Maroko običajno poznamo po dveh večjih mestih, Marakešu in Casablanci. In po njihovi odlični kulinariki. Iz dežele začimb prihajajo močni okusi in svežina.
Na obloženi mizi ob maroškem obroku, ki je za njih pravi ritual, ne bo manjkala sveža ali kuhana solata, enolončnica, za glavno jed pa lahko pričakujete jagnjetino ali piščanca s kuskusom.
Pripravili smo štiri okusne recepte.
Solata iz pireja jajčevcev in paradižnika
Sestavine:
- 750 g jajčevcev
- sok 1 limone
- 500 g paradižnikov, olupljenih in sesekljanih (lahko iz konzerve)
- 5 drobno sesekljanih strokov česna
- sol
- 4 žlice oljčnega olja
- pol žlice paprike
- poper
- 1 čajna žlička mlete kumine
- šopek sesekljanega peteršilja
Za dekoracijo:
- pest oljk
Priprava:
1. Prebodemo jajčevce z vilicami ali ostrim nožem na več mestih. V pečici jih pri temperaturi 240 C° pečemo 45–55 minut. Ko so mehki, jih vzamemo ven in pustimo, da se ohladijo na delovno temperaturo.
2. Olupimo jih in njihovo meso v cedilu z majhnimi luknjami pretlačimo z vilicami, da tekočina odteče. Še v cedilu meso nasekljamo in pustimo, da se tekočina odcedi.
3. Paradižnikom dodamo sesekljani česen in med mešanjem kuhamo, dokler se omaka ne zgosti. Primešamo jajčevce in druge sestavine ter solimo po okusu. Za okras posipamo s sesekljanim peteršiljem.
Solata iz sladkega krompirja
Sestavine za 4 osebe:
- 1 velika čebula, drobno sesekljana
- 5 žlic oljčnega olja
- 500 g sladkega krompirja
- pol čajne žličke mlete kumine
- pol čajne žličke mletega ingverja
- pol čajne žličke paprike/sol
- 6–7 zelenih oljk
- sok pol limone
- sesekljani peteršilj
Priprava:
1. Čebulo prepražimo na oljčnem olju. Sladki krompir olupimo in narežemo na približno 2,5 cm velike kocke. Dodamo v ponev in zalijemo z vodo.
2. Dodamo ingver, kumino in papriko, malo soli ter 2 žlici olja. Kuhamo, dokler krompir ne postane mehak in se voda zgosti v omako. Pazimo, da se nam krompir ne prime oz. da ga ne razkuhamo. Ohladimo na sobno temperaturo.
3. Preden postrežemo, jed prelijemo z limoninim sokom in oljčnim oljem ter posujemo s peteršiljem.
Kuskus z jagenjčkom, čebulo in rozinami
Sestavine za 4 osebe:
- 1 kg jagnjetine
- 1,25 kg čebule
- sol in poper
- pol žličke mletega ingverja
- 1 žlička mletega cimeta
- 4 nageljnove žbice
- pol žličke žafrana
- 40 g masla/
- 1 žlica oljčnega olja
- 2 žlici medu
- 150 g rozin, ki jih namočimo v topli vodi
- 200 g mandljev
- 50 g masla
Za kuskus:
- 500 g kuskusa/600 ml vrele vode
- sol
- 3 žlice oljčnega olja
Priprava:
1. V lonec z 1,75 litra vode damo meso in okoli 250 g sesekljane čebule. Zavremo in dodamo sol, poper, ingver, cimet in nageljnove žbice. Na nizkem ognju kuhamo približno 1,5 ure. Dodamo žafran in zalijemo z vodo po potrebi. Kuhamo še približno 30 minut oz. dokler meso ni tako mehko, da gre od kosti.
2. Istočasno v drugi posodi pripravimo čebulo z medom. Preostale čebule prepolovimo in narežemo na rezine. V pokriti posodi s približno 250 ml vode čebulo dušimo približno 30 minut oz. dokler ni zelo mehka. Odkrijemo in kuhamo, dokler tekočina ne izpari. Dodamo maslo in olje ter pražimo, dokler čebula ni zlato rumena. Vmešamo med in preostalo žličko in pol cimeta, ožete rozine ter ščepec soli. Kuhamo še 10 minut oz. dokler čebula ne karamelizira in postane zlato rjava.
3. Ocvremo mandlje v kančku olja, dokler niso zlato rjavi, jih odcedimo na papirju ter nasekljamo polovico. V posodo damo kuskus in ga posolimo. Vmešamo oljčno olje in pustimo stati nekaj minut. Dodamo vrelo vodo in premešamo ter pokrijemo z pokrovko. Po nekaj minutah kuskus pazljivo premešamo z žlico, da postane rahel in v njem ni grudic. Po kuskusu polijemo nekaj tekočine od omake, da se napije, in vmešamo nasekljane mandlje.
4. Postrežemo na večjem okroglem krožniku, na katerega položimo kuskus. Na sredini naredimo luknjo in vanjo položimo meso, na katero damo še omako z rozinami in čebulo ter potresemo s preostalimi celimi mandlji. Videz je zelo pomemben, zato ga postrezimo v lepi glineni posodi in se malce poigrajmo z okraševanjem.
Kandirane pomarančne rezine
Sestavine:
- 1 kg eko pomaranč
- 400 g sladkorja
Priprava:
1. Operite pomaranče in jih narežite na tanke rezine, odstranite peške. Dno večje ponve poškropite z nekaj sladkorja. Razprostrite nekaj rezin pomaranče po ponvi, tako da se prekrivajo. Močno posujte s sladkorjem po rezinah. Tako porabite plasti pomaranč in sladkorja do konca. Na koncu posujte s sladkorjem.
2. Vlijte toliko mrzle vode, da pokrije pomaranče. Pokrijte s folijo, da para ne more uhajati. Kuhajte na šibkem ognju 2 uri, da rezine postanejo mehke, beli del pa prosojen. Ko se ohladi, mora tekočina imeti konsistenco tekočega medu.
Pomaranče s smetano postrezite h kavi ali čaju na koncu obroka. V hladilniku zdržijo kar nekaj tednov. Izberite pomaranče z debelo lupino in obvezno ekološko pridelane.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?