Lubenice so zaradi velike vsebnosti vode in sladkorja prijetnega okusa in zelo osvežilne. Prijajo v vročih poletnih dneh, in sicer kot osvežilno in dietično živilo.
Lubenice so doma v severni Afriki, v Evropo naj bi jih v 13. stoletju iz Indije prinesli Maori. Zdaj jih gojijo v vseh sredozemskih državah in na Balkanu. Zadnja leta uspevajo tudi v Sloveniji, predvsem na Primorskem.
Zaradi velike vsebnosti vode in sladkorja so prijetnega okusa in zelo osvežilne. Prijajo v vročih poletnih dneh, in sicer kot osvežilno in dietično živilo, v zadnjem času pa lahko vse pogosteje beremo tudi o njihovih zdravilnih učinkih.
Lubenice so tako kot paradižniki bogat vir antioksidanta likopena, ki učinkovito preprečuje nastanek rakavih obolenj.
Vsebujejo samo do 13 odstotkov sladkorja, do 1,2 odstotka beljakovin, približno 90 odstotkov vode, nekaj pektinskih snovi in celuloze ter do 10 odstotkov vitamina C.
Poleg tega vsebujejo vitamin B6, ki pomaga pri sproščanju serotonina, hormona, ki preganja tesnobo in izboljšuje razpoloženje.
Priporočajo jo proti ledvičnim kamnom in kamnom v sečnem mehurju ter zastajanju seča, za osvežitev in okrepitev organizma, proti bolečinam v ušesu, mozoljem in za nego obraza. Blažijo tudi opekline in pike insektov.
Recept: osvežilna bovla
Za 6 oseb potrebujete:
- pol lubenice,
- 3 limete,
- 100 ml sadnega sirupa,
- 2 steklenici tonika,
- led in meto
Lubenici odstranite peške in pustite eno rezino za dekoracijo. Preostalo meso pirirajte, dodajte limetin sok, sirup in tonik. Dodajte led in vsak kozarec okrasite z lubenico ter meto.
Kako prepoznati dobro lubenico?
Dobro lubenico spoznamo, ko po njej potrkamo. Če ima zamolkel zvon, potem je zrela.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?