Tako: obstaja pravi in napačen način shranjevanja jajc. Čemu se morate pri shranjevanju jajc izogniti?
Kakovost in varnost jajc se z vsakim dnem shranjevanja zmanjšuje. Če jih hranimo pri sobni temperaturi, se kakovost zmanjšuje zelo hitro – v enem dnevu za 5- do 7-krat hitreje v primerjavi z jajci, ki so shranjena v hladilniku. Zato se priporoča, da jajca vedno porabimo čim prej in da tudi kupujmo sveža.
Pazimo tudi na to, da pri rokovanju z jajci ne prihaja do večjih temperaturnih sprememb, ker to povzroča rosenje – to pospeši rast mikroorganizmov na zunanji strani lupine.
Jajca prav tako hranimo v originalni embalaži, ki mora biti suha in čista.
Tu pa je še ena pomembna podrobnost, na katero moramo biti pozorni!
Zakaj?
Na širši strani jajca (topi konec) je zračni mehurček, ki nastane pri ohlajanju po izvalitvi. S staranjem jajca se velikost zračnega mehurčka povečuje.
Topi del jajca je tudi del, kjer zrak in bakterije najlažje vstopajo, saj je število por večje kot na drugih delih jajčne lupine. Toda bakterije »ne marajo« beljaka — ta (poleg dveh vlaknastih membran) prav tako predstavlja plast zaščite. Rade pa imajo rumenjak, ki je bogat s hranili in tam lahko uspevajo. Ko mehurček raste, to omogoča bakterijam, da se približajo rumenjaku.
Preverite še:
Drugi viri:
-
Higiensko ravnanje z jajci;
-
Ravnanje, razvrščanje in označevanje jajc kokoši nesnic za prodajo;
-
Vpliv predgretja in položaj valilnih jajc v času skladiščenja na valilnost piščancev;
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič