Če ima buča tak okus, je ne jejte! Takoj jo zavrzite!

29. 10. 2024
Deli
Če ima buča tak okus, je ne jejte! Takoj jo zavrzite! (foto: Profimedia)
Profimedia

Vendar tega ne boste vedeli, če pri pripravi izpustite ta korak.

Najprej so bile za okras, nato za krmo, danes si težko predstavljamo jesen brez buče in vseh kulinaričnih specialitet, ki jih lahko pripravimo iz nje. Toda pozor, če ima buča tak okus, je ne uživajte!

Vsestranske buče

Bučna juha, rižota, kremasta omaka za testenine, kari, pečena buča in za sladkosnede obvezna bučna pita ter skutna torta … To je le nekaj dobrot, ki jih lahko pripravimo iz buč. 

Pri tem je pomembno tudi, katero bučo izberemo, saj lahko to pomembno vpliva na okus in teksturo ter samo uspešnost recepta. Sort je danes zares veliko: Hokkaido, Butternut ali Muskat, pa Sweet Dumpling in Metro … Različne buče imajo različne stopnje sladkosti, vsebnosti vode, nekatere imajo meso z rahlim okusom po lešnikih, druge spominjajo na kostanje. 

Buče so zares vsestranske, priljubljene zaradi okusa in tudi bogate z zdravilnimi hranili. 

Vsebujejo veliko vitaminov in mineralov, beljakovine in pomembne vlaknine. Še posebej bogate so z vitaminom A in drugimi antioksidanti, ki lahko zmanjšajo tveganje za kronične bolezni in ohranjajo dober vid. Poleg tega vsebujejo tudi vitamin C, vitamin E, B2, kalij, železo in magnezij. Buča podpira zdravje srca, zdravo raven krvnega tlaka in holesterola. 

Toda mnogi ne vedo, da so lahko jedilne buče strupene!

Ne spreglejte še:

Bučevke, družina v katero spadajo tudi bučke, kumare in melone, lahko povzročijo blago do zmerno zastrupitev, v redkih primerih tudi smrt, zato bodite pri uživanju previdni. 

Če je buča grenkega okusa, je ne pojejte, raje jo zavrzite. Vsebuje lahko grenčično snov kukurbitacin. Čeprav so nekatere raziskave pokazale potencialne antikancerogene in protivnetne lastnosti, je lahko v večjih količinah snov strupena.

Visoka koncentracija toksina je lahko posledica navzkrižnega opraševanja z divjimi vrstami bučnic ali zaradi visokih temperatur pri rasti ter suše. Tudi dolgo skladiščenje in toplota lahko sprožita nastajanje toksina. Zato se je prezrelim bučam bolje izogniti. Prav tako buče ni priporočljivo hraniti predolgo po nakupu. 

Simptomi zastrupitve

Toksin lahko sproži simptome, podobne trebušni gripi, kot so bruhanje, slabost, bolečine v trebuhu in driska. V nekaterih primerih je lahko zaužitje takšne buče usodno. 

Slaba stran: s kuhanjem se toksin ne razgradi, vendar ga je pri že pripravljeni buči težko okusiti.

Tako preverite, ali je jedilno bučo zaradi varnosti bolje zavreči

Če niste prepričani, lahko to preprosto preverite, a morate to storiti pred pripravo – odrežite majhen košček in ga položite na jezik. Če boste začutili grenkobo, potem buče ne uporabite v receptu. 

Bolj grenkega okusa je, višja je koncentracija toksina. In kuhanje tega ne spremeni, zato bučo raje zavrzite oz. jo uporabite za dekoracijo. 

Raziskava: Cucurbitacins as potential anticancer agents

Polno pesticidov in umazanije: to sadje vsebuje največ strupov, mnogi pa ga obožujejo

Bonus video: Izpoved Slovenke, ki je pri 29. letih zbolela za rakom

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?