Pridelek z domačega vrta, ki ga ne morete porabiti sproti, je dobro vložiti ali vkuhati in shraniti za zimo. Poleg klasičnih vloženih kumaric in paprik, lahko pripravite pikantni paradižnik, papriko s sirom ali melone v vinu, in tako popestrite vašo ozimnico.
Pikantni paradižniki
Sestavine za približno 2 kozarca (po 500 ml):
- 5 strokov česna
- 1 šop mlade čebule
- 400 g rdečega in rumenega češnjevega paradižnika
- 4 vejice timijana
- 2 žlički poprovih zrn
- ½ žličke soli
- približno 500 ml olivnega olja
Priprava:
Česen olupite, mlado čebulo pa očistite in jo skupaj z zelenjem zrežite na večje koščke. Čebulo na hitro blanširajte v vreli vodi in jo odcedite. Pripravite paradižnike in jim odstranite peclje. V kozarce naložite čebulo, paradižnike, česen, timijan, poper in sol. Prelijte z oljem, tako da bo vse prekrilo. Kozarce zaprite in jih shranite v hladnem in temnem prostoru. Obstojnost: približno 3 mesece.
Paprika s sirom
Sestavine za približno 4 kozarce (po 500 ml):
- 8–10 majhnih rdečih paprik
- 2 stroka česna
- 450 g ovčjega kremnega sira
- olivno olje
- po 1 vejica timijana, bazilike in origana
- ½ žličke poprovih zrn
- 2 žlici limoninega soka
Priprava:
Paprike očistite, operite in osušite. Na zgornjem delu jim odrežite kapice in odstranite semenje. Paprike v vreli vodi na hitro blanširajte, dobro odcedite in ohladite. Česen olupite in oba stroka prerežite na pol. Kremni sir dajte v vrečko za brizganje in ga nabrizgajte v paprike.
Paprike, zelišča, poper in česen naložite v kozarce. Pokapljajte z limoninim sokom in prelijte s toliko olja, da so paprike z njim popolnoma pokrite. Kozarce zaprite in shranite v hladnem in temnem prostoru. Obstojnost: približno 2 meseca.
Breskve
Zavrite 1 l vode in 500 g sladkorja. Očiščene in razpolovljene breskve naložite v kozarec, dodajte janeževo zvezdo in prelijte z oslajeno vodo. Breskve vkuhajte v pečici.
Rdeča pesa v kisu
Sestavine:
- 3 kg rdeče pese
- 1 l 4-odstotnega vinskega kisa
- 500 ml vode
- 2 žlici soli
- 2 žlici sladkorja
- kumina
- poper v zrnu
Priprava:
Peso temeljito operite, očistite in v vodi kuhajte do mehkega 45–60 minut. Še toplo peso olupite in naribajte na tanke rezine. Narezano peso zmešajte s kumino in poprom. Naložite jo v kozarce in pazite, da ni preveč stisnjena.
Kis zmešajte z vodo, soljo in sladkorjem ter zavrite. Z mešanico zalijte rdečo peso tako, da je povsem prekrita. Kozarce dobro zaprite in shranite.
Melone v vinu
Sestavine za približno 10 kozarcev (po 500 ml):
- 2 kg medene melone
- 1,5 l belega vina
- 1 kg sladkorja
- 3 cimetove palčke
- majhen košček lupine biolimone
Priprava:
Melono prerežite na pol in ji z žlico odstranite semenje. Z žličko za sladoled (ali posebnim nožkom) iz meloninega mesa izrežite kroglice (melonino meso lahko tudi preprosto zrežete na majhne kocke). Melonino meso dajte v skledo, prelijte z vinom in pustite stati čez noč.
Naslednji dan melono odcedite in vino prestrezite. Vinu dodajte sladkor, cimet in limonino lupino ter ga zavrite. Melono naložite v kozarce in jih prelijte z vinom, da so z njim popolnoma prekrite. Kozarce zaprite in kompot shranite na hladnem. Obstojnost: približno 6 mesecev.
Iz Lise