Čudežni kokos

25. 8. 2013
Deli
Čudežni kokos  (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Kokosova palma je že leta znana kot drevo življenja, saj so njeni sadeži bogati z vitamini, minerali, vlakninami in drugimi hranilnimi snovmi. Kokosov oreh ima poleg hranljive vsebine še številne druge pozitivne učinke na zdravje.

Poznamo tri uporabne zrelostne faze kokosa:
  • Mlad kokos je bogat vir mineralov in vitaminov, ki jim pripisujejo največ zdravilnih lastnosti. Vsebuje do 95 odstotkov vode ter velja za najbolj čisto tekočino, ki prečiščuje in obnavlja telo, izboljšuje prebavo in rehidrira tkiva.
  • Srednje zrel kokos v fazi zorenja pridobi nekaj mesa in s tem manj tekočine, vendar veliko več od zrelega. V srednje zrelem kokosu se poveča količina ogljikovih hidratov, mineralov, beljakovin in fosforja, poleg tega pa vsebuje veliko več vitaminov A, B in C kot mlad in zrel kokos.
  • Zrel kokos s trdo skorjo, trdim mesom in malo tekočine velja za težko prebavljiv sadež, ki v večjih zaužitih količinah povečuje raven holesterola v krvi. Vendar prebivalci Azije tudi iz takšnega kokosa pripravijo zdravilo, ki mu dodajo različne začimbe in dodatke za nevtralizacijo njegovih slabih lastnosti. Pa vendar vsebuje nekaj uporabne tekočine oz. mleka, podobnega materinemu mleku.

Iz tega čudežnega sadeža lahko pridobimo mleko, olje ali moko, ki se na območju Azije in Pacifika v velikih količinah uporabljajo v tradicionalni medicini.

Kokosovo mleko

Zaradi visoke vsebnosti lavrinske kisline kokosovo mleko krepi imunski sistem, saj telo to kislino pretvarja v monolavarin.

Ta substanca vsebuje izjemno močne protivirusne in antibiotične snovi, ki našemu telesu niso nevarne. So pa zelo nevarne mikrobom, ki uničujejo celične membrane človeškega tkiva.

  • Kako pripravimo kokosovo mleko?

Dva zrela kokosa razpolovimo. Kokosovemu mleku dodamo kokosovo kašo enega sadeža in zmešamo z nekaj vode (odvisno od velikosti sadeža in količine mleka). Vse skupaj zmeljemo in hranimo v hladilniku. Mleka NE precedimo!

Dobrodejne lastnosti kokosovega olja

Kokosovo olje je odlično zdravilo za številne bolezni. Je odlično v boju proti številnim bakterijam, kot je Candida albicans, ki povzroča glivične okužbe.

Preprečuje razmnoževanje glivic in zmanjšuje vnetja, deluje proti zobni gnilobi, spodbuja metabolizem, uravnava krvni sladkor in raven holesterola, preprečuje bolezni srca in ožilja, zavira osteoporozo ter krepi imunski sistem.

Poleg vseh zdravilnih učinkov pomirja in deluje protistresno. Če pa vam ne ugaja njegov rahlo sladkobni okus, ga lahko uporabite za krepitev lasišča in lepše lase.

Pomaga pri plešavosti, odpravlja prhljaj in je odličen 'pripomoček' pri opeklinah in modricah, saj kožo in telo ščiti pred poškodbami in staranjem.

Kokosovo olje je vsestransko uporabno, dobrodošlo je tudi v prehrani. Ker je lahko prebavljivo, pospešuje delovanje metabolizma in pomaga pri izgorevanju maščob. Prav zaradi tega je odlično pri shujševalnih dietah. V tropskih deželah ga uporabljajo kot osnovno olje za kuhanje in običajno nimajo težav s čezmerno telesno težo.

Kokosovo olje je zelo uporabno za peko, kuhanje (dušenje mesa, zelenjave in rib), tudi cvrtje, lahko nadomesti margarino, maslo ali jedilno olje.

Pozitivni učinki kokosove moke

Tudi kokosova moka ima pozitivne učinke. Vsebuje malo ogljikovih hidratov, hkrati pa veliko hranilnih snovi, beljakovin, vlaknin, in kar je še zlasti pomembno, ne vsebuje glutena.

Predvsem je primerna za alergike na pšenico in bolnike s celiakijo. Ne povzroča prebavnih težav, uporabna je za peko in kuhanje. Bogata z vlakninami pospešuje presnovo, hkrati pa pripomore k hitrejšemu občutku sitosti. Težave lahko povzroča le čvrstost moke.

Priporočljivo je, da na vsako skodelico moke kot vezivo dodamo eno jajce ali jajčno nadomestilo (pri alergikih). Ker je moka precej suha, vpije več tekočine, zato je pri pripravi jedi ali sladic za sočnost treba dodati več  tekočine.

Redno uživanje kokosove moke je zelo priporočljivo, saj kot omenjeno ureja prebavo, pospešuje presnavljanje, odpravlja napihnjenost in občutek napetosti v trebuhu. Zaradi funkcije čiščenja črevesja zagotavlja večjo odpornost in vitalnost.

Predvsem ljudje s celiakijo ali alergijo na pšenico kljub dietnemu prehranjevanju pogosto trpijo zaradi želodčnih in črevesnih bolečin ter težav z odvajanjem. V takšnih primerih je kokosova moka pravi balzam za telo in prebavni sistem.

Vsebuje več kot 60 odstotkov balastnih snovi (več kot laneno seme in pšenični otrobi) in 20 odstotkov beljakovin, ki so človeškemu črevesju več kot dobrodošle.

Zaradi nizkega glikemičnega indeksa in nizke vsebnosti ogljikovih hidratov je primerna za popestritev jedilnika pri shujševalnih dietah. Na njeni osnovi lahko pripravimo bolj zdrave sladice, omake, napitke, kruh ali pecivo.

Pripravila: Maja Piskernik

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?