Zagovorniki hujšanja z jabolčnim kisom trdijo, da kis izpira maščobe v debelem črevesu, pomaga telesu prebaviti hrano in zmanjšuje tek. Torej, ali jabolčni kis res pomaga pri izgubljanju teže?
Na kratko, ne. Jabolčnega kisa ne smemo obravnavati kot zdravilo za hujšanje. Čeprav je študija bila opravljena, ta ni bila dovolj dobro zasnovana, da bi lahko danes z zagotovostjo trdili o učinku kisa na hujšanje.
Študija je bila opravljena na Japonskem in je vključevala 175 posameznikov s prekomerno telesno težo, ki so 12 tednov redno pili kis oz. vodo. Tisti, ki so pili kis, so izgubili več kilogramov, kot tisti, ki so pili vodo – povprečno so izgubili od pol kilograma do kilogram v 3 mesecih. Po koncu raziskave so vso izgubljeno težo pridobili nazaj.
Med vsemi argumenti, ki krožijo okoli hujšanja in jabolčnega kisa, je še najboljši ta, ki govori o »zakasnjenem praznjenju želodca«; jabolčni kis naj bi namreč pomagal podaljšati občutek sitosti.
Druga potencialna korist kisa so antioksidanti. Ko jabolka fermentirajo, se nutrienti kot so beta karoten, kalcij in kalij obdržijo in tako pomagajo pri ohranjanju zdravega ravnotežja – telo varujejo pred škodljivimi oksidanti. Predvsem pozitivno vplivajo na zdravje kože. Vemo namreč, da prehrana, ki vsebuje veliko antioksidantov, ščiti celice.
Torej, bistvo? Jabolčni kis ni slab za vas in vaše zdravje, zato ga, če imate radi okus, uporabljajte pri pripravi hrane. Še posebej, če vas motivira in boste zato pojedli tudi več solate. Ne pričakujte pa, da se bodo odvečni kilogrami čudežno stopili.