličnejših obolenj.

S čim lahko sami prispevate k zdravstvenemu blagostanju v svojem telesu?

Tu je 7 nasvetov, kako se elegantno izogniti rakavim obolenjem.

Uporabljajte kari

Prava začimba je lahko ključ do resnično okusnega obroka – in zavre rast tumorja. Tako trdijo raziskovalci z univerze v Illinoisu. Proti 19 različnim sevom bakterije H. pyloi so uporabili kurkumo (ingverju podobno rastlino).

Navzočnost bakterij v človeškem želodcu so prvič opisali že pred več kot sto leti, šele proti koncu 20. stoletja pa so njihovo vlogo povezali z vnetjem želodčne sluznice. Raziskave zadnjih 20 let so potrdile vlogo bakterije H. pylori pri nastanku razjede na dvanajstniku in želodcu, razvoju kroničnega gastritisa in ne nazadnje celo želodčnega raka. Uporaba kurkume pri prostovoljcih, okuženih z bakterijo H. pylori, ni imela kvantitativnega vpliva na okužbo, ampak je zmanjšala kronično vnetje, ki so ga povzročale bakterije. Prav kronično vnetje pa sčasoma lahko pripelje do rakavega obolenja.

Najboljša rešitev za povečanje vnosa kurkume v telo s hrano? Jejte indijsko hrano. Še bolje, uporabljajte začimbo kari, ki poleg velikih količin kurkume vsebuje še druge sovražnike raka, npr. česen in čebulo.

Še ena možnost: kos kruha na debelo namažite z gorčico. Skratka, skoraj vse, kar je svetlo rumene barve in je užitno, vsebuje veliko kurkume.

Ribarite in jejte ribe

Zob ali hrustanec morskega psa vas sicer ne bosta ubranila pred rakom, dieta z morskim psom pa. Pred kratkim so na harvardski univerzi končali 12-letno raziskavo, v kateri je sodelovalo 48.000 moških, ki so različno pogosto jedli ribe. Pri tistih, ki so imeli ribe na jedilniku več kot trikrat na teden, je bilo diagnosticiranih 40 odstotkov manj rakavih obolenj žleze prostate kot pri tistih, ki so se z ribo na krožniku srečali zgolj dvakrat na mesec.

Seveda smo spet pri omega maščobnih kislinah, prijaznih do zdravja, ki jih je v ribah v izobilju. Vendar ne pozabite, da tudi vitamina A in D ogromno prispevata k vaši zdravi prostati.

Nikar pretirano ne posegajte po dodatkih k prehrani, raje stlačite kak ulov v želodec. Losos, skuša in slaniki kar prekipevajo od vsebnosti omega maščobnih kislin ter vitaminov A in D. Dober tek!

Življenju dodajte olupke

Naravni sok svežih pomaranč vsebuje vse zdravju prijazne sestavine, razen ene: snovi, ki ščitijo pred rakom in so v lupini.

Nedavno opravljena študija na univerzi v Arizoni je postregla s sledečimi rezultati: ljudje, ki redno glodajo olupke citrusov, 30 odstotkov manj zbolevajo za skvamoznoceličnim kožnim rakom. Raziskave na poskusnih laboratorijskih živalih so pokazale, da se z uporabo olupkov citrusov lahko skrčijo različni tumorji. Nekatere laboratorijske podgane so celo že preživele nekatere laboratorijske delavce! Izkazalo se je, da olja v olupkih citrusov vsebujejo močne snovi, pod vplivom katerih se v organizmu začnejo tvoriti različni razstrupljajoči encimi.

Če imate pomisleke pred žvečenjem pomarančnih ali limoninih olupkov, jih vsaj narežite na krhlje in z njimi obložite meso, ki ga boste spekli v pečici ali jih dodajte v obaro. Pustite domišljiji prosto pot.

Osvežite se z belim čajem

Zeleni čaj zadnja leta dobesedno preplavlja naslovnice poljudnih revij kot pijača, ki varuje pred rakavimi obolenji. Že res, toda njegova bela različica ga v boju proti raku debelega črevesa krepko prekaša.

Raziskovalci z univerze v Oregonu so ga preizkusili na rasti polipov debelega črevesa, ki so potencialno karcinogeni. Beli čaj je opravil s polipi vsaj tako dobro kot protivnetna zdravila. Ta vam zdravnik predpiše na recept in lahko povzročajo razjede in krvavitve v prebavni cevi. Čaj takšnih neželenih učinkov seveda nima. Čez poletje si zato namesto zelene privoščite belo različico ledenega čaja.

Najdite svojo sirotko

Pred dobo likopena ni bilo boljšega živila v boju proti raku prostate od proteinov sirotke. V nedavno izvedeni študiji na univerzi v Ohiu so raziskovalci preučevali vpliv proteinov sirotke na celice žleze prostate. Natančneje, opazovali so, ali se pod njihovim vplivom povečuje količina glutationa, naravnega zaviralca raka, v prostatičnih celicah. Odkritje? Nivo glutationa v celicah se je dvignil za presenetljivih 64 odstotkov.

Sirotka je bogata z aminokislino cisteinom, ki se v telesu lahko pretvori v glutation. Eden izmed glavnih virov sirotke je jogurt. Veliko proteinov sirotke je v rumenkasti tekočini na površini jogurta, zato je nikar ne odlivajte proč. Proteini sirotke so vam na voljo tudi v obliki prahu z različnimi okusi: vanilije, čokolade itd.

Več: 6 razlogov, zakaj je sirotko pametno piti vsak dan 

Jagodičje za dolgo življenje

Vsak dan si napravite prazničen in rešili se boste tveganja za marsikatero rakavo obolenje. Raziskovalci z univerze v Los Angelesu so potrdili, da vsebujejo brusnice prave zaklade protirakastih snovi, ki naj bi učinkovito ščitile pred rakom tam spodaj (prostata, debelo črevo) in rakom tam zgoraj (glava, vrat). Prisilile naj bi rakave celice k smrti ali preprečile potencialno rakavim celicam, da se razvijejo v nepravo smer. Strokovnjaki zato priporočajo vsaj kozarec brusničnega soka na dan.

Preberite še: Super moč borovnic

Prisegajte na gama tokoferol

Prehrambni dodatek z zelo modnim imenom gama tokoferol je morda zelo učinkovit pri pometanju z rakavimi celicami. Ko so raziskovalci rakave celice žleze prostate in pljuč izpostavili gama tokoferolu, so ugotovili, da deluje na mikroskopskem celičnem nivoju, in sicer zaviralno na rast rakavo spremenjenih celic. Gama tokoferol naj bi celo pomagal pri ubijanju rakavih celic, ne da bi pri tem vplival na zdrave celice. Najdete ga v sezamovem olju.

Lea Gril

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"