Zakaj bi takoj posegli po zdravilih, če lahko veliko za svoje zdravje naredite tudi s hrano? In če že imate predpisana zdravila, naredite še nekaj več za svoje zdravje in uživajte veliko živil, ki vam pomagajo znižati slab holesterol.
1. Pistacije
V eni od raziskav so udeleženci tri tedne uživali pistacije (te so predstavljale 20 odstotkov njihovega kaloričnega vnosa). Meritve so pokazale, da se je raven slabega (LDL) holesterola pri njih po tem času znižala za približno 14 odstotkov. To je zelo spodbuden rezultat, vendar zniževanje ravni holesterola ni edini pomemben dejavnik za zmanjšanje tveganja za nastanek bolezni srca in ožilja.
Nedavna raziskava je namreč pokazala, da je vrednost vnetja v krvnih žilah pogosto bolj pomemben kazalnik razvoja bolezni srca in ožilja. Na univerzi Penn State University so opravili raziskavo, s katero so dokazali, da celo zmerno uživanje pistacij zviša raven luteina, antioksidanta, ki nas ščiti pred oksidiranim LDL-holesterolom, ki je s stališča nastanka bolezni srca in ožilja še bolj škodljiv od običajnega LDL-holesterola.
2. Humus
Gre za namaz iz pretlačene kuhane čičerke (humus po arabsko tudi pomeni čičerka), česna, peteršilja in olivnega olja.
Ponaša se z nizko kalorično vrednost in veliko vlakninami. Ob tem je bogat z beljakovinami, minerali in antioksidanti in velja za najbolj zdravi namaz na svetu, saj niža tudi slab holesterol.
3. Cimet
Cimet ni samo začimba močnega okusa in vonja, ki se uporablja le v kulinariki. Študije kažejo, da že majhne količine te začimbe pomagajo znižati raven slabega oziroma LDL-holesterola, sodeluje pa tudi pri uravnavanju ravni sladkorja v krvi, kar je zlasti pomembno za ljudi s sladkorno boleznijo tipa 2.
Manj znano je, da cimet pomaga pri glivičnih okužbah, pri katerih so običajna medicinska sredstva odpovedala. Strokovnjaki pravijo, da cimet po zaslugi svojega blago antikoagulacijskega delovanja tudi preprečuje strjevanje krvi.
4. Češnje
Češnje so praktično idealno živilo. Imajo malo kalorij in maščob, obilo vlaknin in nizek glikemični indeks. Glikemični indeks je število (običajno med 0 in 100), ki živila razvršča glede na to, kako zaužitje določenega živila vpliva na dvig krvnega sladkorja.
Kisle češnje so tudi odličen vir beta karotena, vitamina C in vitamina E, kalija, magnezija, železa in folne kisline. Čeprav imamo vsi rajši sladke vrste češenj, imajo kisle veliko več antioksidantov in fitonutrientov.
5. Bučno olje in buče
Bučno olje vsebujejo le neznatne količine holesterola, ima pa koristne rastlinske fitosterole, ki pomagajo zniževati koncentracijo holesterola v krvi. Liter bučnega olja vsebuje od dva do pet gramov fitosterolov, kar je nekajkrat več od količine fitosterolov v oljčnem olju.
Medicinske raziskave kažejo še na druge potencialne zdravilne učinke bučnega olja, na primer za zdravljenje benigne hiperplazije prostate. Tri mesece trajajoča, randomizirana, dvojno slepa, s placebom kontrolirana klinična raziskava je pokazala obetavne rezultate. Bolnikom z benigno hiperplazijo prostate se je povečal pretok urina, zmanjšala pa sta se volumen zaostalega urina in pogostnost uriniranja.
Bučno meso je primerno tudi za shujševalno dieto. Ima nekaj odstotkov sladkorja, odstotek beljakovin in balastnih snovi, vitamine A, B1, B2, C in K ter minerale kalij, kalcij, železo, fosfor, natrij, magnezij in mangan.
6. Sezamovo olje
Sezamovo olje vsebuje ogromno aminokislin, kalcija, kalija, fosforja, železa, vitamina B, E in je bogato z esencialnimi nenasičenimi maščobnimi kislinami, voski, fosfati in naravnimi antioksidanti. Olje naj bi izboljševalo kri in preprečevalo bolezni vranice. Blaži prebavni trakt in deluje kot blago odvajalno sredstvo.
7. Lupinasti plodovi
Ker so polni nenasičenih maščob in fitosterolov, pomagajo pri zniževanju slabega holesterola. Sem spadajo orehi, kostanj, mandlji, kikirikiji, lešniki, pistacije in druge vrste, vse pa vsebujejo tudi veliko beljakovin, mineralov, vitaminov in ogljikovih hidratov.
8. Brusnice
Sadež, ki že od nekdaj velja za naravni antibiotik in preprečuje razmnoževanje slabih bakterij, predvsem v urinskem traktu. Najnovejše raziskave pa dokazujejo, da brusnice lahko povečajo količino dobrega holesterola v krvi.
9. Banane
Indijski raziskovalci so celo odkrili, da vlaknine nezrelih sadežev zelo zmanjšajo pričakovano zvišanje koncentracij holesterola v krvi. Te učinke pripisujejo predvsem velikim količinam hemiceluloze v nezrelih sadežih. Zelo verjetno pa je, da navadne banane znižujejo koncentracijo holesterola v krvi, ker vsebujejo veliko pektina.
10. Ribe
Ribje olje in mastne ribe, kot so skuša, tun, losos, sardele in podobno, so bogate z maščobnimi kislinami omega 3, ki pomagajo zniževati raven trigliceridov. Zaužijte od enega do štiri grame ribjega olja na dan. Lahko si privoščite tudi konzervo sardin, saj se v njej zadržijo vse dobre lastnosti te male ribice.
11. Laneno seme
Vsebuje veliko maščobnih kislin omega 3, vitaminov in fosforja, kalcija, kalija, cinka in selena. Pogosto se uživanje lana priporoča tistim z visokim krvnim tlakom ali drugimi srčno-žilnimi obolenji. Zmleta lanena semena lahko znižajo raven slabega holesterola. Dodajte jih medu ali jih primešajte vodi ali sadnemu soku.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?