Imate vroč zmenek in bi se res radi izkazali?
Svetujemo vam, da pojeste najbolj pekoč feferon, ki ga dobite, in takrat bo postalo zares peklensko vroče! Pa ne samo v vaših ustih.
Prehrana
S pekočo svežino nad poletno vročino! Ne boste verjeli, a pekoči hudički so lahko v poletnih mesecih vaši najboljši prijatelji, saj vas kljub vročini na jeziku in ognju v želodcu učinkovito hladijo. Klin se s klinom zbija, v tem primeru pravzaprav s kapsaicinom.
Kapsaicin je aktivna snov, ki jo najdemo v pekoči papriki in učinkovito spodbuja center za uravnavanje telesne temperature v možganih. Končni rezultat številnih mehanizmov je pospešeno znojenje, ki zniža telesno temperaturo in vas ohlaja. Zato poskusite in se prepričajte sami. Pojejte kakšen čili ali feferon ter počakajte na val svežine, ki vas bo objel,
ko si boste po dveh minutah premočeni do kože in z ognjem v trebuhu hladili jezik z ledenim pivom. Mimogrede boste naredili še temeljito inventuro prebavil, se znebili kakšnega čira in boleče mišice ter pobili vse bakterije, ki vam hočejo greniti poletne dogodivščine. Pa ne le to. Pekoča paprika je tudi znana začimba, antidepresiv, antiseptik, diuretik in afrodiziak. Torej kot naročena za dolgo in vroče poletje.
Začimba za reveže
Vsi, ki ste kdaj ugriznili v solidno pekoč feferon, namreč dobro veste, da vas je hitro ugriznil nazaj.
Domovina paprike je Južna Amerika. V Evropo so jo v 15. stoletju pripeljali Španci in kmalu so jo spoznali tudi v Turčiji, Aziji in Afriki. Prvi znani pisni viri o papriki, ki so iz leta 1593, jo opisujejo kot začimbo revežev in siromakov. Ime paprika izvira iz besede “paparka”, ki so jo nekdaj uporabljali Turki in Bolgari.
Danes največ pekoče paprike in feferonov pridelajo in tudi porabijo v Indiji, ki so jo s pekočim vragom okužili Portugalci pred 500 leti. Tu poznajo in gojijo več kot 20 vrst različnih feferonov. Velike proizvajalke in izvoznice feferonov so tudi Etiopija, Tajska, Mehika, Pakistan in Japonska.
Po svetu danes poznajo več kot 200 bolj ali manj pekočih vrst paprike. Na vrhu službene lestvice jakosti ljubiteljev feferonov sta paprika vrste habanero, ki raste v Mehiki, in tezpur čili iz Indije, ki pa je zelo zelo redek.
Vroče in pekoče odvisnosti
Največji popotniki in avanturisti med vami ste na potovanjih gotovo opazili, da je hrana, ki jo uživajo prebivalci hladnejših severnih dežel, zelo blaga in manj začinjena kot hrana prebivalcev tropskega in subtropskega pasu. Zdi se, da Indijci, Afričani in Mehičani brez svojih feferončkov ne morejo živeti. Kako to, da so prav oni kljub neznosno visokim temperaturam, s katerimi živijo bolj ali manj vse leto, največji ljubitelji pekoče hrane?
Odgovor je seveda v kapsaicinu, glavni sestavini eteričnih olj v pekoči papriki, ki vpliva na center za termoregulacijo v možganih in prek vrste telesnih procesov povzroči pospešeno znojenje, s katerim se učinkovito hladimo. Koristno zmanjšuje tudi občutek lakote, kar je v revnejših in vročih predelih še posebno dobrodošlo. Tako lahko postane en obrok na dan ob spremljavi žgoče vročine v trebuhu in ustih dovolj za zadovoljitev okušalnih brbončic in želje po hrani. Jedi, ki so iz dneva v dan bolj ali manj enake, postanejo manj enolične, pekoči okus pa lahko po potrebi neopazno prikrije nekoliko slabšo kakovost uporabljenih sestavin.
Kar nekaj obsežnih znanstvenih študij je dokazalo, da pekoča hrana v možganih spodbuja izločanje hormonov endorfinov. To so snovi, ki v telesu delujejo podobno kot droga, saj ustvarjajo občutke ugodja in sreče. Feferončki torej delujejo podobno kot heroin. Ko se jih enkrat navadimo, si jih želimo vedno znova in znova in kmalu postanemo odvisniki od pekočega jezika. Nevarno!
V tolažbo naj povemo, da so podobne učinke odkrili tudi ob gledanju nogometnih tekem: ob zmagi vaše najljubše enajsterice se vam v možganih prav tako začne izločati endorfin in zato vedno pogosteje posedate pred TV-sprejemnikom, tulite zaradi odločitve pristranskega sodnika in postopoma postajate nogometni odvisnež. Tudi nogomet je torej neke vrste droga, zaradi katere veliko bolj kot vi trpijo načeti živci vaše najdražje. Za razmislek omenimo še to, da imajo v ZDA klinike, v katerih bolj ali manj uspešno zdravijo zasvojence s seksom. Si torej vi upate trditi, da so vse odvisnosti neprijetne in nepotrebne?
Prehranski pomen in sestava
Papriko so že ameriški staroselci uporabljali kot začimbo in svojevrstno zdravilo. Danes vemo, da paprika v telesu deluje kot antidepresiv, antirevmatik, afrodiziak, antiseptik, aromatik, diuretik in še bi lahko naštevali.
Najpomembnejša sestavina pekoče paprike oziroma njenega eteričnega olja je alkaloid kapsaicin. Glede na njegovo količino, ki je v obratnem sorazmerju z velikostjo plodov, delimo paprike na sladke in pekoče sorte.
Kapsaicin je torej glavni krivec za pekoč sloves majhnih in pisanih plodov rastlin iz rodu Capsicum pa tudi za njihove zdravilne lastnosti. Pomembno je, da veste, da je topen v maščobah in olju, ne v vodi! Zato si za vedno zapomnite, da boste ogenj v ustih, ki vam ga je pustila vaša najljubša čili omakca, učinkovito pogasili s čim mastnim.
Paprika vsebuje tudi ogromne količine vitamina C, in to kar 4-5 krat več kot limone ali pomaranče, zato se priporoča kot dodatek k prehrani za izboljšanje delovanja imunskega sistema. Lahko se pohvali tudi z zavidljivo količino vitaminov skupine B, vitaminom E, pantotensko kislino, betakarotenom in kriptoksantinom. Med minerali so najbolj zastopani kalij, fosfor, ki je odgovoren za afrodizične lastnosti plodov, in železo.
Zaradi pestre sestave in obilice vitaminov boste za zdravje naredili največ, če boste papriko čim večkrat uživali surovo. Tako boste ohranili kar največ biološko aktivnih snovi in vitaminov ter uživali v številnih blagodejnih učinkih, ki vam jih prinašajo njihovi raznovrstni plodovi.
Dobrodošli v peklu
Kako merimo jakost feferonov? Stopnja vzdraženosti okušalnih brbončic je lahko hudo pristranska zadeva, saj se prag bolečine, ki jo lahko še prenesete, od posameznika do posameznika močno razlikuje. Za začetnika pekoče znanosti velja njen navdušeni porabnik z imenom Wilbur Scoville, ki je feferone redčil z vodo tako dolgo, da ni več občutil pekočega okusa. Tako je določil osnovno enoto za merjenje jakosti pekočih zadevic, ki jo je poimenoval po sebi “scoville”, se pravi v slovenskem zapisu skovil, in se tako postavil ob bok zvenečim imenom, kot sta fizikalni enoti amper in tesla. Kot zanimivost in za lažje razumevanje naj navedem primer: pri navadnem feferonu pekočega okusa več ne boste občutili, če ga boste 100-krat razredčili z vodo, zato njegova jakost znaša 100 skovilov. Nasprotno pa paprike vrste habanero vaše okušalne brbončice ne bodo zaznale šele po 577. 000 razredčitvah (skovilih). Jakost čistega kapsaicina, ki ga je uspelo izolirati pekočemu fanatiku Blairu Lazarju, znaša neverjetnih 16 milijonov skovilov in zanj malodane potrebujete orožni list. Peklenski nektar, ki ga je poimenoval kar “16 Million Reserve”, je 30-krat močnejši od uradno najbolj pekoče papričice na svetu in 8000-krat močnejši od priljubljenega tabaska. Največji gorečneži si lahko kristale tega čistega kapsaicina nabavite prek spleta ali v Lazarjevi trgovini Extreme foods v New Jerseyju, kjer ponuja tudi različne vražje omake z barvitimi imeni, kot sta na primer Mega Death in Jersey Death.
Posebne stekleničke, ki jih je bilo izdelanih vsega 999 kosov, so zapečatene z voskom in označene z majhno lobanjo. Stanejo 199 dolarjev, vsaka med njimi vsebuje le nekaj krista-lov. Kupci morajo ob nakupu podpisati izjavo, s katero potrdijo, da se zavedajo nevarnosti in da ob morebitni nesreči prevzamejo polno odgovornost. S tem nevarnim biološkim orožjem lahko namreč barantate le z zaščitnimi rokavicami in očali, izdelano pa je izključno v zbirateljske namene in ni namenjeno uživanju. Blair Lazar, ki se nevarni skušnjavi seveda ni mogel upreti, je ob prvi priložnosti poskusil svojo nevarno kreacijo. Svoje občutke ob bližnjem srečanju z Matildo opisuje takole: “Bolečina je nepopisna, saj sem imel občutek, kot da mi nekdo s kladivom udarja po jeziku, ki mi je skoraj v trenutku močno otekel. Bolečina je popustila šele po nekaj dneh. ” Zato svetuje, da se sami ne spuščate v tako nevarna razmerja, saj lahko hitro pristanete na urgenci zaradi nevarnosti zadušitve.
Ob vsem zgoraj naštetem vas ne bo presenetilo, da je kapsaicin tudi ena glavnih sestavin pršil za samoobrambo in insekticide. Mravljam, komarjem in nasilnežem se torej ne obeta nič dobrega!
Feferoni za zdravje
Splošno razširjeno mnenje, da pekoča hrana ni dobra za občutljive želodčke, je popolnoma zgrešeno! Prav nasprotno: pekoči feferoni spodbujajo delovanje želodčne sluznice, ki začne izločati večje količine želodčnega soka in tako ščiti želodec. Poveča se tudi prekrvavljenost prebavnega trakta, kar pospeši prebavljanje in izločanje plinov. Omenjena aktivnost lahko, odvisno od kraja, kjer preobremenjene mišice popustijo, postane hudo neprijetna nadloga. Nekateri zdravniki zato tudi menijo, da je možno z rednim uživanjem feferonov pozdraviti čire na želodu ali dvanajsterniku in celo hemeroide! Koliko in kako dolgo vas po takšni terapiji peče zadnja plat, nismo preverjali. Res pa je, da kapsaicin deluje kot vazodilatator – širi kapilare po celotnem telesu, od možganov do pet na nogah, in da, prav razmišljate, tudi v penisu. Kaj to pomeni za vaše spolno življenje, gotovo znate razbrati tudi sami, mi vam lahko le priporočamo, da imate v hladilniku vedno, ampak res vedno na zalogi kozarec najbolj pekočih feferonov. Nič vas ne sme presenetiti. Poleg pravkar omenjenega najpomembnejšega učinka kapsaicina na moške oziroma moškost je dejstvo, da feferoni znižujejo holesterol LDL, zmanjšujejo agregacijo trombocitov in tako varujejo pred aterosklerozo ter srčno in možgansko kapjo, kar nekako zbledelo. Kapsaicin vsebujejo tudi številne kapljice in kreme za oči.
Posebej velja še omeniti, da so nedavne raziskave pokazale, da je pekoča paprika sorte jalapeno zelo učinkovita v boju proti raku na prostati. Kapsaicin je pri testiranih mišjih samcih, ki so zboleli za rakom na prostati, uničil kar 80 odstotkov vseh obolelih celic. Količina oziroma koncentracija kapsaicina, s katero bi dosegli enake učinke tudi pri bolnih moških, pa bi morala biti neprimerno večja. Zato znanstveniki razmišljajo o pripravi zdravila, ki bi vsebovalo ekstrakt svežih plodov s primerno količino čistega kapsaicina.
Surove ali posušene skušnjave
Najokusnejši, najbolj žgoči in pekoči feferoni so surovi feferoni. To vedo vsi pravi feferonoljubci, ki si zaloge priskrbijo na mestni tržnici. Ponavadi jih vedno kupujejo pri isti stari mamki, tisti, ki ima najbolj sveže in najbolj pekoče. Kakšen užitek je prinesti domov kilogram pravkar obranih feferonov, jih razprostreti po mizi ter uživati v razkošni panorami pisanih barv: rumeni, rdeči, zeleni, ognjeni . . “United colors of hell. ” Na žalost pa sezona feferonov traja le od maja do septembra in zato ste preostali del leta prepuščeni lastni iznajdljivosti. Primerna tolažba in dobro nadomestilo so sušeni feferoni in različno pekoče omake, ki jih lahko uporabljate pri pripravi pikantnih specialitet. V trgovinah boste našli več vrst sušenih feferonov: zmlete v prah, zdrobljene, mešane … Njihova prednost sta predvsem dolgi rok uporabe in skoraj neomejena možnost transporta. Zato vas lahko priljubljena peklenska mešanica spremlja povsod. Priporočamo, da pred uporabo sušene feferone raztopite v manjši količini olja. Učinek bo hitrejši in močnejši. Saj veste, kapsaicin je topen v olju.
Najbolj zagnani, ki ste ponavadi razočaranimi nad mehkobo vloženih psevdofeferonov iz trgovine, si lahko zimsko zalogo vročih prijateljev pripravite kar sami. V ta namen vam svetujemo nakup steklenih kozarcev za vlaganje in ustrezno količino čim bolj svežih in pekočih feferonov. Dobro jih operite in zelo tesno zložite v kozarce ter prelijte z mešanico iz dveh tretjin prekuhane vode in ene tretjine alkoholnega kisa. Dodajte sol in poper po okusu, nepredušno zaprite in postavite na hladno in temno mesto. Pustite mirovati najmanj mesec dni, če vas seveda že prej ne bodo zasrbeli prsti. Rezultat tega izjemnega napora bo solidna količina primerno hrustljavih feferonov, ki vas bodo greli v hladnih zimskih večerih.
Tekoča magma
Druga uspešna oblika konzerviranja feferonov za zimo je priprava različnih pekočih omakic, po katerih imate občutek, da je v vašem trebuhu izbruhnil vulkan. Pri njihovi izdelavi se lahko proizvajalci prepustijo domišljiji, saj so na voljo številne kombinacije z različnimi začimbami, kisom, limoninim sokom . . Zaradi boljše topnosti kapsaicina je ena izmed osnovnih sestavin takšnih omak seveda olje. Skoraj vsaka sorta pekoče paprike ima tudi svojo pomakco, ki se imenuje po njej. Tako lahko med nešteto možnostmi prav vsakdo brez težav najde tudi nekaj zase. Nekaj najbolj znanih in priljubljenih vročih omakic, ki vam v trenutku prečistijo dihalne poti in jih lahko naročite tudi po svetovnem spletu, vam predstavljamo spodaj. Pripravite si gasilni aparat.
Tabasko
Klasika z ameriškega juga. Dober primerek pekoče omakce, dobite ga v skoraj vsaki restavraciji. Solidno pekoč s kar veliko dodanega kisa.
Piripiri jindungo
Portugalska različica. Stari pomorščaki so s potovanj po Južni Ameriki in Afriki prinesli pekočo papriko piripiri.
Jindungo je nekoliko manj pekoč kot tabasko in ima zelo zanimivo aromo, saj so mu dodali veliko limoninega soka. Za občasno popestritev dolgočasnega vsakdana je zelo dobra izbira.
Molho gindungo
Še ena portugalska velepogruntavščina. Gre za olje, v katerem so namočene paprike piripiri. Zadeva je diskretno pikantna in se odlično poda k ribam.
Sambal oelek
Če naletite na dobro znamko, je to verjetno najmočnejša komercialno proizvedena omakca. Na žalost pa je večina zahodnjaških kopij le skromen poskus, da bi se približali indonezijskemu originalu.
Jallay paste Gre za pravo eksotiko iz Sikima v Himalaji. Pastozna mešanica iz majhnih in okroglih pekočih paprik ni v prosti prodaji, saj jo Sikimci izdelujejo doma. Moramo priznati, da vedo, kako se tej stvari streže in da se nedvomno znajo pogreti, saj še nikoli nismo poskusili kaj bolj noro pekočega.
Vroče kombinacije
Kako kombinirati hrano in pekoče začimbe? Kaj sodi skupaj in kaj ne? Za tiste, ki obožujete pekočo hrano, je to povsem odvečno vprašanje, saj nimate pekočih eksperimentov nikoli dovolj, medtem ko se manj navdušeni od vas včasih spakujejo že ob mikrogramu dodanega čilija v kosilu. Omeniti pa moramo, da tudi tu velja zlato pravilo kuharskih mojstrov, ki pravi, da morajo v obroku priti do izraza vse sestavine. Kadar ena sestavina izrazito izstopa oziroma prevlada (beri najbolj pekoča), jed izgubi pri celovitost.
Najbolj znana in slastna kombinacija je čili paprika z rdečim fižolom, ki jo gotovo poznate vsi ljubitelji pekoče hrane. Jed je blagodejna za prebavila, saj jih dodobra prečisti. Nekoliko vprašljiva sta le kakovost zraka v vaši bližnji okolici in velikost ozonske luknje nekaj ur po slastnem kosilu.
Marsikaj koristnega bi se lahko naučili tudi od največjih ljubiteljev pekoče hrane, Indijcev, Kitajcev in Madžarov. Gotovo ste ob obisku kakšne boljše kitajske restavracije že opazili, da so imena nekaterih jedi na jedilnem listu napisana z rdečo barvo, kar pomeni, da so jedi zelo pekoče. Največ pekočih receptov kitajskih kuharjev izvira iz pokrajine Sečuan, kjer očitno najdemo najbolj vroče in pekoče riželjubce.
Indijci si sproščajo domišljijo pri pripravi pekočih začimbnih mešanic, ki se imenujejo masale. Nekatere so prav nevarno pekoče in hitre po delovanju. Vedno preverite, ali je bližini stranišče.
Sosedi Madžari, ki so glede na zgodovinska kuharska dejstva glavni krivci, da je navdušenje nad paprikami in feferoni zajelo tudi našo malo državico, so pravi odvisneži od pekoče hrane. Vedno jim bomo neskončno hvaležni, ker so svetu predstavili golaž: mešano meso, kuhano v pikantni omaki iz pekoče paprike. Ali se vam že kaj cedijo sline?
Suhci in feferoni
Zakaj so Indijci tako suhi?
Zdaj že veste, da sestavine vaših pekočih prijateljčkov delujejo na center za termoregulacijo v možganih. Začetni odgovor organizma je povišanje telesne temperature in s tem pospešen metabolizem maščob in ogljikovih hidratov. Telo na povišanje temperature odgovori s povečanim znojenjem, ki nas hladi. Pri uživanju feferonov se začneta sproščati tudi hormona adrenalin in noradrenalin, kar še dodatno zmanjša apetit. Priporočeni dnevni vnos je 28 gramov zmletega prahu pekoče paprike, ki jih pojemo skupaj z obroki. Na politehniški fakulteti v Oxfordu so odkrili, da se ob uživanju čilija metabolizem tako pospeši, da telo pri vsakem obroku, ki znaša približno 700 kilokalorij, porabi kar 45 kilokalorij za povečano metabolno aktivnost, ki nastopi zaradi učinkovanja kapsaicina. Zato so torej Indijci tako suhi in tako zdravi.
Pekoča kuharica
Peklenski recepti za božanske jedi
Čudodelno olje
Zdrobljene čilije stlačite v steklenico, jih prelijete z navadnim rastlinskim oljem in pustite namakati. Vsakih nekaj dni dolijte malo olja, ki so ga posrkale paprike. Čez približno teden dni boste dobili živo rdeče olje, ki peče kot sam hudič, ker se je njem raztopil čisti kapsaicin. Olje lahko uporabljate kot začimbo namesto pekoče mlete paprike ali za lajšanje revmatskih težav tako, da si ga vtirate v kožo in masirate boleča mesta.
Dream team
Najboljša in najbolj udarna kombinacija na svetu: pekoča paprika in rdeči fižol! Odcedite rdeči kuhan fižol iz pločevinke in ga zmeljite z mešalnikom ali pretlačite tako, da dobite pastozno maso. Dodajte malo olja in veliko zmletih in zdrobljenih čili paprik. Dobro premešajte in začinite še s soljo, kumino v prahu, origanom in baziliko. Postavite v hladilnik in pustite čez noč, da se sestavine dobro premešajo. Postrezite kot namaz s svežim
in hrustljavim kruhom na družinskem pikniku. Tašča vas bo gotovo pohvalila takoj, ko ji bo uspelo odpreti usta.
Chilli a la Costeille
Pripravite si pločevinke rdečega fižola, sladke koruze in pelatov. Zelenjavo dobro odcedite, jo stresite v lonec in začnite kuhati. Med kuhanjem dodajte sesekljano čebulo, veliko čilija v poljubnem agregatnem stanju, kumino proti napenjanju, origano in malo vegete. Po potrebi čili gostite z žličko ali dvema škrobne moke (gustina), ki ste jo prej raztopili v malo vode. Po 10 do 20 minutah jed odstavite z ognja in dodajte še malo sveže nasekljane čebule in na kocke narezan paradižnik. Zelo je zaželeno, da vaš glavni kuharski pomočnik medtem na žaru peče večje količine pikantnih čevapčičev. Priporočamo, da čili in čevapčiče zalijete z dobrim, močno ohlajenim pivom!
Anja Janeš
Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija