Pod drobnogled današnjega časa smo vzeli nekaj železnih pravil in pogosto slišanih kuharskih modrosti.
Rjavi sladkor je bolj zdrav!
Običajni rjavi sladkor ima le malenkost več mineralnih snovi in vitaminov kot beli, pri poceni rjavem sladkorju pa je velika verjetnost, da gre celo za obarvan beli sladkor. Razlika v boljši hranilni vrednosti rjavega sladkorja je tako minimalna, da bi ga morali uživati na kile, kar pa zagotovo ni zdravo.
Ekspreso je močnejši od filter kave!
Narobe! Ena skodelica ekspresa vsebuje približno 50 mg kofeina, ena skodelica običajne filter kave pa kar od 100 do 150 mg. Ekspreso deluje močneje le po okusu, ker vsebuje več aromatičnih snovi.
Dobro vino ima plutovinast zamašek!
Kje neki! Plastični in navojni zamaški so v nasprotju s plemenito pluto pogosto porok za konstantni okus vina. Pluta je porozna in nekakovosten plutovinast zamašek lahko vinu v steklenici naredi veliko škode.
To dokazuje tudi vedno več vrhunskih vinarjev, ki svoja vina polnijo v steklenice z navojnimi zamaški. Konec koncev, pri steklenici s plastičnim ali navojnim zamaškom ni nevarnosti, da bi vino imelo vonj 'po zamašku'.
Ostankov ne puščajte v odprti pločevinki!
Pravilo, ki sicer drži še iz časov pločevink brez prevleke proti rjavenju, je tudi danes še vedno vredno upoštevati. Kajti tudi pri sodobnih prevlečenih pločevinkah se lahko zgodi, da prevleka odstopi in preide na živilo. Zaradi tega je priporočljivo, da predvsem živila, ki vsebujejo kislino (paradižnik, ananas in podobno), pretresemo v drugo posodo.
Testenine je treba stresti v vrelo vodo!
Pravilo drži le za sveže testenine, običajne špagete iz vrečke pa lahko stresete tudi v lonec s hladno vodo. Ko bo voda zavrela, bodo potrebovali le še dobri dve minuti, da bodo ravno prav kuhani.
Gobjih jedi ne smemo pogrevati!
Gobe so hitro pokvarljivo živilo in v časih, ko še ni bilo ustreznih možnosti za hlajenje, je bilo pogrevanje jedi z gobami res lahko škodljivo za zdravje.
Danes lahko gobe brez skrbi še enkrat pogrejete, seveda ob upoštevanju pravilnega ohlajevanja in segrevanja. Blanširane gobe ali ostanke gobjih jedi takoj ohladite (posodo z živilom položite v vodno kopel, v katero ste natresli nekaj ledenih kock), zaprite v posodo s pokrovom in shranite v hladilniku za največ 4 dni ali zamrznite.
Pred zaužitjem takšno jed dobro pregrejte. Ni dovolj, da je jed topla – segreta mora biti na najmanj 75 stopinj, še bolje je, da zavre.
Meso najprej spečemo in nato solimo!
Tako pripravljeno meso je sicer sočno, a manj okusno, saj sol ni enakomerno razporejena. Če meso solite pred peko, bo bolj suho.
Sol namreč nase veže vodo in jo izloči iz mesa, toda za to potrebuje kar nekaj časa. Zatorej mesa ne solite več ur pred peko, ampak ga specite takoj po soljenju – tako ne bo žilavo, temveč okusno.
Iz revije Lisa