Kako med prazniki preprečiti "prehransko komo"?

23. 12. 2023
Deli
Kaj bo letos na vaši praznični mizi? (foto: Profimedia)
Profimedia

Praznično obložene mize čakajo, da si postrežemo vse jedi, ki jih čez leto ne pripravljamo, poskusimo vsaj 7 vrst piškotov in nekaj dni jemo (pre)velike obroke. Boste tudi letos podlegli hrani? 

Vsi se veselimo praznikov in predvsem vseh načrtovanih druženj in zabav, na katere smo vabljeni. Že imate vsa darilca in ste v koledar vpisali vse dogodke? Odlično! Na žalost si dogodke "označijo" tudi zvesti spremljevalci obilnih pojedin: napihnjenost, rahla slabost in utrujenost. Teh se ne veselimo, zato poglejmo, ali jih lahko preprečimo sami. 

Kaj je prehranska koma? 

Četudi vam izraz ni najbolj znan, ste ga že doživeli, predvsem med prazniki. Pomislite, kako se počutite po obilni božični večerji. Verjetno vam ne pade na pamet, da bi se odpravili na sprehod, kajne? Prej v posteljo po nekaj ur spanca. Tako je, obroki vas naredijo zaspane, kar je posebej nepriročno ob druženjih, ali kadar morate voziti do doma. Pa se lahko temu izognemo? 

Najprej poglejmo, kaj nas pravzaprav naredi zaspane. Glavni krivec je triptofan, ki povzroči zehanje in utrujenost. Gre za esencialno aminokislino, ki jo telo potrebuje za proizvajanje serotonina, ki mu pravimo tudi hormon sreče. Ta ima več nalog, med drugim uravnoveša razpoloženje in spanec. Stranski produkt pri procesu pretvarjanja triptofana v serotonin je melatonin - še en hormon, ki uravnava cikel spanja. Ta se začne sproščati, ko se bliža ura za spanje, zato postanemo zaspani in telesu sporočamo, da je na vrsti nočni počitek. 

Ne spreglejte: 

Ker telo triptofana ne proizvaja samo, ga moramo vase vnesti s hrano. In te je za praznike na pretek, kajne? 

Je samo hrana kriva za "komo"?

Prenajedanje bo pripomoglo k povečani zaspanosti, napihnjenosti in slabosti, vendar ni edini krivec za veliko utrujenost, ki jo čutite po večerji in zaradi katere ne morete dočakati odpiranja daril. Vendar le triptofan iz vašega obroka ne bo deloval na možgane do te mere, da vas bo uspaval. Za vsem skupaj stoji še nekaj drugega, kar je pravzaprav precej očitno. Malo pomislite, ali se katera vaša navada med prazniki kaj spremeni. 

Koliko alkohola spijete med prazniki in kako velike obroke si privoščite?

Koliko alkohola spijete med prazniki in kako velike obroke si privoščite?

Profimedia

Če se po večjih obrokih med prazniki počutite zaspano, je to verjetno zato, ker se niste dobro naspali, telo pa se je končno sprostilo, kar je privedlo do utrujenosti. Malce pozabite na stres in skrbi, kar telo dojame kot čas, ko se končno lahko naspi. Svoje odigrajo tudi ogljikovi hidrati, ki jih na praznično obloženi mizi ne manjka. 

Drugi razlog za zaspanost pa je sprememba pretoka krvi iz možganov v prebavni sistem. Vso hrano, ki jo pojeste čez praznike, mora telo še prebaviti, kar ni ravno lahka naloga ob takšnih količinah. Zato je pretok krvi v prebavila večji, zmanjšan pa v možgane, kar povzroči utrujenost. In ne pozabite na vse alkoholne pijače, ki sprostijo mišice in zameglijo možgane. 

Če želite letos med prazniki s svojimi bližnjimi preživeti kvaliteten čas, svetujemo, da pazite na količino obrokov, se vsaj približno držite svoje rutine spanja in alkohol pijete v zelo majhnih količinah, ali pa sploh ne. Naj bo na vašem krožniku tudi kaj zelenjave, najbolje pa vas bo odžejala voda. 

Morda vas zanima tudi: 3 vrste hrane, ki popolnoma resetirajo črevesje: Strokovnjaki trdijo, da ni nič bolj zdravega od tega, pomagajo tudi pri hujšanju

Bonus video:  Kako tudi v času praznikov poskrbeti za uravnotežene obroke?