Peka kruha je ena najbolj preprostih stvari, ki vam vzame manj časa, kot si mislite. Prednost domače peke je v tem, da lahko pripravite kruh čisto po svojem okusu in uživate v zdravih sestavinah brez industrijskih dodatkov.
Izbira moke
Kakovostna moka je osnova dobrega kruha. Najbolj zdrav je kruh, pripravljen iz sveže zmlete polnovredne moke, ki ohrani večino hranilnih in balastnih snovi.
Najpogosteje pečemo kruh iz bele ali črne pšenične moke, na enak način pa lahko uporabljamo tudi belo in polnovredno moko iz pire, ki vsebuje precej več beljakovin kot pšenica.
Ajdova in koruzna moka ne vsebujeta lepka oziroma glutena, ki omogoča vlečljivost testa, zato jima moramo primešati vsaj polovico pšenične, pirine ali kamutove moke.
Vzhajanje in peka
Za 1 kilogram moke potrebujemo 1 kocko oziroma 42 g svežega kvasa ali ustrezno količino suhega kvasa (običajno 2 zavitka). Svež kvas nadrobimo v jamico na sredini moke, ga zmešamo z 1 žličko sladkorja in 50 ml mlačne vode.
Ko vzhaja, prilijemo približno 600 ml mlačne vode in 2 žlici olja, dodamo 2 žlički soli ter zgnetemo v testo. Testo pustimo vzhajati na dvojno količino, ga pregnetemo in ponovno pustimo vzhajati.
Vzhajan hlebček pecite približno 45 minut v pečici, ogreti na 180 stopinj.
Ko se mudi
Kadar nimamo časa čakati, da kruh vzhaja, zamesimo malce bolj redko testo, ga damo v globok pekač in postavimo v mrzlo pečico.
Pečico prižgemo na 200 stopinj in po približno 45 minutah bo kruh pečen. Medtem ko se pečica ogreva, testo ravno prav vzhaja. V pomoč so tudi različne mešanice za kruh, ki običajno vsebujejo več vrst moke in tudi že kvas.
Brez kvasa
Kot rahljalno sredstvo lahko uporabimo tudi pecilni prašek ali sodo bikarbono.
½ kg moke zmešamo s pecilnim praškom, soljo in ½ l mineralne vode, ki jo lahko delno nadomestimo z mlekom ali drugo tekočino.
Po želji lahko vmešamo semena. Testo prelijemo v globok pekač, ga takoj postavimo v pečico, ogreto na 200 stopinj, in pečemo približno 1 uro.