O škodljivosti belega sladkorja že vrsto let opozarja mnogo strokovnjakov. Sladkor, ki za dobrobit zdravja ne prinaša koristi, je kot odvisnost današnjega časa, saj se mu marsikdo ne more upreti.
Toda lahko poskusite s tem, da ga zmanjšate in ob tej novici boste morda poskusili. Telo potrebuje 10 dni, da ustvari novo navado in se znebi »odvisnosti« od sladkorja. V 10 dneh torej lahko ustvarite novo navadno zavestnega uživanja v sladkih živilih v manjših količinah.
Kako zmanjšati hrepenenje po sladki hrani?
Izogibajte se sladkanim in gaziranim pijačam
Sokovi in gazirane pijače vsebujejo ogromno sladkorja. Poleg tega takšne pijače ne doprinesejo nič drugega kot nenaden dvig ravni krvnega sladkorja in povečanje telesne teže. Raje omenjene pijače zamenjajte z mineralno vodo ali navadno vodo.
Prehranjujte se s hrano bogato z beljakovinami in zelenjavo
Hrana bogata z beljakovinami ne dviguje krvnega sladkorja, telesu pa daje dolgotrajnejši občutek sitosti. Hrana kot so jajca, ribe in piščanec lahko dajo potrebno energijo in občutek sitosti. Prav tako k uravnavanju sladkorja v krvi pripomore tudi zelenjava kot so zelje, bučke, kumare in paradižnik, zato jih imejte čim večkrat na svojem jedilniku.
V prehrano dodajte zdrave maščobe
Ljudje, ki iščejo načine, kako se čim bolj zdravo prehranjevati, se pogosto povsem izogibajo maščobam. Maščobe nadzorujejo naš apetit, uravnavajo raven sladkorja v krvi in telesu prinašajo številne koristi, le izbrati je potrebno zdrave maščobe, ki so nenasičene. Na jedilniku naj bodo pogosteje prisotni olivno olje, oreščki in ribe.
Imejte pripravljeno hrano za primer naglice
V primerih, ko ni časa za pripravo hrane ali pa se mudi in je prisotno veliko stresa, marsikdo pograbi prvo kar pride po roke. Pogosto so to razni hamburgerji in podobna hitra hrana, tortice, sladkarije, slani prigrizki in podobno. V teh 10 dneh je eden od ciljev imeti zdrave izdelke pri roki tudi v tovrstnih situacijah. Pripravite škatlo, v kateri naj bo hrana za primer naglice, po kateri lahko posežete, ko se vam mudi.
Uravnavanje stresa
Lakota in želja po sladkem sta pogosto znak stresa. Pri spopadanju s stresom in stresnim hormonom kortizolom, vam lahko pomagajo dihalne vaje. Pred vsakim obrokom petkrat globoko vdihnite in potem v miru pojejte obrok.
Kakovosten spanec
Premalo ali slabo spanje povzroča pomanjkanje energije. V teh primerih se večkrat čuti neznanska potreba, da se pomanjkanje spanja kompenzira s sladko hrano. To je namreč najhitrejši način za pridobivanje energije. Poskusite vsak dan spati približno osem ur, telo vam bo zagotovo hvaležno in potreba po sladkorju ne bo tako velika.
Vir: miss7zdrava.24sata.hr
Preverite še video: Prehranska strokovnjakinja pojasnjuje vse, kar morate vedeti o rastlinski prehrani
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven