Maščobe in njihova vloga v prehrani so pogosto podvržene nasprotujočim se informacijam, ki v javnosti povzročajo zmedo. Zato ne smemo zanemariti najnovejših poročil in smernic, ki so jih objavili vodilni mednarodni strokovnjaki in temeljijo na enotnem priporočilu o uživanju maščob.
Skupno priporočilo strokovnjakov Evropske agencije za hrano (EFSA), Ameriškega ministrstva za kmetijstvo in Organizacije za hrano in kmetijstvo pri Združenih narodih pravi: zmanjšajte vnos nasičenih maščobnih kislin ter jih nadomestite z večkrat nenasičenimi in enkrat nenasičenimi maščobnimi kislinami. Povedano preprosteje: do srca prijazna prehrana naj namesto živalskih maščob vsebuje maščobe rastlinskega izvora.
“Nova prehranska priporočila so za ljudi pogosto nejasna, še posebno ko gre za uživanje maščob in olj,” pravi prehranska strokovnjakinja Jolanda Prelec Lainščak. “Uživajte več sadja in zelenjave, poleg tega pa bodite fizično aktivni in živite zdravo, je jasno sporočilo. Stvari pa se zapletejo pri smernicah za uživanje maščob. Kaj moramo vedeti o maščobah: rastlinske maščobe so na splošno boljša izbira kot živalske, zato zmanjšajte vnos maščob živalskega izvora (maslo, polnomastno mleko in izdelki iz takega mleka, svinjska mast, vse vrste mastnega mesa in mastnih mesnih izdelkov), izogibajte se pripravi obrokov z veliko živalskih maščob in namesto njih uživajte in uporabljajte kakovostna rastlinska olja (sončnično, repičino, laneno, osatovo ...), kakovostne mehke margarine, ki vsebujejo nenasičene maščobne kisline, pomembne za naše zdravje.
Uradna priporočila za uživanje maščob
Mednarodni strokovnjaki imajo enako mnenje o uživanju maščob. V prehrani so sicer nepogrešljive, a vse maščobe niso enake.
Nove smernice pravijo, da je za zniževanje ravni holesterola in varovanje zdravja srca pomembna izbira pravih maščob. To pomeni izbiranje maščob, bogatih z nenasičenimi maščobnimi kislinami, ki jih večinoma najdemo v rastlinskih oljih.
Čeprav so priporočila enaka za vse, so lokalne prehranske navade po regijah in državah še vedno zelo raznolike. Po podatkih je v Sloveniji zaradi prevelikega vnosa maščob, bogatih z nasičenimi maščobnimi kislinami, ogrožena približno polovica odrasle populacije. V raziskavi CINDI so ugotovili, da ima v Sloveniji več kot 60 % prebivalcev zvišano raven holesterola v krvi. To kaže, da Slovenci živimo izrazito nezdravo. Z ustrezno prehrano in redno telesno dejavnostjo je namreč mogoče uspešno zmanjšati vsebnost holesterola v krvi.
Zaradi povečanega uživanja hitre hrane, energijsko bogate hrane, predpripravljene hrane in neuravnoteženo sestavljenih obrokov zaužijemo več kalorij in nasičenih maščob, kot jih potrebujemo oziroma kot je priporočeno.
Nova priporočila so oblikovana tako, da pomagajo pri izbiri pravih maščob in posledično zmanjšujejo tveganje za razvoj kroničnih bolezni, med njimi srčno-žilnih obolenj. Srčno-žilna obolenja in kap so najpogostejši vzrok smrti tako po svetu kot tudi v Sloveniji, saj bolezni srca in ožilja povzročijo približno 40 odstotkov vseh smrti.
Najnovejše smernice priporočajo uživanje rastlinskih maščob
- Uživanje prave vrste maščob je za varovanje srca in ožilja pomembnejše kot količina zaužitih maščob.
- Uživanje prevelikih količin nasičenih maščob ogroža skoraj polovico odraslih prebivalcev razvitega sveta.
- Raziskave kažejo, da v Sloveniji pojemo za polovico preveč skupnih maščob (44 % dnevnega energijskega vnosa) in dvakrat preveč nasičenih maščob (14,8 % dnevnega energijskega vnosa).
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"