Kako vemo, da so prazniki pred vrati? Ko se na radiu nenehno predvajajo sicer zimzelene božične pesmi. Po nekaj dneh jih imamo že vsi dovolj. A kaj, k nam nekako sploh ne gredo iz glave in si jih venomer ponavljamo? Zakaj se nam to dogaja?
Nenehno ponavljanje božičnih pesmi lahko ima tudi psihološke posledice. Če slišimo eno in isto pesem neskončnokrat, možgani postanejo zasičeni in sprožijo negativen odziv. To lahko naše razpoloženje pripelje v dolgočasje, razdraženost, stisko, celo stres, namesto da bi nas glasba pomirjala in sproščala napetosti v našem življenju.
Druženje in prepevanje s prijatelji
Glasba ima sposobnost spremembe okolja in pride najbolj do izraza ravno takrat, ko jo združimo z neko drugo aktivnostjo. Le kaj bi lahko v veselem decembru počeli s prijatelji? Igrali karte, se zabavali, pekli piškote, gledali filme, uživali ob srkanju toplih napitkov in uživali ob prasketanju lesenih vejic v kaminu. Ogromno, torej.
Pomembni so ljudje
V večini primerov poslušamo glasbo, ki se nam v tistem trenutku zazdi najprimernejša, vendar že po nekaj minutah koncentracije na svoje delo pozabimo na glasbo, ki ostane nekje v ozadju. Glasba ne bi smela biti glavni fokus. Pomembni so ljudje, ob katerih smo. V določenem trenutku smo sposobni nameniti le del pozornosti, zato glasba ne sme biti prezahtevna, saj potem izgubimo rdečo nit in se ne osredotočamo več na najpomembnejšo dejavnost.
Glasba lahko občutno izboljša naše razpoloženje
Med poslušanjem glasbe se sprošča dopamin. Gre za snov, ki se sprošča v možganih in ima močan vpliv na naše razpoloženje in presnovo. Pri zahtevnejših opravilih se poslušanje glasbe priporoča med odmori, saj tako izboljšamo svoje razpoloženje, dokazano pa je, da so srečni ljudje bolj produktivni.
Bolj, kot nam je glasba poznana, manj pozornosti nam vzame
Poznane melodije imajo na naše možgane večji vpliv kot neznane. Če tudi, če se je glasba ponavljala, je to nanj imelo pozitiven vpliv. Glasba nima neposrednega vpliva na produktivnost, vendar pa vpliva na razpoloženje in elan, če smo dobro razpoloženi in imamo veliko elana, tudi veliko naredimo!
Kaj narediti, da boste v božični in praznični glasbi uživali tudi med prazniki?
- pojdite na koncert na prostem
- četudi niste verni, se odpravite na božični koncert v cerkev, kjer glasba zagotovo zadoni v vsej svoji veličini
- poiščite čim večji nabor skladb in ne istih pesmi v različnih preoblekah
- ob poslušanju glasbe uporabite različne vonjave; praznični cimet in bor naj bi dvignila razpoloženje
Brez teh skladb ni božične večerje!
Božič je pred vrati, kar pomeni, da je zadnji čas, da si pripravite seznam, ki ga boste predvajali ob božični večerji. Četudi bodo domači proti. Kot vsako leto.
- Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You
- Frank Sinatra – Have Yourself A Merry Little Christmas
- Dean Martin – Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
- Chris Rea – Driving Home For Christmas
- Bing Crosby – Winter Wonderland
- Michael Buble – Jingle Bells
In ne pozabite na slovenske skladbe:
- Veter – Bela snežinka
- Pop design – Na božično noč
- Rock'n'band – Novo leto
- Alfi Nipič – Silvestrski poljub
- Jan Plestenjak – Za božič bom sam
- 4 Fun – Ko pade noč
- Iztok Mlakar – Božična
- Miran Rudan in Manca Špik – Božič je za vse
- Božični venček – Naj božič bo za vedno
Spremljajte rubriko Pristni prazniki in osvojite lepe nagrade
Bi tudi vi radi za prijatelje ali sorodnike pripravili sladko presenečenje in mu tako za praznike podarili del sebe? Sodelujte v NAGRADNI IGRI in si vsak teden dovolite, da osvojite darilni bon Ljubljanskih mlekarn.
KAKO?
Navodila najdete na tej povezavi, sledite pa nam tudi na facebooku Mu Cuisine, kjer bomo vsak teden objavili recept kulinarične blogerke Urše Horvat.
Vsak od receptov je namenjen enemu od vaših najbližjih: staršem, fantu, prijateljicam, starim staršem, sosedom, morda skriti simpatiji. Pa dober tek in pristne praznike vam želimo!