O tem, katera živila, vitamini in minerali so esencialni za njihov razvoj, zakaj je s sladkarijami potrebna zmernost in katere trike lahko izvedemo ob pripravi zelenjave, da bo bolj slastna za naše malčke.
Hrana je naše pomembno gorivo. Pri otrocih pa je še toliko bolj pomembno, katere sestavine postavimo na njihov krožnik in kako jih pripravimo.
Pri otrocih moramo poskrbeti, da bodo uživali čim bolj pestro in čim manj predelano hrano. Njihova prehrana naj bo bogata s sadjem in zelenjavo (s čim večjim poudarkom na zelenolistni), če se le da, v surovi obliki. Pri žitih izbirajmo med polnovrednimi (rjavi riž, 100-odstotno polnozrnati kruh, kvinoja, proso pid.); pri beljakovinah pa med lažje prebavljivimi (stročnice, semena, oreščki, divje ribe, perutnina, jogurt).
Ne smemo pozabiti tudi na zdrave maščobe in poseben poudarek nameniti maščobnim kislinam omega 3 (laneno olje, laneno seme, divje ribe itd.).
Kaj pa 'zdrave sladice' za otroke?
Ne glede na to, ali nam je to všeč ali ne, res je, sladkarije so škodljive za otroke. Prekomerno uživanje sladkarij lahko prispeva k razvoju debelosti, kariesa, diabetesa in številnim drugim zdravstvenim težavam.
Sladkor med drugim pri otrocih povzroča razdražljivost, hiperaktivnost, utrujenost, nezmožnost koncentracije, agresivnost in jezo.
Zelo majhne količine sladkarij našemu otroku verjetno ne bodo škodovale, vendar je težava ta, da sladkor deluje zasvojevalno in imamo kar hitro lahko problem, ker bo sladkarij otrok zahteval čedalje več. Boljša izbira od sladkarij je zagotovo sadje, ki je ravno tako odličnega okusa.
Kateri minerali in vitamini so nujni za otrokov razvoj?
Za otrokov razvoj so še posebej pomembna naslednja hranila:
- vitamini A, C, D in E,
- cink,
- kalcij,
- kalij,
- železo,
- magnezij ter
- esencialne maščobne kisline.
Kako otroka navaditi na sadje in zelenjavo?
Zelo pomembno je, da starši otrokom pomagamo pri razvoju njihovih okusov in nagnjen k določeni hrani. Že pri uvajanju prve hrane pri dojenčkih moramo biti pozorni, da otrok zaužije čim več čiste, nepredelane hrane v svoji izvirni obliki.
Izogibati se moramo hrani, ki vsebuje nezdrave sladkorje.
Nekatere mamice pri dojenčkih začnejo na primer najprej z uvajanjem zelenjave, potem pa šele s sadjem, ki je veliko boljšega okusa. Tako obstaja velika verjetnost, da bo malček osvojil tudi zelenjavne okuse.
Predvsem pa smo starši svojim otrokom največji vzgled.
Otrokom ne moremo preprečiti stika z nezdravo, s sladkorjem polno hrano, saj jo na žalost srečujejo na čisto vsakem koraku (na televiziji, v trgovinah, v časopisih ...), lahko pa jih s pravilnimi informacijami in bolj zdravimi alternativami vzgajamo v posameznike z zdravimi navadami, ki jih bodo ponesli s sabo v življenje.
Pomembno je, da izboljšamo svoje prehranjevalne navade, uživamo čim več svežega sadja, zelenjave, zdravih žit in beljakovin, naši otroci pa nam bodo s posnemanjem sledili.
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"