Kaj vse odplaknete v odtok, kljub temu da ste namestili dodatno mrežico ravno zato, da preveliki kosi ne bodo zamašili cevi?
Ko želite pospraviti kuhinjo, je najlažje, da nekaj odpadkov preprosto odplaknete v odtok in si s tem prihranite delo s pospravljanjem v organske odpadke ter odnašanje le-teh. In čeprav se ideja zdi priročna, se prepričajte, da v odtok nikoli ne romajo naslednje stvari.
Vse ne sodi v odtok!
Kar ste ugotovili iz prve roke, ko se je odtok zamašil in je bil kriv kakšen vaš odpadek ...
V odtok nikoli ne dajte naslednjega:
Olupkov
Manjši olupki krompirja in druge zelenjave ter sadja bi lahko romali v odtok in vam s tem prihranili nekaj časa. A ne za dolgo, saj boste kmalu morali ugotavljati, zakaj je vaš odtok spet zamašen ... Krompirjevi olupki so namreč kisli in lahko uničijo oblogo na ceveh.
Ne tvegajte niti z ostalimi olupki, ampak jih preprosto pospravite v organske odpadke.
Manjši ostri ostanki
Ko pospravljate ostanke hrane od obroka, se lahko zgodi, da kakšna manjša kost pade v odtok. Ne dovolite, da jo odplakne, saj se lahko zatakne in s svojo ostrino naredi kar nekaj škode. Krožnike sperite šele, ko odstranite kose hrane v smeti.
Kavna usedlina
Mogoče kavno usedlino odplaknete v odtok namerno, da bi preprečili smrad, saj ga kava vpija in nevtralizira. Vendar to ne bo pomagalo, lahko pa si zamašite cev. Kava se bo sprijela in hitro naredila večjo prepreko, zato ostalo ne bo moralo čez.
Jajčne lupine
Naj bodo še tako majhne, jajčnih lupin nikar ne odplaknite v odtok, ampak jih razvrstite med organske odpadke. S svojo ostro lupino lahko poškodujejo cevi in se zlahka zataknejo. Kljub temu da so krhke, jih ne spuščajte v odtok.
Kako najlažje odmašiti odtok?
Če se je odtok zamašil, ga lahko najprej poskusite odmašiti sami, preden pokličete vodovodarja. Vendar bodite previdni. Če uporabite bat za odmaševanje, ga ne uporabite s preveliko silo ali preveč pogosto. Prevelika sila obremeni cevi in lahko povzroči škodo.
Lahko poskusite s sodo bikarbono in alkoholnim kisom, ki ju zmešate v enakem razmerju in zlijete v odtok. Ali pa s kupljenimi čistili, pri čemer vedno upoštevajte navodila proizvajalca.
Odtoka ne skušajte odmašiti z doma narejenimi pripomočki in ne pustite teči vroče vode predolgo, saj boste s tem povečali račun za vodo, problem pa bo ostal. V tem primeru raje pokličite vodovodarja.
Bonus video: Vse, kar morate vedeti o aktivnemu turizmu
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?