September je čas, ko je na našem vrtu ogromno zelenjave. Če nimamo vrta, lahko zelenjavo kupimo na tržnici po dokaj ugodni ceni. Zato vam predlagam vlaganje zelenjave, da se založite za zimske mesece.
Zelenjavo pasteriziramo na dva načina: v pečici in na štedilniku.
Kozarce za vlaganje in pokrove damo v pečico ter jih segrejemo na 100 stopinj. Pečico pustimo vklopljeno. V tem času pripravimo zelenjavo. To seveda lahko storimo že prej, odvisno od časa priprave, da ne bodo kozarci preveč časa v pečici, če pa so, ne bo nič narobe. Nato kozarce napolnimo, jih zapremo, postavimo nazaj v pečico in pasteriziramo 15 minut na 100 stopinjah. Kozarce pustimo v pečici do naslednjega dne, da se ohladijo.
Kozarce napolnimo, ponavadi s hladnimi sestavinami, na dno velikega lonca damo kuhinjsko krpo, na vrh postavimo kozarce in do roba lonca zalijemo z vodo. Ko vsebina v kozarcih zavre – to ugotovimo po mehurčkih, ki se začnejo delati na vrhu kozarcev – kuhamo še 10 minut, potem izklopimo. Pustimo v vodni kopeli, da se kozarci popolnoma ohladijo.
Bučke v kisu in olju
Sestavine
- 1 kg bučk
- 3 stroki česna
- 3 čebule
- 2 dcl jabolčnega kisa
- 1 dcl vode
- 1 dcl oljčnega olja
- 4 čajne žličke soli
- rožmarin
Priprava
Kozarce postavimo v pečico. Vse sestavine damo v lonec, in ko mešanica zavre, jo kuhamo še 3 ali 4 minute. Še vroče vlagamo v kozarce, zapremo in pasteriziramo v pečici.
Šalotke v kisu
Sestavine
- Šalotka
- 1 l jabolčnega kisa
- 3 l vode
- sol
- poper
- gorčična semena
- lovor
Priprava
Šalotko olupimo. V vsak kozarec za vlaganje damo na dno nekaj zrnc popra, lovorjev list in gorčična semena. Šalotke na tesno zložimo v kozarce. Zmešamo jabolčni kis z vodo, če ni dovolj močan, damo manj vode. Posolimo. Šalotke zalijemo in kozarce zapremo. Pasteriziramo na štedilniku.
Na enak način lahko pripravimo tudi šampinjone.
Stročji fižol v slanici
Sestavine
- stročji fižol
- 1 l vode
- 1 jušna žlica soli
- 2 jušni žlici jabolčnega kisa
Priprava
Tekoče sestavine zavremo, posolimo, dodamo očiščen stročji fižol in na zmernem ognju kuhamo 10–15 minut. Stročji fižol odcedimo in ga damo v kozarce za vlaganje. Še enkrat zmešamo vodo, sol in jabolčni kis, sestavin tokrat ne kuhamo. Stročji fižol zalijemo z mrzlo tekočino in kozarce zapremo. Pasteriziramo na štedilniku.
Pripravila: Mateja Tea Dereani
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?