Ali je varno zaužiti hrano, na katero je priletela muha?

17. 8. 2023
Deli
Ali je varno zaužiti hrano, na katero je priletela muha? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zagotovo se vam je že zgodilo, da je na vašo hrano priletela muha. Je takšno živilo varno zaužiti?

Topli meseci so kot nalašč za prijetne obroke na prostem. Žal pa v zunanjem svetu niste edini, ki jim slastna hrana diši. Takšnim obrokom se hitro pridružijo tudi muhe, ose ali drugi nepovabljeni insekti.

Zaužiti ali zavreči?

Najbrž se vam je že zgodilo, da se je vaše hrane dotaknila muha. Nekateri bi ob tem hrano ob istem trenutku zavrgli, spet drugi pa hrano zaužijejo tudi, če je nanjo priletelo že več muh. Kaj je boljša opcija?

V splošnem je tveganje, da bi zboleli zaradi uživanja takšne hrane, precej majhno, vendar je med odločanjem, ali je živila varno zaužiti, vseeno dobro upoštevati določene dejavnike.

Ali muhe "bruhajo" po hrani?

Morda ste že slišali, da muha "pobruha" vašo hrano takrat, ko je na njej. Govorice so resnične: ker muhe ne žvečijo hrane, po njej izpljuvajo nekaj svoje sline, da hrano delno raztopijo in jo nato posrkajo.

Ravno slina muh pa lahko predstavlja tudi tveganje za določene bolezni.

Kaj se lahko nahaja v slini muhe?

Muhe se večinoma prehranjujejo z organskim razpadajočim materialom - gnilo sadje in zelenjava, surovo meso, iztrebki... Zaradi svojega načina prehranjevanja lahko v sebi hranijo številne mikroorganizme, ki so nevarni.

"Hišne muhe so nekakšen most med čistim in nečistim okoljem, saj se prosto gibajo med onesnaženimi materiali, kot so denimo odpadki, nato pa se brez težav premaknejo do užitne hrane in vode," pišejo na portalu iflscience.com.

Znanstveniki so po obširnem pregledu ugotovili, da imajo muhe lahko 130 različnih patogenih virusov, bakterij, parazitov in gliv. Nekatere od njih so lahko življenjsko ogrožujoče.

Muhe lahko celo prenašajo patogene, kot so Salmonela, E. Colli ali različni stafilokoki.

Je varno zaužiti hrano, katere se je dotaknila muha?

Res je, da se v slini muhe lahko nahajajo nevarni mikroorganizmi, vendar to še ne pomeni, da hrana postane vir bolezni v trenutku, ko se je dotakne muha.

Koncentracija patogenov v slini muhe je običajno precej nizka, zaradi česar kratek stik muhe s hrano običajno ne pomeni tveganja za zdravega človeka. Nekoliko več pazljivosti je potrebne pri posameznikih z oslabljenim imunskim sistemom.

Po drugi strani se koncentracija teh patogenov lahko poviša, če se na hrani nahaja več muh ali če se ena muha zadržuje na živilu dlje časa.

Dobro je vedeti tudi, da so muhe bolj nevarne v državah, v katerih so nalezljive bolezni bolj prisotne. V razvitem delu sveta je možnost za okužbo precej majhna.

Kaj storiti s hrano, na kateri je bila muha?

Torej: kaj storiti z živilom, na katerega je priletela muha? Če je samo ena in se je na hrani nahajala kratek čas, je živilo v splošnem varno zaužiti, v kolikor nimate nobenih zdravstvenih težav.

Če pa na svoji hrani opazite cel roj muh ali niste prepričani, koliko časa se je muha na živilu zadrževala, takšna hrana predstavlja nekoliko večje tveganje.

Pomembno je torej, da sami ocenimo situacijo in na podlagi tega razmislimo, ali je takšno hrano varno pojesti. V kolikor pa niste prepričani, ali je neko živilo varno, je bolje, da ga ne zaužijete.

Vir: iflscience.com

Bonus video: Je hrana na naših policah sploh varna?

Odgovarja Zala Mlinšek, mag. inž. prehrane:

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem