Z domačimi džemi in marmeladami iz svežega sezonskega sadja se lahko sladkate skoraj do prihodnjega poletja. Eksperimentirajte z okusi in ustvarite poslastice, ki jih ne boste našli v nobeni trgovini.
Sočno, zrelo sadje je najbolje pojesti kar sveže, toda sladki sadni okusi se priležejo tudi pozimi. Ujeti v slastne marmelade in džeme (od marmelad se razlikujejo po tem, da vsebujejo nerazkuhane koščke sadja) nas razvajajo s svojo polno aromo, ki jo lahko še oplemenitite, na primer z začimbami, zelišči, kančkom alkoholne pijače ali celo s čokolado.
Pravo razmerje
Vkuhavanje sadja je preprosto, z nekaj majhnimi triki pa bo tudi zagotovo uspelo. Zrelo, vendar ne prezrelo ali nagnito sadje očistite in po potrebi narežite na koščke. Sadje stresite v široko posodo, v kateri boste kuhali marmelado oziroma džem, in ga zmešajte z želirnim sladkorjem.
Za 1 kg sadja uporabite 1 kg želirnega sladkorja 1:1, če pa uporabljate želirni sladkor 2:1, pa zadostuje 500 g sladkorja za 1 kg sadja. Lonec napolnite le do polovice, saj sadje med segrevanjem spusti sok in marmelada lahko prekipi.
Kratkotrajno kuhanje
Sadje zavrite in ga ob stalnem mešanju kuhajte približno 4 minute. Med mešanjem s površine posnemite peno.
Marmelado takoj prelijte v dobro pomite kozarce z navojnim pokrovčkom, jih tesno zaprite in za nekaj minut obrnite na glavo. Kozarce je priporočljivo pred polnjenjem pogreti v pečici ali jih oplakniti z vročo vodo, da ne počijo, ko vanje vlijete vrelo marmelado.
Dodatna aroma
Marmelade in džeme lahko tik pred koncem kuhanja odišavite na primer s sivko, meto, baziliko, timijanom, rožmarinom, sredico vaniljevega stroka ali cvetnimi listi vrtnic (slednji se še posebej podajo v kutinov žele).
Aromo lahko izboljšate tudi s kančkom sadnega žganja, vodke, penine ali camparija. Dodate lahko limonin sok, ki poleg okusa izboljša tudi sposobnost želiranja sadja z manj pektina, na primer malin, jagod in ribeza.
Iz Lise
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?