Imate napade lakote? To so razlogi zakaj je temu tako

11. 12. 2022
Deli
Imate napade lakote? To so razlogi zakaj je temu tako (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Občutek lakote je normalen pojav, ki se pojavlja v določenih obdobjih tekom dneva in nakazuje dobro presnovo. Toda, če se občutki lakote pojavljajo nenehno, celo hitro po obroku, je to povsem drugačna zgodba.

Če vas občutek lakote spremlja neprestano, je nekaj narobe  z vašim vnosom prehrane in navadami, pravi nutricionistka Julia Denner, ki je razkrila možne razloge za pretirano lakoto.

Premalo spanca

Spanec je izjemno pomemben za zdravje, saj vpliva tudi na željo po hrani. Premalo spanja lahko privede do znižanja ravni hormona leptina, ki je odgovoren za zatiranje lakote, hkrati pa vodi do povečanja hormona, grelina, ki spodbuja vaš apetit.  

Preskakovanje obrokov

Še en razlog za vašo nenasitno lakoto je lahko preskakovanje obrokov. Čeprav nekateri menijo, da preskakovanje obrokov vpliva dobro na to, da pojedo manj, so raziskave pokazale, da preskakovanje obrokov dejansko poveča občutek lakote in tudi to, da pojeste več kot običajno. Če telesu ne dajemo hrane, bo spodbudilo kopičenje hormonov lakote in s tem povečalo apetit.  

Slike hrane na socialnih omrežjih  

Med brskanjem po socialnih omrežjih večkrat naletimo tudi na hrano. Tudi če niste fizično lačni, bo vaše telo poslalo možganom signal, da želite jesti, če vidite slike hrane na socialnih omrežjih. To so pokazale tudi raziskave. Že pogled na hrano povzroči lakoto, čeprav sploh niste lačni.    

Prava “popotnica”: mačka zaradi pomote preživela skoraj 24 ur v zraku
Premalo beljakovin v prehrani  

Veliko ljudi beljakovine uživa zgolj pri enem ali dveh obrokih. Toda dobro jih je dodati večini obrokov, saj beljakovine nasitijo za dlje časa in poskrbijo tudi za to, da ne pade sladkor v krvi nekaj časa po zaužitju, tako kot se zgodi na primer pri uživanju ogljikovih hidratov. 

Jemanje določenih zdravil

Dennerjeva poudarja, da lahko nekatera zdravila spodbudijo apetit in občutek lakote. To so najpogostejše antipsihotiki in antidepresivi. Če sumite, da bi lahko bila za vaše napade lakote kriva zdravila, ki jih jemljete, se posvetujte z zdravnikom o morebitnih drugih možnostih zdravljenja. 

Preberite tudi: Prišla je na kavo, iz torbe pa potegnila … Natakarica ostala odprtih ust! (bi si upali narediti kaj takšnega?)