Ko skrbite za svoje zdravje, ne pozabite na možgane. Tam se dogajajo vsi pomembni procesi v telesu, zato tudi s hrano in pijačo poskrbite, da bodo lahko dobro delovali.
Naslednja živila in pijačo zagotovo položite v nakupovalno košarico, saj pozitivno vpliva na možgane.
Oreščki in semena
Oreščki in semena vsebujejo omega-3 maščobne kisline, ki jih možgani potrebujejo za pravilno delovanje. Vitamin E pa bo poskrbel za živčne celice in zmanjšal tveganje za nekatere bolezni. Semena so tudi odličen vir aminokislin in cinka, ki izboljša spomin in preprečuje zmedenost. Ker so oreščki in semena v majhnem pakiranju, jih lahko nesete s seboj v službo in po opravkih. Izvrstni so kot prigrizek (namesto sladkarij), dovolj pa je že ena pest na dan.
Jajca
Verjetno najprej pomislite na odličen vir beljakovin, ki so za telo zelo pomembne, vendar pa imajo jajca še nekaj pozitivnih učinkov na zdravje. Skrbijo tudi za normalne ravni dobrega holesterola, ki krepi možganske celice. Antioksidanti in zdrave maščobe pa ščitijo in negujejo možgane.
Losos, tuna in sardine
Če ste ljubitelj morske hrane, imamo za vas odlično novico: tudi ribe vsebujejo omega-3 maščobne kisline, ki jih potrebujete za zdravje možganov. Imajo dober učinek na staranje možganov, saj zavirajo razvoj Alzheimerjeve bolezni. Kratkoročno pozitivno vplivajo še na nekatere zdravstvene težave:
- motnjo ADHD
- depresijo
- anksioznost
Omenjena stanja lahko preprečijo ali omilijo simptome, ko se že pojavijo.
Paradižnik
Suho snov, ki v večini sestavlja možgane, tvorijo maščobe. V paradižniku najdete karotenoide, ki ščitijo maščobe. Dve vrsti karotenoidov sta močna antioksidanta, ki ščitita celice pred škodo, ki jo povzročijo prosti radikali, skrbita za rast celic, imata protistarostni učinek in izboljšata spomin.
Temno zelena zelenjava
Zelena zelenjava je bogata z antioksidanti in vitaminom C, znana pa je po tem, da zagotavlja oster um. Vitamin K se bori proti:
- pomanjkanju koncentracije
- Alzheimerjevi bolezni
- staranju možganov
V špinači in ohrovtu najdete še vitamin B in železo, ki pomagata pri prenosu kisika v možgane. Zato lahko jasno razmišljate in se zberete tudi v stresnih trenutkih.
Zeleni čaj
Ima mnogo pozitivnih učinkov na zdravje celega telesa, vendar se tokrat osredotočimo le na možgane. Napitek je bogat z antioksidanti, ki ščitijo možgane pred prostimi radikali. Opazili boste tudi, da vas sprosti, izboljša spanec in koncentracijo ter spodbudi možganske funkcije.
Naslednja živila iz jedilnika raje umaknite, saj na možgane nimajo dobrega učinka.
Sladkarije
Z uživanjem sladkorja ne boste le nakopičili odvečnih kilogramov in povečali tevganja za diabetes, večje možnosti imate tudi za demenco. Zato je pomembno, da čim prej pospravite kuhinjo in nezdrave prigrizke nadomestite na primer z oreščki, sadjem in temno čokolado, sokove pa z vodo ali sveže stisnjenim sokom, ki ga naredite sami.
Trans maščobe
V manjših količinah se trans maščobe pojavijo na mesnih in mlečnih izdelkih, vendar to ni zaskrbljujoče. Težava je v industrijsko proizvedenih trans maščobah, ki so dodane prigrizkom, hitri hrani in vnaprej pripravljenim obrokom. Med drugim jih povezujemo z Alzheimerjevo boleznijo, zato je najbolje, da jih izključite iz jedilnika, če ne želite povečati tveganja.
Alkohol
Manjšanje možganov, uničevanje možganskih celic, motnje živčnih prenašalcev in težave s presnovo je le nekaj od mnogih negativnih posledic, ki jih ima na telo prekomerno uživanje alkohola. Doživite lahko tudi izgubo spomina, motnje v vedenju in dolgoročne poškodbe možganov. S pitjem alkohola nikakor ne pretiravajte, kadar ga uživate, pa spijte tudi veliko vode, da preprečite dehidracijo.
Preverite tudi:
- Ingverjevo-žajbljevi medeni bombončki za blaženje bolečega grla
- 32 preprostih, a pomembnih nasvetov za boljše zdravje
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"