Brazilija ima tako kuhinjo, kot je dežela sama – raznoliko, svežo, polno eksotičnosti in začimb. Brazilska hrana je popolna mešanica naravnih danosti, ki jih je v veliki deželi ogromno, ter zgodovine, ki so jo Portugalci in drugi priseljenci, predvsem iz Afrike, prinesli s seboj.
Brazilija je odlična mešanica novih in starih kultur in sveta: indijanskih staroselcev, portugalskih osvajalcev in afriških sužnjev, poleg njih pa so vplivali še številni priseljenci.
Črni fižol
V brazilski kuhinji je veliko morskih sadežev, črnega fižola, manioka (kasava), koruze, sladkega krompirja ter obilo sadja in zelenjave. Seveda so vidni tudi portugalski sledovi, kot so na primer olivno olje, agrumi, čebula, česen in pšenična moka. Afričani so prinesli oreščke, yam (podobno kot sladki krompir), okro (quiajba) in posušene kozice.
Na severu velike države je najbolj opazen vpliv staroselskih Indijancev z eksotičnimi jedmi, kot so picadinho de jacaré (jed iz aligatorjevega mesa) ali pirarucu de casaca (tradicionalna severnjaška ribja jed).
Na obalnih območjih je veliko jedi iz morskih sadežev in tropskega sadja. Vpliv Afrike je največji predvsem v državi Bahia, kjer so najbolj znane jedi moqueca (obara z morskimi sadeži, kokosovim mlekom in palmovim oljem) ter acarajé (massa iz vrste fižola, ocvrta v palmovem olju) in vatapá (zmes kruha, kozic, kokosovega mleka, oreščkov in palmovega olja). Na jugovzhodu Brazilije je veliko morske hrane, koruze, fižola in manioke ter svinjine. Na zahodu, kjer je svet savan in prerij, prevladujejo govedina in svinjina, koruza, riž pa tudi ribe.
Maniakova moka
Zelo razširjena priloga k mesu je farofa – jed iz maniokove moke (farinha), ki jo pripravijo z maslom, lahko tudi čebulo, jajci, slanino, pač kar si zamisli gospodinja. Farofa skoraj ne sme manjkati na mizi kot priloga mesnim jedem. V pripravljanju hrane uporabljajo kokosovo mleko ali olje, zaradi česar hrana ostane sveža dlje časa.
Na ulici zelo radi jedo salgadinhos – ocvrtke z najrazličnejšimi nadevi, največkrat s piščancem, mesom, sirom in šunko. Najslavnejša sta coxinha (piščančji ocvrtki) in pastel. Zelo priljubljen je pao de queijo – sirovi kruhki.
Sladice
Brazilci so nori na svojo slaščico brigadeiro (po obliki podobna našemu ježku), ki je narejena iz kondenziranega mleka in kakava v prahu.
Brazilci za veliko slaščic uporabljajo sladko kondenzirano mleko. Seveda pa mične Brazilke, ki so po vsem svetu slavne po svojih seksi postavah, pojedo zelo veliko sadja, ki je v teh kraji zares neverjetno okusno in poceni: papaja, ananas, pomaranče, jabolka, grozdje, mango, marakuja, acerola, caja, caju ...
Caipirinha
Najbolj prepoznaven koktajl Brazilije. Ime izvira iz beseda 'caipira', ki se nanaša na nekoga, ki živi na vasi. Caipirinha je ženskega spola, torej bi se prevod lahko glasil 'dekle z vasi'.
Sestavine
- 1 limeta
- 3 čajne žličke rjavega sladkorja
- led
- 0,5 dl cachaça
Priprava
Limeto narežemo na kose. Stresemo jih v kozarec in čeznje potresemo 3 žlice sladkorja. Vse skupaj dobro premečkamo, da limeta spusti ves svoj sok. Kozarec napolnimo z zdrobljenim ledom in čez nalijemo cachaço. Z dvema slamicama, ki ju bomo pozneje uporabili za pitje, vsebino še premešamo.
Bobo de camaro
Sestavine za 3 osebe
- 500 g kozic ali škampov, očiščenih in surovih
- 3 česni
- 1 limeta
- 1 paprika
- 2 manioka (ali krompirja)
- 250 ml kokosovega mleka
- 1 žlica sladkorja
- 2 lovorova lista
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 2 čebuli
- 2 žlici peteršilja
- 3–4 žlice koriandra
- 400 ml pelatov iz pločevinke
- 1 čili
- poper
- olje
Priprava
Kozice ali škampe prelijte z limetinim sokom, solite, poprajte in dodajte česen. Pustite, da se vse skupaj marinira 15 do 20 minut.
V lonec dajte olje in popražite polovico ene narezane čebule, nato dodajte narezano papriko in čili ter pražite še 3 minute. Dodajte pelate, malo sladkorja, peteršilj in dobro premešajte.
Če najdete manioko, super, drugače pa uporabite krompir. Skuhajte ga v slani vodi skupaj z narezano čebulo in lovorjevima listoma. Ko je kuhano, vse skupaj odcedite, lovor vrzite stran.
V mikser dajte krompir in čebulo, kokosovo mleko ter mešajte, dokler ne nastane pire. Če je pregosto, dodajte še malo mleka. Pire dajte v lonec s paradižnikom.
Omako kuhajte 7 minut. Dodajte polovico koriandra in pomešajte.
Kozice ali škampe vrzite na vroče olje in jih hitro popecite skupaj z ostankom tekočine iz marinade, polovico čebule in peteršiljem. Dovolj bo 3 do 4 minute, nato pa jih dodajte v lonec z omako, dodajte še preostanek koriandra in vse dobro zmešajte.
Zraven postrezite domač kruh ali pa riž, kot bi ga Brazilci.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?