Prehrana Promocijsko sporočilo

5 razlogov, zakaj morate v svojo prehrano obvezno vključiti fermentirana živila

2. 9. 2024
Deli
5 razlogov, zakaj morate v svojo prehrano obvezno vključiti fermentirana živila (foto: Profimedia)
Profimedia

Kako pogosto uživate fermentirana živila? Po prebranem jih boste večkrat vključili v svoje obroke!

Zagotovo ste že kdaj prišli v stik s fermentiranimi živili. Med najbolj znane predstavnike te skupine uvrščamo izdelke, kot so kislo zelje, kefir, kisla repa, kombuča in izdelki z drožmi. Fermentirana živila so običajno lažje prebavljiva, vseeno pa bolj hranljiva, kakor enaka živila v običajni obliki. Katere pa so vse prednosti, ki jih takšna vrsta živil prinaša?

1. Zdrava prebava

Med fermentacijo nastanejo bakterije, ki so izredno koristne za zdravje črevesja. Ublažijo lahko prebavne težave, kot so napihnjenost, plini, zaprtje in driska. Zaradi vseh pozitivnih učinkov se fermentirana živila priporočajo tudi posameznikom s sindromom razdražljivega črevesja.

2. Močan imunski sistem

Morda ste že kdaj slišali, da se imunski sistem začne v črevesju. S tem, ko fermentirana živila poskrbijo za zdravje črevesja, pripomorejo tudi k boljši odpornosti ter hitrejšemu okrevanju v primeru bolezni. Dodatno so številna fermetirana živila bogata z vitaminom C, železom in cinkom, ki dokazano prispevajo k močnejšemu imunskemu sistemu.

3. Uspešno hujšanje

Prehrana močno vpliva na našo telesno težo in medtem, ko nekatera živila pripomorejo k kopičenju kilogramov, obstajajo tudi taka, ki pomagajo pri hujšanju. Nekatere študije so namigujejo na to, da bakterije v fermentiranih živilih lahko pripomorejo k izgubi odvečne teže in zmanjšanju trebušne maščobe. Ravno slednja je sicer izredno nevarna in lahko vodi v številne bolezni.

4. Zdravo srce

Srčno-žilne bolezni so eden glavnih vzrokov smrti v razvitih državah, zato je še kako pomembno, da maksimalno poskrbimo za zdravje svojega srca. Pri tem nam lahko pomagajo tudi fermentirana živila, ki so dokazano povezana z manjšim tveganjem za bolezni srca. Pripomorejo lahko tudi k nižjemu krvnemu tlaku in nižji ravni LDL holesterola.

5. Boljše duševno zdravje

Ste vedeli, da prehrana lahko vpliva tudi na duševno zdravje? Medtem, ko določena živila lahko pripomorejo k slabemu počutju, se je izkazalo, da določene bakterije v fermentiranih živilih lahko blažijo simptome tesnobe in depresije.

Kako v svojo prehrano vključiti več fermentiranih živil?

Ko poznate vse koristi fermentirane hrane, je čas, da v svoje obroke vključite čim več fermentiranih živil! Pri tem naj so vam v pomoč naslednji nasveti:

Fermentirana živila so vsekakor odličen način, kako obogatiti svoje obroke in hkrati poskrbeti za zdravje. Poskrbite, da si jih privoščite vsaj nekajkrat tedensko!

Viri:
healthline.com
zoe.com
bbcgoodfood.com