Dal ali parippu je ena poglavitnih jedi vzhodnjaške kuhinje in obstaja v mnogih različicah – podobno kot kari.
Gre za nekakšen indijski 'golaž' ali enolončnico, ki se jo pripravi iz stročnic (najpogosteje leče, sicer tudi iz fižola ali graha) ob uporabi tipičnih začimb, kot sta ingver in kurkuma. Maslo ghee je prav tako je obvezen dodatek.
Tradicionalno jed ne vsebuje veliko mesa in se jo postreže ob rižu ali roti (nekvašen pšenični kruh). Pri Feelgood smo recept prilagodili tako, da smo raje malenkost prihranili pri škrobu in v zameno dodali več beljakovin v obliki sočnega, pod vreliščem pripravljenega piščanca.
Lečin Dahl
Sestavine:
- 250 g rdeče leče,
- 1 žlička ghee masla,
- 1 čebula,
- 1 cm ingverja,
- 3-4 režnjev česna,
- 2 korenčka,
- ½ bučke,
- 1 rdeča paprika,
- 1 rumena paprika,
- sol, poper, kurkuma, koriander, garam masala,
- 4 žlice kokosovega mleka (ne vode, temveč mleka).
Priprava:
Na malo ghee masla ali kokosovi maščobi rahlo popražimo čebulo in česen, nato dodamo na kockice narezan korenček; ko se vse skupaj nekoliko popraži dodamo lečo ter zalijemo z vodo ali jušno osnovo, ki smo jo pridobili iz recepta spodaj, v razmerju 1:2.
Na drobno nasekljamo ingver in ga dodamo v jed.
Po približno 15 minutah je leča skuhana. Odstavimo z ognja in dodamo na kocke nasekljano papriko in bučko. Pomešamo in dodamo kokosovo mleko ter začinimo po okusu (1 žlička kurkume, ½ žličke koriandra in ½ žličke garam masale ter sol in poper po okusu; lahko dodamo še malo sveže nastrganega ingverja).
Poširan piščanec
Sestavine:
- 2x ½ piščančjih prsi brez kosti in kože,
- 2 korenčka,
- približno 15 cm stebla pora,
- šopek listja peteršilja in 1 peteršiljev koren,
- ¼ srednje velike zelene,
- 1 jušna žlica poprovih zrn,
- 4 lovorjevi listi,
- himalajska sol.
Priprava:
Zelenjavo narežemo in zložimo v večjo posodo. Na zelenjavo naložimo sveže piščančje meso med katerega razporedimo lovorjeve liste in potresemo z zrni popra ter na vrh položimo listje peteršilja. Vse skupaj zalijemo s hladno vodo in pokrito pristavimo na ogenj.
Paziti moramo, da nam jed ne zavre in tik pod vreliščem ogenj zmanjšamo na minimum. Tako »kuhamo« približno 10 minut, nato odstavimo z ognja in pokrito pustimo počivati še vsaj 20 minut. Po pretečenem času ga prestavimo iz vode, narežemo na poljubne koščke ali nastrgamo ter dodamo v pripravljen lečin dahl.
Poširanje je okusu in zdravju zelo prijazen način priprave mesa, jajčk ali ribe. Zaradi nizkih temperatur katerim je živilo izpostavljeno, beljakovine v njem ne "zakrknejo" temveč vsrkajo okus zelenjave, začimb in zelišč, s katerimi se tistih dvajset minut družijo. Posledično je meso veliko bolj sočno in okusno.
Poširano piščančje ali puranje meso se po okusu odlično poda k našem dahlu in hkrati obroku zagotovi kvaliteten vir potrebnih beljakovin.
Sicer lahko tako pripravljeno meso brez težav počaka nekaj dni v hladilniku in se uporabi v raznih solatah: kvinojina, spomladanska z jajčki in avokadom ali moj favorit – solata s svežim kislim zeljem in korenčkom.
Mario Sambolec, Dr. Feelgood, strokovnjak na področju prehrane in trener z licencama NSCA – CSCS (Certified Strength and Conditioning Specialist) in FZS (Fitnes Zveza Slovenije)