Beluš ali špargelj je zelenjava s posebnim okusom, ki pa je odvisen od kakovosti pridelave.
Poznali so jih že stari Grki, v Evropi pa so postali priljubljeni konec 16. stoletja. So bogat vir folne kisline, pospešujejo odvajanje urina in so blago odvajalo. Beluši veljajo za prave zvezde pomladanskih receptov.
Na kaj moramo paziti pri pripravi?
Bele beluše morate pred kuhanjem olupiti (začnete tik pod glavico), zelenim pa olupite spodnje tretjine in odlomite olesenele končke.
Stebla je najbolje pokončno položite v poseben lonec za beluše ali pa jih povezati v snopiče (porabite gazo) in položiti v kozico. Kuhajte jih v slani vodi, ki ji dodate ščepec sladkorja, žličko masla in malce limoninega soka.
Lonec ali kozica ne sme biti iz aluminija, ker se v tem primeru beluši med kuhanjem obarvajo sivkasto.
Postopek
V večjem loncu ali kozici zavrite vodo in ji dodajte začimbe. Namesto masla in limonovega soka lahko uporabite tudi 1 žličko olja. Profesionalni kuharji položijo beluše v kozico in jo najprej z vodo napolnijo le do tretjine, jo zavrejo in šele po približno 3 minutah kuhanja dodajo še preostalo tretjino. Po treh minutah sledi še zadnja tretjina.
Vodo zavrite in nato hitro znižajte temperaturo. Belušev ne smete kuhati na previsokih temperaturah, ker se poškodujejo nežne glavice.
Kako dolgo jih kuhamo?
Bele glede na debelino stebel približno 15 minut, zelene pa od 10 do 12 minut. Če želite dobiti še močnejši okus, beluše skuhajte v prevretku iz olupkov (potrebovali boste približno 500 g belušev). Vodi, v kateri se kuhajo, lahko dodate malce soli, sladkorja, masla in dve do tri rezine limone in vse skupaj kuhate 15 do 20 minut. Po kuhanju precedite in v tej tekočini skuhajte beluše. Olupkov ne kuhajte predolgo, ker bo prevretek drugače grenak. Uporabite ga lahko tudi za pripravo drugih pomladanskih jedi.
Beluše lahko skuhate cele ali v kosih in jih ponudite z mladim krompirjem ali palačinkami, šunko in različnimi omakami (klasična je holandska omaka). Slastna je tudi juha iz belušev, lahko pa jih zrežete na tanke rezine in ponudite v solati.
Če vam bolj teknejo pite, vam predstavljamo recept za slastno špargljevo pito.
SESTAVINE
Testo:
- 150 g pirine moke
- 120 g masla
- ščep soli
- 3–4 žlice mrzle vode
Nadev:
- 16 špargljev
- 125 g mlade špinače
- 2 šalotki
- 2 stroka česna
- pol žličke nasekljanega koprca
- muškatni orešček (2–3 potrese mletega ali 5 potegov oreščka po strgalniku)
- 400 g rikote (lahko tudi navaden mehek tofu)
- 1 dl mleka (lahko zamenjate z riževim mlekom)
- sol, poper
Priprava:
Najprej si pripravimo testo za pito. V mešalniku zmešamo moko, ščep soli in na kocke narezano maslo, da nastanejo drobtine. Dodamo še 3 do 4 žlice vode in na hitro zgnetemo testo, ki ga zavijemo v folijo in spravimo za pol ure v hladilnik.
Medtem nasekljamo mlado špinačo. Na zelo fino nasekljamo še šalotki in česen. Vse skupaj v večji posodi zmešamo skupaj z rikoto (zmiksanim tofujem), mlekom, začinimo s koprcem, muškatnim oreščkom, solimo in popramo. Poskušamo zmešati tako dobro, da se nadev navzame zelene barve špinače in dobimo nežno zeleno barvo nadeva.
Testo vzamemo iz hladilnika in ga na peki papirju na tanko razvaljamo in položimo v namaščen pekač. Napolnimo z nadevom in zravnamo ter na nadev zložimo šparglje. 30 do 35 minut pečemo v ogreti pečici na 200 stopinjah.