Grah je druga najpomembnejša stročnica (za fižolom), ki se uporablja v prehrani prebivalstva. In eno nepogrešljivih živil za športnike.
Je potomec divjega graha in izvira iz vzhodnega Sredozemlja ter prednje in osrednje Azije. Svet ga je spoznal že pred več tisoč leti (človek naj bi ga gojil že 6500 let p.n.št.). Poznamo vsaj 80 različnih sort, med katerimi je pri nas najbolj priljubljen grah mozgovec.
Grah je razširjen je po vsem svetu, najbolj pa mu ustrezajo kraji s hladnejšim in vlažnejšim podnebjem ter rahlo kislimi in prepustnimi tlemi. Če je preveč toplo, raste prehitro in tvori majhne stroke. Z njim najbolje uspevajo kolerabica, zelje in cvetača.
Največ ga proizvedejo v ZDA, Rusiji, na Kitajskem in v Indiji.
Nepogrešljivo živilo za športnike
Grah je vrtna zelenjava, ki ima najvišji delež beljakovin, zaradi česar ga uvrščamo tudi na seznam naj živil za športnike. Vsebuje tudi veliko vlaknin, vitamina A ter vse vitamine skupine B. Slednji nižajo raven sladkorja ter škodljivi LDL holesterol v krvi.
Prav tako je bogat vir vitamina C, cinka, fosforja, kalija, magnezija in železa.
Grah deluje zelo pomlajujoče in pospešuje rast celic, povečuje mišično maso, krepi vezna tkiva in z vsebnostjo vitamina K spodbja pravilno mineralizacijo kosti. Zaradi razmeroma visoke vsebnosti železa (surov zeleni grah vsebuje 1,5 mg/100g, kuhani pa 1,53 mg/100g), pomaga preprečevati anemijo.
Lutein in zeaksantin (skupaj z vitaminom A) pa ugodno učinkujeta na očesno mrežnico ter boljšata vid.
Grah pospešuje presnovo
Grah vsebuje veliko vlaknine, zato ugodno vpliva tudi na presnovo. Netopna vlaknina lajša iztrebljanje in nekatera bolezenska stanja, kot so sindrom razdražljivega črevesja in divertikulozo debelega črevesa.
Razstrupljevalec organizma
Posušeni grah je izvrsten vir molibdena. Le-ta razstruplja sulfite, ki jih pogosto dodajajo nekaterim živilom kot zaščitno sredstvo (npr. delikatesni solati).
Recept za odlično grahovo juho s peteršiljem
Pol čebule olupimo in drobno sesekljamo. Segrejemo žlico masla in nanj stresemo čebulo. Ko postekleni, dodamo še 3 strte stroke česna, da lepo zadiši po kuhinji. Dodamo olupljen in na kose narezan krompir, ki nekaj minut pokritega dušimo.
500 g svežega graha oplaknemo z vodo (enako naredimo tudi z grahom iz pločevinke, če uporabimo tega) in ga stresemo v kozico, prilijemo pol litra goveje juhe (lahko tudi zelenjavne jušne osnove) in kuhamo približno 15 minut.
Četrtino graha in krompirja shranimo, ostalo pa pretlačimo, nato pa zelenjavo vrnemo v juho.
Preden postrežemo, potresemo s sesekljanim peteršiljem in drobnjakom. Po okusu lahko dodamo tudi parmezan.
Vir: Dr. Srdan V. Bavdek (2011); Nekatere vrtnine in njih zdravilne učinkovine
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem