Zeleni smoothieji niso samo super zeleni in zdravi, ker vsebujejo pomembne minerale, vitamine in celo aminokisline, temveč tudi neverjetno dobrega okusa. Vseeno pa nas je zanimalo, ali je lahko preveč teh kljub vsemu zdravju škodljivih.
»Ko sem se domislila priprave zelenega smoothieja, se mi je zdelo, da moram uporabiti čim bolj temno zelene liste, saj sem mislila, da bom tako lahko nadoknadila vse zamujene trenutke brez zelenja v svojem življenju. Kar nekaj mesecev sem pripravljala smoothieje skoraj izključno iz kodrolistnega ohrovta iz družine Brassica. Predvsem jaz in moja hči sva resnično vzljubili smoothieje s to vrsto ohrovta. Po treh mesecih vsakodnevnega uživanja smoothieja, pripravljenega po istem receptu, sva obe začeli opažati otrplost na predelu obraza. Simptom sem nemudoma povezala z zelenim smoothiejem, saj je bila to edina sprememba v življenjskem slogu celotne družine,« je v svoji knjigi o smoothiejih zapisala Victoria Boutenko, strokovnjakinja za pripravo presne hrane, učiteljica in raziskovalka.
Kaj je bil vzrok za težave?
Alkaloidi!
Rastline pa v svojih listih, ki so navadno najbolj hranilno bogati del rastline, prenašajo sledi alkaloidov. Tako namreč poskrbijo, da živali poiščejo tudi druge rastline in ne iztrebljajo ene same vrste.
Čeprav so alkaloidi v velikih količinah strupeni, v majhnih ne predstavljajo nevarnosti, temveč celo krepijo imunski sistem. Gre za osnovno načelo homeopatije.
Če pa več tednov neprekinjeno uživamo samo ohrovt, špinačo ali katero koli drugo vrsto zelenja, se lahko začnejo alkaloidi kopičiti v našem telesu in sprožijo neželene simptome, ki so posledica zastrupitve.
Pomembno je 'kroženje' zelenja
Takšnim težavam se lahko izognemo s 'kroženjem' oziroma spremembami. To je bolj kot pri sadju pomembno pri zelenju, saj sadje le redko vsebuje alkaloide (prav zato je zrelo sadje tako zelo sladko, aromatično in barvito).
Spremembe ali kroženje zelenja lahko prilagodite svojim željam in navadam. Nekateri si vsak dan pripravijo drugačen smoothie, drugi v vsak smoothie vmešajo različne vrste zelenja.
Priporočljivo je krožno izmenjavanje vsaj sedmih različnih vrst zelenja – za vsak dan v tednu. Še boljše pa je, če je izbor še bolj pester. Bolj kot bo vaš 'zeleni repertoar' raznolik, več različnih pomembnih hranilnih snovi boste vnesli v telo.
Zeleni repertoar
Kulturne rastline
- Bambusovi listi,
- blitva,
- endivija in mehkolistna zelena solata ter vse ostale rdeče in zelene vrste,
- japonska gorčica,
- kitajsko zelje,
- korenjevo listje,
- laskavec,
- listi buč, jagod goji, kaktusa opuncija, kolerabe, kumare, redkve, pese, trte,
- mala strašnica,
- motovilec,
- ohrovt,
- pšenična trava,
- romanska solata,
- rukola,
- špinača,
- vitlof,
- zelena,
- zelje.
Divje rastline in trave:
- Bela metlika,
- detelja,
- divja gorčica,
- divje vijolice,
- gozdne jagode,
- ivanjščica (cvetovi in listi),
- japonski dresnik,
- kislica,
- kodrolistna kislica,
- kopriva,
- luštrek,
- navadna zvezdica,
- njivska redkev,
- trpotec,
- portulak (navadni tolščak) in zimski portulak,
- regrat,
- slezenovec,
- vodna kreša ...
Zelišča:
- bazilika,
- bergamot,
- koprc,
- koriander,
- koromač,
- limonska trava,
- listi poprove mete,
- meta,
- peteršilj ...
Kalčki
Za večjo raznolikost lahko v svojo prehrano vključite tudi kalčke a nikoli več kot eno pest enkrat ali dvakrat tedensko. Od približno tretjega do šestega dne kaljenja kalčki namreč vsebujejo višjo raven alkaloidov, saj se tako zaščitijo pred požrešnimi živalmi.
To seveda ne pomeni, da so kalčki nevarni, le previdno pri količini.
Zdravilna zelišča
Tudi zdravilna zelišča vsebujejo višje ravni alkaloidov, zato jih uživamo previdno in v manjših količinah.
Zdravilna zelišča pa vsebujejo tudi več vitaminov in mineralov, saj so trave in pleveli morale razviti zelo izrazite lastnosti, ki omogočajo preživetje.
Iz knjige Revolucija zelenih smoothiejev - pot do naravnega zdravja avtorice Victorie Boutenko.
Victoria Boutenko je nagrajena avtorica knjig Zeleno za življenje, Družina presnojedcev: resnična zgodba o prebujanju in drugih knjig o presni prehrani.
Je strokovnjakinja za pripravo okusne presne hrane, učiteljica, inovatorka, raziskovalka in umetnica.
V knjigi avtorica ponuja 200 preprostih receptov za prirpavo zdravih in hranilno bogatih smoothiejev in številne koristne nasvete.
Knjigo boste našli pri založbi Cangura.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?