Trik znanega strokovnjaka: poglejte, kako jesti kruh brez, da bi se zredili (povsem preprosto je)

1. 5. 2024
Deli
Kruh se, ko je govora o hujšanju, pogosto znajde na zatožni klopi. (foto: Profimedia)
Profimedia

Kruh se, ko je govora o hujšanju, pogosto znajde na zatožni klopi. Še več, nekatere diete ga iz vsakodnevne prehrane tudi povsem izključujejo. 

Če ste med tistimi, ki se težko odpoveste kruhu, naj vas razveselimo, da obstaja možnost, da se mu ni potrebno povsem odreči, četudi bi radi shujšali. S trikom, ki ga predstavljamo v nadaljevanju, boste lahko namreč prepolovili število kalorij, ki jih zaužijete s kruhom.  

Ne spreglejte:

Kruh preprosto zamrznite

Skrivnost trika se skriva  v tem, da po nakupu ali peki kruha, le tega postavite v zmrzovalnik, saj učinek hlajenja in zamrzovanja škrob spremeni v odporen škrob. Morda se sliši nenavadno, toda s to potezo telo ob zaužitju kruha absorbira dosti manj kalorij.

Marsikje po Sloveniji sneži: kje ga bo zapadlo največ

Odporen škrob pa ima tudi druge bolj blagodejne lastnosti, ki se navezujejo na to, da ustvari hrano za črevesne bakterije, ne da bi kopičil in ustvarjal presežek. To je eden izmed razlogov, zakaj prehranski strokovnjak, dr. Michael Mosley rad hrani svoj kruh v zamrzovalniku in ga odmrzne in uporabi po potrebi.  

»Odporen škrob pomeni, da telo absorbira manj kalorij in jih je zato več na voljo črevesnemu mikrobiomu (črevesnim bakterijam), kar daje dobrim bakterijam snov za hranjenje in razmnoževanje,« pojasnjuje.  

Bel kruh je tudi sicer znan po visokem glikemičnem indeksu, ki povzroča prehiter dvig ravni sladkorja v krvi. Če kruh zamrznete, se ustvari večji delež odpornega škroba, kar pomeni, da se enkrat zamrznjen kruh v telesu prebavi počasneje in posledično ne povzroči nenadnega in ekstremnega dviga krvnega sladkorja, kot se to zgodi s svežim kruhom. Prav tako tovrsten postopek zmanjša tveganje za sladkorno bolezen tipa 2.

Tudi popečen kruh obeta koristi

Podobno kot zamrzovanje kruha, tudi to, da kruh malce popečete pred zaužitjem, spremeni molekule škroba, ki posledično bolje delujejo na prebavo in manj verjetno povzročijo nenadne skoke krvnega sladkorja.  

Temu pritrjuje tudi raziskava univerze Oxford Brookes iz leta 2008, ki je pokazala, da kruh, popečen iz svežega kruha, povzroči 25 odstotkov nižji odziv na sladkor v krvi, v primerjavi s svežim kruhom.  

Če si ne predstavljate svojega vsakdanjika vsaj brez kakšne rezine kruha, pa je bolje kot po belem, večkrat poseči po bolj zdravih različicah, med katerimi so pirin kruh, kruh iz kislega testa, ovseni in laneni kruh. 

Vir: stil.kurir.rs

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić