Kvinojo pripravljamo kot žitarico, čeprav to ni. Oblika kvinoje spominja na proseno kašo, po svoji sestavi pa to ni običajno žito. Ne vsebuje glutena in je dobrodošlo živilo za vse, ki ga ne smejo jesti.
Kvinoja je bila živilo starodavnih Inkov. Kot so jo pridelovali pred tisoči let, jo v Andih pridelujejo še danes. Ker raste v izredno neugodnih razmerah, je rastlina zelo odporna in primerna za ekološko pridelavo.
Kvinoja je zelo uravnoteženo živilo s številnimi za zdravje zelo koristnimi lastnostmi. Vsebuje vse esencialne aminokisline in spada torej med popolna proteinska živila ter je dober nadomestek za meso. Poleg tega vsebuje tudi veliko vitaminov in mineralov. Za vegetarijance so še posebej pomembni vitamini iz skupine B in železo.
Kvinoja preprečuje vnetne procese in visok krvni tlak, po mnenju pridelovalcev pa ohranja njihovo zdravje in jim daje energijo za delo. Že njihovi predniki so kvinojo častili kot sveto.
Rastlina kvinoja v bran pred plenilci razvije saponine, ki zrnju dajejo neprijeten in pekoč okus. Zato moramo kvinojo, preden jo pripravimo, temeljito sprati pod vročo tekočo vodo in jo, če je le mogoče, še pred pripravo za nekaj minut namočiti. Vodo, v kateri smo namakali in prali kvinojo, uporabimo za pranje posode, saj so saponini odlično naravno čistilo z antibakterijskim delovanjem.
Na policah trgovin najdemo belo, rdečo in črno kvinojo. Vse so zelo okusne in zdrave in imajo podobne lastnosti. Bela je najblažjega okusa. Uporabimo jo za pripravo različnih sladkih jedi, kot dodatek jutranjim mislijem, meljemo jo v prah in dodajamo drugim vrstam moke za pripravo kruha. Okus rdeče je malo izrazitejši in poln in se odlično poda različnim zelenjavnim omakam. Črna je zelo kontrastna in jo uporabimo takrat, ko želimo poudariti živost barv sadja in zelenjave, ki ji ga dodamo.
Združeni narodi so leto 2013 proglasili za leto kvinoje. Po njihovih navedbah je to naravno živilo z visoko prehransko vrednostjo, ki lahko pripomore k reševanju svetovnih težav z lakoto.
Dovolj razlogov, da vključimo kvinojo na svoje jedilnike?
Katja Mrzel, pobudnica društva Zeleni ponedeljek, nutricionistka in mojstrica hranjenja