Kako bomo v veselem decembru jedli zdravo?

5. 12. 2018
Deli
Kako bomo v veselem decembru jedli zdravo? (foto: profimedia)
profimedia

Poleg lepih trenutkov vas prazniki morda spomnijo tudi na napihnjenost in druge prebavne težave, na povečanje teže ali izgubo kondicije, ker enostavno ni bilo časa za vadbo in zdravo prehrano. Kaj storiti, da bo letos drugače?

V decembrskem času se običajno večkrat prekršimo z dobrotami, ki nas vabijo na božičnih stojnicah ali ob družinskih in prijateljskih druženjih. S tem ni nič narobe in vam tudi ne bo pokvarilo zdravih načrtov, če se boste držali nasvetov. Slednji vam dovolijo uživati, a hkrati skrbijo, da boste tudi v januarju ostali v dobri kondiciji in se držali zastavljenega jedilnika.

Ne zamenjajte žeje za lakoto

Večkrat se zgodi, da žejo zamenjamo z lakoto in namesto, da bi spili kozarec vode, nekaj prigriznemo. Da se to ne bi zgodilo ravno s prazničnimi dobrotami in bi ohranili zdravo mero, poskrbite za hidracijo. Poleg večjega obroka kot sta kosilo in večerja vedno spijte tudi vsaj en kozarec vode. Nanjo ne pozabite niti med obroki, ko začutite željo po malici.

Preizkusite: Ta preprost trik lahko uporabite tudi, ko si privoščite kozarec alkohola: da ne bi pretiravali, za vsak kozarec vina ali druge alkoholne pijače spijte kozarec vode. S tem boste preprečili tudi dehidracijo, ki jo povzroči alkohol.

Vedno jejte že doma

Ne glede na to, kam se odpravljate, naj bo to okrašeno mesto ali družinska zabava, pred odhodom prigriznite nekaj zdravega. Lahko je samo manjša malica, če veste, da vas kasneje čaka kosilo. Najbolje bo, da si privoščite kaj beljakovinskega, saj beljakovine pomagajo uravnavati krvni sladkor. Zahvaljujoč temu se ne boste prenajedli in boste ohranili zdravo mero tudi pri piškotih ter pecivih. Tokrat ne boste vi tisti, ki se prvi pojavi ob pladnju s hrano in ne more prenehati jesti.

Kot zanimivost preverite še to: Razlika med prebavo in metabolizmom

Izognite se izgubljanju teže

Izgubljanje teže v decembru je še bolj naporno kot sicer, saj se morate upreti vsem vonjavam vroče čokolade in kuhanega vina ter slaščicam na zabavah. Če ste ravno na dieti, sami presodite, koliko se je boste lahko držali, če s hujšanjem šele začenjate, pa se ga resno lotite šele januarja. Ta hip se raje osredotočite na vzdrževanje teže, ne na izgubo. Tudi s tem boste imeli kar nekaj dela, saj morate vse pregrehe iz telesa spraviti z vadbo, da bo januarja na tehtnici ista številka kot decembra.

Izguba kilogramov bo veliko lažja, če boste prenehali verjeti v naslednje mite:

  • izguba kilogramov vedno pomeni izgubo maščobe

  • nočni obroki so prepovedani

  • drastično zmanjšanje vnosa kalorij vodi v hitro izgubo telesne teže

  • če boste opustili uživanje ogljikovih hidratov, boste hitreje shujšali

  • z znojenjem lahko izgubite maščobo

  • za hujšanje je primerna samo intenzivna vadba

Več pojasnil o zmotah pri hujšanju, najdete tu: 20 mitov o hujšanju, v katere morate nehati verjeti

Uživajte v hrani

Se spomnite tiste okusne večerje, ki ste jo jedli v restavraciji na počitnicah ali pa kosila pri babici, o katerem ste govorili še dolgo? Verjetno bi še vedno znali opisati vse sestavine in okuse. Tako bi morali jesti vsak obrok - z užitkom. Vzemite si čas, da dobro prežvečite hrano in razvajate brbončice. S tem boste preprečili prenajedanje in se verjetneje ustavili, ko boste ravno prav siti. Če se po obroku ne spomnite, kaj natanko ste jedli, potem nasveta niste upoštevali.

Ne zamerite si napake

Ne glede na to, kako zelo se trudite, vam bo morda spodletelo in boste pojedli več, kot ste mislili, ali pa boste pretiravali s sladicami. Če se to zgodi, si ne zamerite preveč - nenazadnje ste samo človek. Premislite, zakaj je do napake prišlo in ali bi jo lahko preprečili. Iz nje se naučite, kako ravnati v prihodnje in jo pustite za seboj.

Pogosto se namreč dogaja, da se ljudje po prvem “prazničnem padcu” ne poberejo, ampak o sebi pričnejo misliti slabo. To jih vodi v še več slabih odločitev in december je glede prehrane in vadbe (spet) polomija. Jutri je nov dan in imate novo priložnost, da ravnate drugače.

Ker se tudi sami radi posladkamo, predvsem v decembrskih dneh, prilagamo recept za jagodne žepke, ki so se tokrat znašli v naši čajni kuhinji.

Potrebujete:

  • 2 skodelici polnozrnate moke

  • 3 žlice medu (ali drugega sladila)

  • 1 čajno žlico pecilnega praška

  • ščep soli

  • ⅓ skodelice ovsenih kosmičev

  • ¼ skodelice masla

  • ½ skodelice mleka

  • 6 žlic zmiksanih jagod ali domače jagodne marmelade (oziroma sadje po okusu)

Pečico segrejte na 180 stopinj. V mikser stresite moko, med, pecilni prašek, sol in ovsene kosmiče ter dobro premešajte. Dodajte maslo in mešajte, da nastane gladka zmes. Nazadnje dodajte še mleko.

Testo stresite na pult (ali drugo delovno površino) in ga razdelite na dva enaka dela. Ne zvaljajte, ampak zgolj “zravnajte” oba dela, ju zavijte v folijo in postavite v hladilnik za približno eno uro.

Vzemite en kos testa in ga razvaljajte. Razrežite ga na enakomerne pravokotnike. Na polovico pravokotnikov nanesite zmiksane jagode ali domačo jagodno marmelado. Nato vzemite drugo polovico pravokotnikov, jih položite na prve in ob robovih previdno stisnite z vilico.

Po vrhu premažite žepke s tanko plastjo stepenega jajca in po želji potresite z ovsenimi kosmiči. Vse skupaj postavite v pečico in pecite približno 20 minut, dokler žepki ne postanejo svetlo rjavi in lepo zapečeni z vseh strani.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"