So proteinski napitki sploh zdravi? To je kruta resnica o vašem najljubšem napitku (nasvet strokovnjakinje)

16. 6. 2023
Deli
So proteinski napitki sploh zdravi? To je kruta resnica o vašem najljubšem napitku (nasvet strokovnjakinje) (foto: Profimedia)
Profimedia

Verjetno imate tudi vi svoj najljubši proteinski napitek, ki vam pride v poštev zlasti, ko ste v naglici kot nadomestilo obroka.

Različni vanilijevi, čokoladni proteinski napitki in podobno, so tako rekoč hit zadnjih let. Lahko so res prijetnega okusa, vendar ima strokovnjakinja za prehrano z več kot 20-letnimi izkušnjami, Shona Wilkinson, za vas neprijetno novico.

Dobrega okusa so zato, ker vsebujejo rastlinska sladila, ki so še slajša od sladkorja

Tako dober okus imajo zato, ker vsebujejo rastlinska sladila, ki so do 350-krat slajša od sladkorja in lahko povečajo tveganje za sladkorno bolezen tipa 2 in druge resne zdravstvene težave. Uživanje rastlinskih in umetnih sladil je že dolgo zaskrbljujoče zaradi njihove vse pogostejše uporabe v živilih in napitkih za hujšanje, nadomestnih obrokih in dopolnilnih napitkih.

Prav tako v teh prehranskih dopolnilih manjka še veliko drugih stvari, ki so zelo pomembne za črevesje in splošno zdravje. Čeprav sladila ne vsebujejo kalorij sladkorja, raziskave kažejo, da lahko neposredno in posredno preko črevesnih bakterij sprožijo višje ravni inzulina v telesu.

Previsoka raven inzulina lahko privede do »inzulinske rezistence«, znane tudi kot preddiabetes, in sladkorne bolezni tipa 2, kar poveča tveganje za druga zdravstvena stanja, vključno z boleznimi srca in ožilja. Med tovrstnimi sladili, so sladila, ki jih je najti v najbolje prodajanih nadomestnih obrokih in beljakovinskih napitkih, ki so postali priljubljena modna muha, vključno s stevio, saharinom, sukralozo, aspartamom, ciklamati in številnimi drugimi.

Katere so nekatere težave z napitki za nadomeščanje obrokov?

Manjkajoča hranila

Naj se sliši še tako dobro, se na nadomestke obrokov ne smete zanašati kot na alternativo hrani, zlasti ne dolgoročno. Če uživate samo nadomestke obrokov, vaše telo ne dobi vseh pomembnih hranilnih spojin, ki spodbujajo zdravje.

Zmanjšano žvečenje, ki ima sicer mnogo pomembnih funkcij

Žvečenje hrane ima pomembne biološke funkcije, med drugim spodbuja nastajanje prebavnih encimov in sporoča telesu, da bo dobilo hrano. Prebavni encimi poskrbijo za pravilno razgradnjo živil in hranilnih snovi za optimalno zdravje črevesja.

Žvečenje je pomembno tudi za sproščanje želodčne kisline. Če je želodčne kisline premalo, se lahko pojavijo prebavne motnje in druge črevesne težave, vključno z napihnjenostjo. Če imate težave z zdravjem črevesja, je bolje, da med obroki ne pijete tekočine in se izogibate tekočim obrokom, kot so šejki, juhe in nadomestki obrokov, da ne bi še bolj razredčili želodčne kisline.

Pomanjkanje vlaknin

Čeprav nekateri nadomestki obrokov in dodatki v prahu vsebujejo vlaknine, jih ima večina premalo. Zdrava prehrana vsebuje veliko topnih in netopnih vlaknin, ki so potrebne za zdravje črevesja in pomagajo pri naravnem procesu razstrupljanja telesa.

Domači smoothie, na primer, vsebuje vlaknine iz dodanega sadja ali zelenjave. Na žalost je to svežino zelo težko dodati nadomestku obroka ali prehranskemu dopolnilu v prahu, saj potrebuje dolg rok trajanja. Na žalost so prehranska dopolnila v prahu in nadomestki obrokov zelo predelani. Imajo dolg rok uporabe in običajno vsebujejo umetne sestavine za dodajanje okusa in ustvarjanje dolgega roka uporabe, da jih je mogoče pošiljati po vsem svetu.

Če je mogoče, je vedno najbolje uživati hrano v nepredelani obliki. Če želite čim bolj izkoristiti hranilne vsebnosti hrane, pa mora biti ta čim bližje svojemu naravnemu stanju.

Vir: ustoday.news

Morda vas bo zanimalo tudi:

Blaž Švab in Borut Pahor se v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha pogovarjata o tem, da imamo kot družba veliko težav z izražanjem čustev, o fenomenu Noč Modrijanov in ohranjanju skromnosti.

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?