Tudi v stanovanju lahko gojimo zelenjavo, ki bo obogatila naš jedilnik. Dovolj je sončna okenska polica. Ali temna omara. Pripravili smo 5 idej.
Zelišča
Zelišča so očitna izbira. Bazilika, timijan, origano, meta, koriander, rožmarin, peteršilj ... Večina zelišč je nezahtevnih, zato jih zlahka gojimo v lončkih. Potrebujejo pa zelišča veliko svetlobe. Postavite jih na okensko polico, ki dnevno dobi največ sonca. Ko bodo zelene rastlinice pognale, poskrbite, da jih boste redno obirali. Verjeli ali ne, prav to imajo rade. Dokler boste pustili nekaj listov, bodo še bogatejše in bolj grmičaste.
(Mlada) čebula
Stebla, ki so vam ostala, dajte v kozarec vode, postavite na okensko polico in ... bodite potrpežljivi. Stebla bodo ponovno pognala. Ko bodo stebla zrasla, jih porežite in uporabite v svojem najljubšem receptu. Poskrbite le, da boste redno menjali vodo, da se izognete gnitju korenin.
Redkvica
Redkvice so med bolj popularnimi, ko gre za gojenje v stanovnaju. Ker je majhna, bo povsem zadovoljna tudi v manjšem loncu. Visok naj bo nekje 15 centimetrov. Zavojček semen imejte vedno pri roki. Ko boste pobrali prvi pridelek, lahko posejete na novo.
Kalčki
Kalčki so bogat naravni vir vitaminov in mineralov ter odlična popestritev jedilnika. Preprosto pa je tudi gojenje. Ali boste kalili kalčke stročnic, gorčice, vodne kreše, komarčka, janeža, sončničnih semen, leče, pšenice ... je povsem vaša izbira. Potrebovali boste nizko širšo posodo ali pladenj, visok do 5 centimetrov. Poskrbite, da bo zemlja vedno nekoliko vlažna.
Gobe
Zdaj pride na vrsto temna omara. Da le ni nad vašim štedilnikom. Gobe za gojenje namreč potrebujejo podobne pogoje kot v naravi – veliko vlage, temen prostor in ne sme jim biti prevroče. Zahteve se seveda nekoliko razlikujejo glede na vrsto gob. Gobe vzgajamo iz podgobja. Ponudnike lahko najdete na internetu. Če vam je lažje, lahko na internetu kupite tudi komplet za gojenje gob, skupaj z navodili.