Jesen predstavlja tipično zelenjavo in sadje. Spustite grozdje, hruške in orehe v kuhinjo - videli boste, da se splača.
1. Grozdje
Spada med najstarejše kulturne rastline. Ta vrsta plezalke iz družine vinskih trt nam vsako leto prinaša sladke sadeže – grozdje, ki se uporablja za izdelavo vina, penine, mošta ali soka.
Grozdje lahko tudi posušimo in dobimo priljubljene rozine. Te majhne energijske bombe, bogate s sadnim sladkorjem, nas hitro oskrbijo z energijo, balastne snovi pospešijo prebavo, vitamini in minerali pa poskrbijo, da ostanemo v formi.
Najboljše pa so sveže grozdne jagode. Sveže grozdje je namreč pravo bogastvo fosforja, ki poskrbi za živce in možgane, kalcija, železa, kalija, vitamina C in drugih antioksidantov.
Glavni lastnosti grozdja in grozdnega soka sta čistilno in razkuževalno delovanje na celotno telo.
Poskrbite torej za dober odmerek vitaminov, ki se skriva v grozdju!
2. Hruške
V srednjem veku so jih pogosto gojili v samostanih in jih vlagali.
Z vsako hruško boste pojedli kar nekaj prehranske vlaknine, ki bo pospešila prebavo in zmanjšala tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj in povišanega holesterola.
Vsebujejo veliko vode, nekaj vitamina C, E in A ter vitaminov B kompleksa in okoli 12 odstotkov sladkorjev.
Hruške lahko 10 minut pri 60 stopinjah sušite v pečici, jih nato zmeljete in zmešate s sladkorjem in cimetom. Uporabite jih kot posip za kaše ali cmoke.
3. Orehi
Orehi so neizogibni v slovenski kuhinji, predvsem pri peki potic in piškotov. Naredite si zalogo za čez zimo! Najbolje jih je kupiti naravnost od kmeta – tako boste tudi podpirali lokalno pridelavo!
Tako boste poskrbeli za zdravo srce in pljuča ter dober pretok krvi skozi srce. Redno uživanje manjših količin vam bo pomagalo tudi pri znižanju maščob in holesterola v krvi.
Orehi pa delujejo tudi pomirjealno in so najljubša hrana možganov.