V iskanju bolj zdravih alternativ pri določeni hrani in pijači, se lahko hitro znajdemo v začaranem krogu, saj nekatere bolj zdrave različice, še niso nujno tudi zares boljša izbira.
Med njimi so tudi priljubljene pijače, za katere splošno velja, da so zdrave, toda pogosto se za tovrstno oznako skriva vse drugo kot to. V nadaljevanju predstavljamo seznam priljubljenih pijač, za katere dietetičarki, Kimberly Booker in Lisa Andrews pravita, da pravzaprav niso tako zdrave kot se propagirajo.
Ne spreglejte:
- Trik nutricionistke za čiščenje črevesja: vse, kar potrebujete, je ta poceni sestavina
- Ali je bolj zdrava topla ali hladna kava? Če imate težave z želodcem, si privoščite takšno
- Umešanim jajcem nikoli ne dodajajte mleka - raje uporabite to
Pijače, ki lahko povzročajo povečanje telesne teže in vnetja v telesu
1. Sadni sokovi z visoko vsebnostjo dodanega sladkorja
Sadni sokovi se pogosto oglašujejo kot zdravi, toda mnogi sadni sokovi, ki jih je moč kupiti v trgovinah, so pogosto polni visoke vsebnosti sladkorja, medtem, ko je vsebnosti sadja zgolj za odtenek. Velika vsebnost sladkorja pripomore k povečanju telesne teže in tudi k vnetnim procesom v telesu.
»Komercialni sadni sokovi imajo pogosto dodane sladkorje in pomanjkanje vlaknin. Uživanje tavrstnih sokov brez vlaknin lahko privede do hitrega zvišanja ravni sladkorja v krvi, kar spodbuja vnetje,« pravi Bookerjeva. Dodaja še, da telo tekočih kalorij ne tretira kot trdnih, kar lahko vodi do prekomernega uživanja, posledično pa lahko pripomore tudi k povečanju telesne teže.
Če želite zaužiti koristne hranilne snovi in sadne sladkorje, ki se nahajajo v sadju, si sami iztisnite naravni sok ali pa zaužijte celoten sadež.
2. Dietne pijače
Ljudem, ki pazijo na vnos kalorij in želijo izgubiti kakšen odvečen kilogram, se pogosto zdijo dobra izbira dietne pijače, toda dietetičarki jih odsvetujeta. Razlog se skriva predvsem v tem, da dietne pijače vsebujejo umetna sladila, ki lahko zmotijo naraven telesni odziv na sladkor. To pomeni, da lahko vplivajo na povečan apetit in hlepenje po hrani.
Umetna sladila, kot so aspartam, saharin ali sukraloza, ki se nahajajo v dietnih pijačah, so glede na različne raziskave povezane tudi s tem, da v telesu povzročajo vnetne procese, neravnovesje črevesnih bakterij in posledično vnetje črevesja. »Raziskava iz leta 2020 prav tako kaže, da so pijače, ki vsebujejo umetna sladila, povezane z debelostjo,« dodaja Andrewsova.
3. Beljakovinski napitki
Na seznamu priljubljenih napitkov, ki veljajo za zdrave, so tudi beljakovinski napitki, po katerih pogosto posegajo ljudje, ki skrbijo za zadosten vnos beljakovin.
Četudi so beljakovine ključne za nastanek in obnovo mišic, daljši občutek sitosti in izgubo odvečne telesne teže, je pomembno vedeti, kateri beljakovinski napitki so zdravi. Nekatere komercialno dostopne beljakovinske pijače so namreč polne skritih kalorij in sladkorja.
Slednje še zlati pri prekomernem uživanju tovrstnih napitkov lahko prispeva k dodatnim kilogramom in oteži morebitno hujšanje. Omeniti velja tudi to, da hranil, vitaminov in mineralov, ki jih je mogoče pridobiti iz raznolike prehrane, ki jih omogočajo raznovrstna živila, zgolj beljakovinski napitki ne morejo nadomestiti.
Beljakovine je priporočljivo pridobivati tudi iz drugih polnovrednih živil, kot so jajca, stročnice, perutnina, oreščki, seitan, polnovredne žitarice in grški jogurt, ki so prav tako med odličnimi viri.
Vir: index.hr
- Preberite še: Dokazano zmanjšujejo tveganje za nastanek raka: 5 poceni živil, ki si jih je dobro čim večkrat privoščiti