Zakaj jajc ne bi smeli nikoli kuhati hladnih

13. 10. 2023
Deli
Zakaj jajc ne bi smeli nikoli kuhati hladnih (foto: Profimedia)
Profimedia

Jajca so zelo hranljivo živilo, zagotavljajo visokokakovostne beljakovine in druga pomembna makro in mikrohranila.

Vsebujejo 11 vitaminov in mineralov, med njimi vitamine A, D in B skupine, pa folat, biotin (vitamin H), ki je ključnega pomena za presnovo makrohranil, jod in selen, ki ima pomembno vlogo pri ščitničnih hormonih.

Jajca so tudi precej vsestransko živilo in lahko jih uživamo kadarkoli v dnevu. Privoščimo si jih lahko v solati, iz njih pripravimo frittato, quiche ali spečemo kaj sladkega. Zelo pogosto so na jedilniku tudi za zajtrk, ko jih pripravimo ocvrta, umešana, poširana ali kuhana.

In ko smo ravno pri kuhanju …

Tudi vi uporabite jajca naravnost iz hladilnika?

Potem delate zelo pogosto napako.

promocijska fotografija

Kolikokrat se vam je že zgodilo, da lupina preprosto ni odstopila, temveč se je drobila, z lupljenjem pa ste na koncu odstranili še velik del beljaka? Razlog za to zmešnjavo pri lupljenju je verjetno prav hladno jajce.

Na notranji strani jajčne lupine se namreč nahaja membrana oziroma dve, ki se ločita na topem delu jajca. Beljak ščitita pred mikrobi in izgubo vlage.

Ko hladno jajce vržete v vrelo vodo, se membrana skrči in prilepi na lupino, še posebej, če je jajce sveže. Zato je jajce izredno težko olupiti, ne da bi pri tem odstranili tudi nekaj beljaka.

Podobno se lahko zgodi z jajcem, ki ga položite v hladno vodo in to nato zavrete.

Bolje je počakati, da se jajca nekoliko ogrejejo. Iz hladilnika jih vzemite vsaj pet minut pred kuhanjem. Medtem zavrite vodo, nato pa jajce nežno, s pomočjo žlice ali zajemalke spustite v vodo in kuhajte do želene konsistence.

Mimogrede preverite še: Kaj je tista bela nitasta stvar v jajcu? Bi morali takšno jajce zavreči?
Druge težave, s katerimi se lahko srečate, če jajce izpostavite zelo visoki temperaturni razliki:

Jajce lahko poči. Lupina je sestavljena iz kalcijevega karbonata, ki se s segrevanjem razširi in z ohlajanjem skrči. Ko hladno jajce položite v vrelo vodo, se lupina hitro razširi, membrana in beljak pa skrčita. To ustvarja pritisk na lupino, zaradi česar lahko poči.

Jajce se lahko neenakomerno skuha. Rezultat je lahko mehak ali tekoči rumenjak in gumijast beljak – odvisno od tega, kako dolgo jajce kuhate.

Preverite tudi:

Ste okrog zunanjega dela rumenjaka opazili sivo ali zeleno obarvanje? Ali lahko takšno jajce pojeste?

 

 

 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?