Slastni, zdravi, uporabni pri kuhi in celo v kozmetiki. Povedano na kratko: res so univerzalni. Arašidi sicer vsebujejo veliko kalorij, vendar pa vsebujejo tudi skoraj vse osnovne hranilne snovi, in sicer v prekomernih količinah.
Arašidi spadajo med stročnice. So plodovi rastline Arachis hypogea, ki izvira iz Južne Afrike, Bolivije in Brazilije. Gre za približno 70 cm visok grm, ki ima na koncu vejic cvet. Po oprašitvi se vejica zadre v tla, kjer dozori v strok.
Sveži stroki imajo podoben okus kot fižol, tipičen okus pa jim da šele praženje. Takrat nastane delikatesa, ki nam tako zelo tekne in ki ima poleg tega tudi veliko zdravilnih lastnosti.
Dobra prehrana in preventiva
Arašidi vsebujejo veliko ogljikovih hidratov, maščob, proteinov, vitaminov skupin B, C in E ter dragocene mineralne snovi, kot na primer kalcij, magnezij in kalij. Spadajo med živila z najvišjo koncentracijo hranil rastlinskega izvora, ne vsebujejo pa holesterola.
Kalorična vrednost je sicer visoka – 100 g arašidov ima 567 kcal, zato jih uživajte v omejenih količinah.
Ker jih skoraj do polovice sestavlja maščoba, se iz njih iztiska tudi olje. Tako kot druge vrste oreščkov so tudi arašidi dobro zdravilo za krepitev živčnega sistema, pomiritev organizma in proti utrujenosti.
Poleg tega pomagajo pri srčnih obolenjih, so osnovni vir za energijo srčne mišice. Spodbujajo dejavnost možganov in presnovo. Zmanjšujejo holesterol v krvi in imajo pozitiven vpliv na kožo, še posebej na suho in razpokano.
Uporaba v kuhinji
Arašidi se pogosto uporabljajo v mesnih jedeh, mešanici iz zelenjave, testenin, rib, riža, krompirja ali gob, v juhah, omakah ali solatah in seveda v mnogo sladkih jedeh, na primer kot posip.
Arašidovo maslo
Arašide lahno popražite in jih nato zmeljite, tako da dobite gosto kašo. Po želji dodajte še rjav sladkor ali med. Kadar kupujete arašidovo maslo, izberite kakovostno, pri katerem opazite tudi znak za kontrolo kakovosti.
Pekoča arašidova juha
Za 4 osebe potrebujete:
- 1 žlico sezamovega olja
- 2 srednje veliki čebuli
- 2 stroka česna
- 450 g koščkov paradižnikov (pločevinka)
- 1 l kokošje juhe
- 150 g kvinoje
- pol skodelice arašidovega masla
- 2 čilija (sesekljana)
- pest slanih arašidov
- 2 vejici koriandra
Priprava:
1. Na olju na hitro popecite sesekljan čili, olupljeno in na drobno sesekljano čebulo in drobno sesekljan česen. Vse skupaj pražite približno 1 minuto. Nato zalijte s paradižniki in juho. Dodajte kvinojo in jo kuhajte približno 15 minut.
2. Arašide sesekljajte, koriandru potrgajte lističe in jih zrežite na koščke. Juho porazdelite po skodelicah in jo potresite z arašidi in koriandrom.
Namig: svež čili operite, ga posušite, po dolgem prerežite in postrgajte semena. Čili nato drobno sesekljajte.
Čas priprave: približno 35 minut.
Na osebo: približno 200 kcal, beljakovine: 4 g, maščobe: 15 g, ogljikovi hidrati: 12 g.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?