Kaj se zgodi, če pomotoma zaužijete plesniv kruh in kdaj je čas za obisk zdravnika?

21. 9. 2024
Deli
Je lahko kos plesnivega kruha škodljiv? (foto: Profimedia, Obdelava: Cosmo uredništvo)
Profimedia, Obdelava: Cosmo uredništvo

Ste pomotoma pojedli živilo, na katerem je bila plesen? Preverite, kaj to pomeni za vaše telo.

Se vam je že kdaj zgodilo, da ste si v naglici zaužili kos kruha, nato pa ste zgroženi ugotovili, da seje na njem naredila ... plesen? Bi v takšnem primeru morali na urgenco, da ne pride do zastrupitve?

Ne spreglejte:

Kaj se v resnici zgodi, ko zaužijete plesniv kruh?

Plesen je vrsta glive in medtem ko so nekatere plesni neškodljive, lahko druge proizvajajo strupene snovi, imenovane mikotoksini. Posledice uživanja plesnivega kruha so odvisne od vrste plesni, vašega splošnega zdravja in količine zaužitega kruha. V nadaljevanju preverite, kdaj je čas za posvet s strokovnjakom.

Če ste pojedli čisto malo plesni...

Če ste pojedli le majhen kos plesnivega kruha, bo vaše telo to verjetno preneslo brez večjih težav. Želodčna kislina je močna in lahko uniči plesen, preden povzroči škodo. Večina ljudi po zaužitju majhne količine plesni ne občuti nobenih resnih simptomov.

Možni simptomi po zaužitju plesnivega kruha:

  • Blagi simptomi: V nekaterih primerih se lahko pojavijo slabost, nelagodje v želodcu ali driska, vendar običajno minejo sami od sebe.
  • Alergijske reakcije: Če ste alergični na plesen, lahko pride do kihanja, kašlja, solzenja oči, izcedka iz nosu ali izpuščaja.
  • Težave z dihali: Tisti z astmo ali občutljivostjo na plesen lahko opazijo poslabšano dihanje ali stiskanje v prsih.
  • Hude reakcije (redko): Nekatere vrste plesni proizvajajo škodljive toksine, ki lahko pri daljšem uživanju večjih količin povzročijo resnejše težave, kot so bruhanje, hudi želodčni krči ali celo nevrološki simptomi.
Plesen na kruhu
Profimedia

Kdo je izpostavljen večjemu tveganju?

1. Osebe z oslabljenim imunskim sistemom: Če imate oslabljen imunski sistem (zaradi bolezni, kot so HIV/AIDS, kemoterapija ali presaditev organov), se lahko vaše telo težje bori proti morebitnim okužbam s plesnimi.

2. Osebe z alergijo na plesni: Če ste alergični na plesen, lahko že majhna količina sproži alergijsko reakcijo.

3. Osebe z astmo: Če imate astmo ali drugo bolezen dihal, lahko pride do poslabšanja simptomov, kot sta oteženo dihanje ali stiskanje v prsih.

Kdaj je treba poiskati zdravniško pomoč?

V večini primerov zaradi uživanja plesnivega kruha ni treba na urgenco. Vendar pa je pomembno, da spremljate svoje počutje v naslednjih nekaj urah po zaužitju kruha. Zdravniško pomoč je treba poiskati, če občutite hudo slabost, bruhate ali imate drisko, ki po nekaj urah ne izzveni. Prav tako je dobro obiskati zdravnika, če se pojavijo težave z dihanjem ali občutite stiskanje v prsih.

Pozorni bodite tudi, če dobite visoko vročino, močne bolečine v trebuhu ali druge nenavadne simptome. Hkrati pa je nujno, da zdravnika obiščete tudi v primeru, da imate že sicer slabo zdravstveno stanje (imunska oslabelost) in vas skrbi zaradi možnih nadaljnjih zapletov. 

Kaj lahko storite sami?

Če ugotovite, da ste zaužili plesniv kruh, pijte veliko vode, da boste lažje "odplaknili" morebitne toksine in ostali hidrirani v primeru bruhanja ali driske. V naslednjih 24 urah spremljajte svoje telo glede morebitnih simptomov. Za večino zdravih posameznikov uživanje majhne količine plesnivega kruha verjetno ne bo povzročilo večje škode. V primeru hudih simptomov ali predhodnih zdravstvenih težav pa se raje posvetujte z zdravnikom.

Napovedujemo: Prihaja priljubljena 7. Cosmo konferenca z naslovom: "(Za)štekaj svoje telo"

Preberite več na Cosmopolitan.si