Kaj pomeni mavrično prehranjevanje in ali bi ga morali preizkusiti?

11. 4. 2023
Deli
Kaj pomeni mavrično prehranjevanje in ali bi ga morali preizkusiti? (foto: Profimedia)
Profimedia

Se prehranjujete mavrično?

Ne samo, da je privlačna za oko – bolj pisana hrana ima tudi številne blagodejne učinke na telo, saj več barv pomeni več hranil, ki jih telo potrebuje. Z mavričnim prehranjevanjem boste tako poskrbeli za svoj imunski sistem in zmanjšali možnost pojava vnetij.

In kako zbrati vse barve mavrice na krožniku?

Rdeča:

Paradižnik, pesa, redkev, rdeča paprika, rdeča čebula, jagode, češnje, rdeča leča.

Likopen je antioksidant rdeče barve, ki ga proizvajajo samo rastline ter mikroorganizmi. Ščiti srce in možgane, paradižnik pa ga največ izloči med kuhanjem.

Modra, vijolična:

Borovnice, jajčevec, robide, fige, rdeče zelje, slive, temno grozdje.

V požarih v Malibuju ena hiša ostala nedotaknjena. Lastnik razkril, zakaj

Tem barvam živil pripisujejo vsebnost antocianinov, ki med drugim zavirajo nastajanje maščobnega tkiva in znižujejo krvni tlak. Pripomogli naj bi tudi k boljšemu delovanju možganskih funkcij.

Zelena:

Brokoli, solata, špinača, kivi, artičoke, šparglji.

Z zeleno barvo boste praviloma zaužili kalij, vitamin K, vlaknine in antioksidante, pa tudi folno kislino. Zelena barva je torej blagodejna za živčevje in prebavo.

Bela, rjava:

Por, fižol, čebula, gobe, česen.

Alicin in flavonoidi. Ta živila delujejo antibakterijsko in protivnetno ter krepijo srce in ožilje. Sploh česen je znan kot naravni antibiotik, zato se uživanju ne bi smeli odreči ne glede na njegov vonj.

Oranžna, rumena:

Korenje, buča, sladki krompir, banane, ananas, pomaranče.

Karotenoidi – oranžni, rdeči ter rumeni pigmenti v telesu delujejo kot antioksidanti, ki celice ščitijo pred poškodbami. Nekateri se po zaužitju pretvorijo v vitamin A, ki pripomore k boljšemu vidu in je pomemben za rast in razvoj.

Najbrž ni naključje, da vidimo več barv kot denimo pes ali mačka, po drugi strani pa ne vidimo infrardeče svetlobe kot nekateri plazilci ali pa ultravijolične, ki je vidna nekaterim insektom. Očitno nam je narava dala orodje za iskanje primerne in blagodejne hrane za naše telo; ne bojte se ga uporabiti.

Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem! 🎧

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"