Sindrom pridne punčke je skupek lastnosti in pričakovanj družbe o tem kakšne naj bi bile ženske in kako bi se morale obnašati. Nekatere ženske jih ponotranjijo že v otroštvu, ter si prizadevajo ugajati drugim, tudi če je to na račun njihovega dobrega počutja.
Lastnosti »pridnih punčk« se običajno kažejo v značilnostih kot so: strah pred razočaranjem drugih, strah pred zavrnitvijo, kritiko in obsojanjem, težko izražanje čustev, izogibanje vsakršnemu konfliktu ali soočenju ter nezmožnost zavrnitve drugih.
Katera so očitna vedenja »pridnih punčk«?
Ugajanje drugim
Ena izmed lastnosti pridne punčke je nenehno ugajanje drugim. Ta koncept temelji na globlji ideji, ki vam pravi, da niste dovolj dobri, zato morate, če želite biti ljubljeni, najprej narediti nekaj stvari in izpolniti nekaj meril. To pomeni, da je vaša vrednost enaka le temu, koliko ste zadovoljili ljudi okoli sebe. Vendar je to popačen koncept, saj ne moremo ugajati vsem, ki jih srečamo, ne glede na to, kako zelo se trudimo.
Strah pred izstopanjem
Ena od značilnosti pridnih punčk je tudi ta, da morajo ostati tiho in ne smejo izstopati, vedno morajo narediti kar jim je naročeno, se držati pravil, in ne smejo dvomiti o nobeni od norm. Družba vam dopoveduje, da počnete le to, kar počnejo vsi drugi ter kar vsi drugi pričakujejo od vas, ne da bi poskušali biti drugačni.
Težko rečejo ne
Čeprav je reči ne pogosta težava pri veliko ljudeh, se ženske, ki imajo »sindrom pridne punčke« še nekoliko z večjo težavo spopadajo s postavljanjem meja, saj se bojijo, da bodo od sebe odgnale ljudi. To je povezano z njihovo potrebo po tem, da bi vedno ustregle drugim. Zaradi tega so pogosto psihično ranljive za toksične, soodvisniške, manipulativne in nezdrave odnose.
Postavljanje visokih standardov zase
Ženske s sindromom pridne punčke nase navadno vršijo velik pritisk, ki izhaja iz želje, da vedno ustrežejo in ne razočarajo drugih ljudi. Pogosto se primerjajo z drugimi, ki so bili uspešni in so že od malih nog pod pritiskom, da morajo biti videti popolno ter se izogibati negativnim odzivom. Ni presenetljivo, da imajo na račun tega pogostokrat že med odraščanjem težave.
Strah, da bi vznemirile druge
V ozadju vedenja pridnih punčk je ideja, da so odgovorne za to, kako se počutijo drugi ljudje. Hodijo po jajčnih lupinah in se držijo nazaj, da bi bili ljudje zadovoljni. V trenutku, ko pride do poslabšanja razpoloženja, se počutijo, kot da so za to same krive in odgovorne. Dobra dekleta se nato oblikujejo v osebo, kakršno želi družba, namesto da bi postala oseba, kakršna so v resnici.
Kako preseči sindrom pridne punčke?
Korenine tovrstnega kompleksa sežejo že v otroštvo. Odpraviti nekaj, kar se je z leti utrdilo v zavesti, je vedno lažje reči kot storiti.
Pomaga vam lahko:
Ponovno ocenite svoja prepričanja
Razmislite katera vaša prepričanja so blagodejna in katera škodljiva. To vključuje veliko spreminjanja škodljivih prepričanj v takšna, ki vas bodo podpirala, vendar je to bistveno za premagovanje sindroma pridne punčke.
Ob nezadovoljstvu poiščite vzrok in ukrepajte v skladu z njim
Če čutite, da vam je zaradi določenih odločitev ali situacij neprijetno, se ne bojte to preseči. Lepo je biti empatičen in upoštevati, kako se počutijo drugi, vendar se morate v prvi vrsti naučiti poskrbeti predvsem za svoje dobro počutje.
Morda vas bo zanimalo tudi: